Obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski w związku z rosyjską inwazją na ich kraj, otrzymali dostęp do rynku pracy, świadczeń finansowych, a także wsparcie psychologiczne. Mogą założyć działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele Polski. Aby ułatwić im odnalezienie się w polskiej rzeczywistości urzędniczej i korzystanie z ich praw, instytucje zatrudniają tłumaczy i udostępniają dokumenty w ukraińskiej wersji językowej. W niecałe dwa tygodnie marca wydano ok. 500 tys. nr PESEL dla Ukraińców, którzy znaleźli w Polsce schronienie przed wojną i założono ponad 200 tys. profili zaufanych. Na pomoc obywatelom Ukrainy otwarty jest także Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który udostępnił możliwość konsultacji online w języku ukraińskim. Jak zapisać się na e-wizytę – ZUS? Gdzie można to zrobić i jaką pomoc mogą uzyskać Ukrainki i Ukraińcy w rozmowie z konsultantem?
E-wizyta w ZUS – jaką pomoc mogą uzyskać obywatele Ukrainy?
E-wizyta w ZUS to spotkanie online z ekspertem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podczas rozmowy można zadać pytania na temat świadczeń i załatwić sprawy w ZUS. Zdalna wizyta odbywa się na zasadzie wideorozmowy i jest bezpłatna. Aby w niej uczestniczyć, potrzebne są urządzenie z dostępem do internetu, kamera i mikrofon.
Podczas e-wizyty można uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące świadczeń dla rodzin (jak składać wniosek o 500+ i w innych sprawach). Ekspert przeprowadzi też przez procedurę założenia profilu na PUE ZUS (Platformie Usług Elektronicznych).
To jednak nie koniec kwestii, jakie można omówić podczas e-wizyty. ZUS umożliwia również załatwienie online indywidualnych, prywatnych spraw. W tym przypadku niezbędne jest jednak pokazanie do kamery dokumentu tożsamości.
ZUS e-wizyta w języku ukraińskim – jak się umówić?
E-wizyta jest dostępna dla każdego, a umówienie jej to nic trudnego. Wystarczy wejść na stronę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Witryna jest przetłumaczona na język ukraiński. Należy wybrać spośród dostępnych propozycji termin spotkania, a następnie wypełnić krótki formularz (również w języku ukraińskim). Aby dokończyć rezerwację wizyty, należy podać imię i nazwisko oraz adres e-mail. Dodatkowo można wpisać nr telefonu (przyjdzie na niego SMS przypominający o wizycie) oraz nr PESEL, co pozwoli na sprawniejsze przeprowadzenie e-wizyty, ale nie jest konieczne.
W formularzu trzeba zaznaczyć:
- czy na rozmowie będzie obecny opiekun prawny,
- czy w rozmowie (po Twojej stronie) weźmie udział tłumacz języka obcego.
Na koniec wystarczy zakreślić pola z oświadczeniem na wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych i nagrywanie dźwięku podczas e-wizyty oraz oświadczenie o tym, że rozpowszechnianie wizerunku pracownika ZUS, z którym prowadzona będzie rozmowa, możliwe jest wyłącznie za jego zgodą.
Po umówieniu spotkania na podany w formularzu adres e-mail przychodzi link, który należy otworzyć o wybranej godzinie w dniu e-wizyty. Link kieruje do przeglądarki internetowej. Aby rozpocząć rozmowę, nie jest wymagane zalogowanie się ani instalowanie żadnych dodatkowych aplikacji. Jeśli nie można wziąć udziału w spotkaniu, należy odwołać wizytę poprzez kliknięcie w link "Zrezygnuj z e-wizyty", który również zostanie przesłany e-mailem przy rejestracji.
Artykuł w ukraińskiej wersji językowej: Електронний візит в ZUS українською мовою.