Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zobowiązanie pracownika do zachowania tajemnicy zawodowej i poufności a plotki w pracy

Zobowiązanie pracownika do zachowania tajemnicy zawodowej i poufności a plotki w pracy

 
Zobowiązanie pracownika do zachowania tajemnicy zawodowej i poufności a plotki w pracy

W przypadku wielu osób praca zajmuje co najmniej trzecią część życia. Nic dziwnego, że często trudno powstrzymać się przed opowiadaniem o niej bliskim czy znajomym. Raczej nic nie szkodzi, jeśli dzielimy się anegdotami o awarii ekspresu w zakładowej kuchni lub informacją o wygranej nagrodzie w wewnętrznym firmowym konkursie. Gorzej, gdy opowiadamy o wpadce nielubianego szefa, czy też mówimy o tajemnicach, jakie poznaliśmy w ramach swojego stanowiska służbowego.

 

Klauzula poufności, czyli umowa o poufności

 

Firmy coraz częściej żądają od zatrudnionych podpisania tzw. klauzuli poufności. Jest ona zwykle zdefiniowana bardzo szeroko: za poufne uważa się wszelkie informacje dotyczące firmy, jej działalności i klientów, o ile nie są one publicznie znane (na przykład ujawnione w wywiadzie prasowym prezesa czy opublikowane w ramach informacji dla inwestorów giełdowych).

 

Przepisy dotyczące naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa znajdziemy w Ustawie z dn. 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz. U. 1993 nr 47 poz. 211). Zgodnie z nią zobowiązanie do zachowania informacji dla siebie obowiązuje też byłych pracowników firmy – przez 3 lata po ustaniu stosunku pracy (chyba że podpisana umowa stanowi inaczej).

 

W deklaracji poufności, dołączanej najczęściej do umowy o pracę, podwładny informowany jest o konsekwencjach naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa. Ustawodawca przewidział karę grzywny, a także pozbawienia lub ograniczenia wolności do 2 lat. Przedsiębiorca może domagać się też naprawienia szkody, oddania bezprawnie uzyskanych korzyści, zaprzestania szkodliwych działań, usunięcia ich skutków, wydania jednego lub kilku sprostowań, a w niektórych przypadkach też zasądzenia sumy na cele społeczne.

 

Ponadto do sankcji często należy możliwość rozwiązania umowy z winy pracownika, bez zachowania okresu wypowiedzenia – czyli tzw. zwolnienie dyscyplinarne.

 

Zobowiązanie do zachowania poufności – zasady

 

Specjalna klauzula poufności zabezpiecza dodatkowo interesy zakładu pracy i uwrażliwia pracowników na zachowanie tajemnicy firmowej. Nie znaczy to jednak, że w przypadku, gdy jej nie podpisaliśmy, bezkarnie możemy pozwolić sobie na opowiadanie o tym, co dzieje się w pracy.

 

Ochrona ważnych informacji wewnętrznych przedsiębiorstwa wynika wprost z art. 100. § 2. pkt 4. Kodeksu pracy, stanowiący, że pracownik zobowiązany jest zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

 

Są to przede wszystkim dane o kondycji przedsiębiorstwa, jego strategii, polityce cenowej i kluczowych klientach. Jednak nie tylko: możemy narazić pracodawcę na szkodę wizerunkową, opowiadając na przykład o używanym przez nas w pracy sprzęcie.

 

Wydawałoby się, że "niewinny" wpis w mediach społecznościowych: "wkurzył mnie ten stary grat, służbowy laptop, znów czekałem 10 minut aż się włączył" – to nic poważnego, drobny wyraz frustracji, którą dzielimy się ze znajomymi. Jednak gdy taki komentarz zobaczy szef, może uznać go za złamanie zasady dbania o dobro firmy – w tym przypadku o dobro niematerialne, jakim jest reputacja przedsiębiorstwa.

 

Przepisy Kodeksu pracy w tym zakresie są rozumiane szeroko. Jak stwierdził Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do wyroku z 28 kwietnia 1997 r. (I PKN 118/97, OSNAPiUS 1998, Nr 7, poz. 206), „przez zobowiązanie pracownika do dbałości o dobro zakładu pracy należy rozumieć ustanowienie szczególnej zasady lojalności względem przełożonego, która obliguje pracownika do powstrzymania się od działań, które mogą przyczynić się do powstania szkody po stronie pracodawcy lub mogą zostać ocenione jako działania na niekorzyść pracodawcy”.

 

Klauzula poufności w umowie a plotki w pracy

 

Czy plotkowanie może zostać uznane za naruszenie zasady poufałości? Pracodawca zwykle chce chronić dane dotyczące płac. Stanowią one ważny składnik konkurencyjności na rynku i polityki wewnętrznej. Czy znaczy to, że nie wolno powiedzieć żonie lub koledze z pracy o otrzymanej podwyżce?

 

Jak stwierdził Sąd Najwyższy: "obecnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie mogą stanowić dla pracodawcy podstawy do wprowadzenia zakazu ujawniania przez pracownika własnego wynagrodzenia za pracę" (wyrok z 26 maja 2011 r. (sygn. II PK 304/10).

 

Pełną ochroną objęte są natomiast dane dotyczące cudzych pensji. Jeśli pracujemy w dziale kadr i mamy dostęp do informacji dotyczących wynagrodzeń w zakładzie pracy, obowiązuje nas tajemnica związana z ochroną danych osobowych. Kadrowa nie może więc powiedzieć koleżance z pracy: "wiesz, że ta Ania, która siedzi koło ciebie, zarabia dwa razy więcej niż ty?". Przekazanie takiej informacji to naruszenie obowiązków pracowniczych.

 

Według Sądu Najwyższego jednak nie zawsze jest to naruszenie ciężkie, skutkujące dyscyplinarką. W przypadku, gdy udowodnienie nierównego traktowania w zakresie wynagrodzenia nie jest możliwe bez odwołania się do wysokości wynagrodzenia innych pracowników, złamanie tajemnicy przez pracownika, który jako jedyny ma dostęp do informacji płacowych, powinno być traktowane łagodniej, bo bez jego zeznań nie można stwierdzić dyskryminacji.

 

Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by przywołana Ania sama podzieliła się z koleżanką informacją o własnych zarobkach. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zaznacza, że obowiązek zachowania w tajemnicy wysokości własnej pensji nie może być przez firmę narzucany, a udzielenie takiej informacji nie jest podstawą do zwolnienia pracownika.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    9 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Doradca / Przedstawiciel Handlowy w branży produktów dla zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    10 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Hamburg / Frankfurt nad Menem / Poczdam   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    1 aplikacja: TRAINING ON THE JOB - Ortodoncja 3 miejsca pracy do wyboru: Hamburg, Frankfurt nad Menem lub Poczdam 3 działy/specjalizacje do wyboru: akryl, cad/cam, gips Zadania, które czekają na Ciebie: dział akryl Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.