Praca.pl Poradniki Dla pracodawców
Zmowa cenowa – definicja, konsekwencje, przepisy

Zmowa cenowa – definicja, konsekwencje, przepisy

 
Zmowa cenowa – definicja, konsekwencje, przepisy

Nieuczciwe praktyki rynkowe uderzają w konsumentów i gospodarkę. Do takich nieuczciwych działań należy zmowa cenowa, czyli porozumienie pomiędzy dwoma podmiotami (przedsiębiorcami), stanowiące czyn nieuczciwej konkurencji. Jakie przepisy regulują działania ograniczające konkurencję? Sprawdź, jakie konsekwencje prawne niesie za sobą zmowa firm w kwestii cen towarów i usług.

 

Spis treści

Zmowa cenowa – co to?

 

Zmowa cenowa to porozumienie pomiędzy przedsiębiorcami działającymi w określonej branży, dotyczące wysokości cen. Celem takiego działania jest unikanie wzajemnej konkurencji.

 

Zmowa firm funkcjonująca w obrocie gospodarczym traktowana jest jako czyn nieuczciwej konkurencji. Przykładem jest zawieranie porozumienia przez producentów i dystrybutorów – w wyniku zmowy klienci nie są w stanie kupić danego towaru po cenie niższej niż ustalona między stronami minimalna cena sprzedaży.

 

Czy zmowa cenowa jest legalna?

 

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce zmowa cenowa jest nielegalna. Taki czyn nieuczciwej konkurencji narusza prawa konkurencji, niszcząc wolny rynek i negatywnie wpływając na gospodarkę kraju. Do zagadnienia zmowy cenową odnoszą się przepisy ustawy o ochronie konkurencji i konkurentów (dział II rozdział 1 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r.).

 

Jako zmowa firm traktowane są takie działania jak między innymi:

 

  • ustalanie minimalnej ceny sprzedaży danego towaru bądź usług;

  • ustalanie firmy, która wygra przetarg;

  • podział rynku ograniczający dostępność ofert przetargów (możliwość przystąpienia do przetargu jedynie na określonym terenie).

 

Zmowa cenowa – rodzaje (horyzontalny, wertykalny)

 

Zmowa firm może mieć charakter horyzontalny bądź wertykalny. Gdy porozumienie zawierane jest między przedsiębiorcami funkcjonującymi w tej samej branży, ma charakter horyzontalny. Jeśli zmowa cenowa dotyczy przedsiębiorców, którzy nie stanowią dla siebie konkurencji, są jednak w jakiś sposób ze sobą powiązane (producent i dystrybutor, hurtownia i sklep itp.), porozumienie ma charakter wertykalny.

 

Inne rodzaje zmowy cenowej to zmowa jawna i tajna oraz krótkoterminowa i długoterminowa. Jawna zmowa firm to ustalenia obowiązujące na danym rynku na mocy zawartych umów. Zmowa tajna jest porozumieniem funkcjonującym bez zawierania oficjalnych umów, mimo to skutkuje obecnością w danym segmencie identycznych cen, co z kolei pozwala windować zyski przy jednoczesnym minimalizowaniu ryzyka związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej. W przypadku porozumień krótkoterminowych ustalone ceny przestrzegane są przez krótki okres czasu. Długoterminowa zmowa cenowa pojawia się stosunkowo rzadko – jednolita cena powinna być korzystna dla wszystkich stron, a zmienne warunki gospodarcze uniemożliwiają ustalenie ceny optymalnej dla każdej firmy.

 

Zmowa cenowa – kara

 

Zmowa cenowa to zakazana praktyka, a odpowiedzialność za takie działania w obrocie gospodarczym reguluje ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów (art. 106). Zgodnie z obowiązującymi przepisami za nieuczciwy czyn konkurencji prezes UOKiK może ukarać przedsiębiorcę karą pieniężną. Jej wysokość to maksymalnie 10% obrotu osiągniętego w danym roku obrotowym poprzedzającym rok, w którym została nałożona kara. W określonych przypadkach Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów może złagodzić, a nawet zaniechać nałożenia na nich kary.

 

Warto wiedzieć, że UOKiK ma prawo ukarać przedsiębiorców, nawet jeśli ustalenia nie zostały zrealizowane. Zmowa firm jest nielegalna sama w sobie i nie ma znaczenia, czy w jej wyniku konkurencja faktycznie została ograniczona lub wyeliminowana. Co więcej, urząd może ukarać także przełożonego, który odpowiada za świadome realizowanie założeń zmowy cenowej przez podwładnego.

 

Zmowa cenowa – gdzie ją zgłosić?

 

Badaniem nieprawidłowości zajmuje się UOKiK. Niedozwolone praktyki może zgłosić każdy – telefonicznie bądź mailowo przekazując dowody na prowadzenie działań ograniczających konkurencję. Zmowa cenowa w przetargu może zostać zgłoszona przez instytucje organizujące postępowania o udzielenie zamówień publicznych lub przez przedsiębiorców, którzy biorą udział w przetargach.

Więcej artykułów "Dla pracodawców"

Polecane oferty

  • Inspektor ds. BHP

    Transgourmet Polska Sp. z o.o.   Lublin    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa na zastępstwo  część etatu
    2 godz.
    Do Twoich zadań będą należeć m.in.: kontrola przestrzegania przepisów i zasad BHP, kontrola terminów szkoleń okresowych z zakresu BHP, prowadzenie szkoleń wstępnych i okresowych, prowadzenie magazynu odzieży i obuwia oraz rejestrów przyjmowania i wydawania odzieży i środków ochrony...
  • Doradca klienta

    Concentrix   Lublin    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa zlecenie  pełny etat / część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Obsługa klientów popularnego sklepu internetowego oraz utrzymywanie najwyższej jakości obsługi klienta zgodnej ze standardami projektu; Efektywny kontakt z klientem poprzez live chat, telefon oraz mail; Pozytywne, empatyczne i profesjonalne podejście do klientów;...
  • Elektryk (m/k)

    Trenkwalder   Włoszakowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Twoje zadania utrzymanie ciągłości produkcji, wykonywanie planowanych zleceń, przeglądów, napraw i kontroli urządzeń, diagnozowanie oraz usuwanie przyczyn awarii i usterek, przygotowywanie planów przeglądów i konserwacji maszyn i urządzeń, zapewnienie prawidłowej pracy maszyn i...
  • Mikrobiolog (m/k)

    Trenkwalder   Włoszakowice    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Twoje zadania monitoring mikrobiologiczny obszaru produkcji, zapewnienie jakości i bezpieczeństwa mikrobiologicznego surowców, pobieranie prób, prowadzenie badań z zakresu środowiska produkcyjnego, wykonywanie analiz mikrobiologicznych surowców, wyrobów gotowych, prowadzenie dokumentacji...
  • Operator maszyn w dziale ekstruzji z j. niem. B1 (m/k)

    Trenkwalder   Niemcy, Steinfeld   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Twoje zadania obsługa i przezbrajanie systemów produkcyjnych w zakresie ekstruzji, wymiana rolek z folią w maszynach, nadzorowanie procesów produkcyjnych, czyszczenie oraz konserwacja urządzeń i maszyn produkcyjnych.
  • Operator maszyn sortujących z j. niem. A2 (m/k)

    Trenkwalder   Niemcy, Steinfeld   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  pełny etat  rekrutacja online
    2 godz.
    Twoje zadania podawanie odpadów do przetworzenia przez maszyny, uruchamianie i nadzorowanie maszyny sortującej.

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?