Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych

Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych

 
Zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych

2022 r. przyniesie wiele zmian dla emerytów, rencistów i innych osób korzystających ze świadczeń ZUS-u. Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych to zarówno drobne, porządkowe zmiany, jak i takie, które mają duży wpływ na sytuację klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od kiedy zaczynają obowiązywać nowe przepisy? Oto krótki przewodnik po najważniejszych punktach znowelizowanej ustawy.

 

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach społecznych – kiedy zmiany wejdą w życie?

 

Część postanowień zawartych w Ustawie z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw już weszła w życie. Kolejne zmiany w przepisach zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2022 r., 1 kwietnia 2022 r., a także od 1 stycznia 2023 r.

 

Znowelizowane ustawy to:

  • Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 423, 432 i 619),
  • Ustawa o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2021 r. poz. 266),
  • Ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 291, 353 i 794),
  • Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870, 2112 i 2320),
  • Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1205),
  • Ustawa o rencie socjalnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1300),
  • Ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2021 r. poz. 1100),
  • Ustawa o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1924),
  • Ustawa o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 128),
  • Ustawa o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym (Dz. U. z 2021 r. poz. 419).

 

Ubezpieczenia społeczne – co się zmieni?

 

zmiany od 18 września 2021 r.:

 

Zacznijmy od najistotniejszych artykułów obowiązujących od 18 września 2021 r. Zmieniła się sytuacja osób współpracujących z przedsiębiorcą, który korzysta z ulgi na start. Dotychczas nie mogły one korzystać z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, a tym samym świadczeń w przypadku choroby i macierzyństwa. Obecnie istnieje taka możliwość.

 

Kolejną nowością jest przyznanie renty osobom (po spełnieniu ustawowych warunków), które stały się niezdolne do pracy podczas pobierania zasiłku pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego albo zasiłku dla opiekuna, także jeżeli nie było obowiązku opłacania składek emerytalnych i rentowych.

 

Problematyczne dotąd emerytury czerwcowe nie będą mniej korzystne niż te z pozostałych miesięcy II kwartału. Obecnie ustalając wysokość emerytury czerwcowej, ZUS bierze pod uwagę waloryzację roczną lub kwartalną – tę, która jest korzystniejsza dla emeryta.

 

Z nowelizacji ustawy skorzystali także płatnicy składek. Mogą oni sporządzać protokół kontroli i aneks do niego w formie elektronicznej, a także przekazywać zastrzeżenia do protokołu kontroli online – to duże ułatwienie dla wielu osób.

Zmieniła się również zasada dotycząca odsetek za zwłokę. Po 18 września 2021 r. nie trzeba naliczać i opłacać odsetek nieprzekraczających 1% minimalnego wynagrodzenia za pracę (od 2022 r. to 30,10 zł). Poprzednio można było nie opłacać odsetek do 6,60 zł.

 

zmiany od 1 stycznia 2022 r.:

 

Od stycznia zmienią się reguły dobrowolnego objęcia ubezpieczeniem emerytalnym, rentowym i chorobowym. Ubezpieczenie ma obowiązywać od dnia zgłoszenia do dnia wyrejestrowania i nie będzie ustawało na skutek nieterminowego opłacenia składek. Jeżeli jednak niezdolność do pracy wystąpi, kiedy zadłużenie przekroczy 1% minimalnego wynagrodzenia za pracę, to zasiłek zostanie zawieszony aż do uregulowania zaległości. Prawo do świadczeń ulegnie przedawnieniu, jeżeli zadłużenie nie zostanie spłacone w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia powstania prawa do świadczenia.

 

Uzyskiwanie dodatkowych przychodów przez osoby na rencie socjalnej nie będzie wiązać się z koniecznością zawieszenia świadczenia. Zastosowane zostaną te same zasady jak do renty z tytułu niezdolności do pracy, co oznacza możliwość zarabiania i pobierania renty socjalnej w pełnej albo zmniejszonej wysokości.

 

Na korzyść świadczeniobiorców jest też ujednolicenie zasad przeliczania świadczeń przyznanych w starym i nowym systemie emerytom, którzy mają dodatkowe przychody.

 

Ważne zmiany zajdą też w zakresie zasiłków chorobowego i macierzyńskiego. Pierwsze świadczenie – za okres pobytu w szpitalu – będzie wyższe niż dotychczas, równe 80% podstawy wymiaru. Po ustaniu ubezpieczenia, np. w wyniku zwolnienia z pracy, zasiłek chorobowy będzie przysługiwał przez 91 dni (z tej zasady wyłączone są kobiety w ciąży, osoby chore na gruźlicę i poddający się badaniom lekarskim kandydaci na dawców komórek, tkanek i narządów), a więc krócej niż aktualne 182 dni/270 dni. Jeśli zaś chodzi o zasiłek macierzyński i zasiłek w wysokości zasiłku macierzyńskiego, to skorzystają z nich także osoby, które z przyczyn od siebie niezależnych, takich jak śmierć pracodawcy, utraciły prawo do ubezpieczenia chorobowego i urodziły dziecko po ustaniu ubezpieczenia.

 

Dotychczas była możliwość składania korekt deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów miesięcznych bez ograniczenia w czasie. Od stycznia 2022 r. będzie to możliwe przez 5 lat od dnia wymagalności składek, a w późniejszym terminie wyłącznie na skutek wyroku sądu lub prawomocnej decyzji.

 

Rozszerzy się również tryb dochodzenia przez ZUS należności z tytułu nienależnie pobranych świadczeń. Aktualnie jedyną możliwością jest postępowanie egzekucyjne w administracji, a od nowego roku dopuszczalna będzie także egzekucja sądowa prowadzona przez komornika.

 

zmiany od 1 kwietnia 2022 r.:

 

Ważną zmianą od kwietnia 2022 r. jest nowa forma zawiadamiania przez ZUS o wyliczonej stopie procentowej składki. Tę informację płatnicy znajdą na profilu informacyjnym PUE ZUS.

 

zmiany od 1 stycznia 2023 r.:

 

Od 2023 r. każdy płatnik składek będzie miał obowiązek założyć profil na platformie PUE.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od marca 2025 roku Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,82€ / godz. netto - inne prace)
  • Data Protection Lead

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Responsibilities: Oversees the status of DP compliance and carries out the operational aspects of the mitigation plans to meet Aon's DP requirements; Works with BUs to maintain and update records of processing activities (RPA), conducts annual reviews in line with Aon procedures, ensures the...
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    10 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • LINKTIS Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    14 godz.
    Obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa bieżących. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz przewoźnikami lotniczymi. Negocjacje cenowe i przygotowywanie ofert transportowych.
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    14 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.