Korzystne zmiany związane z rodzicielstwem wprowadziła nowelizacja Kodeksu Pracy, która obowiązuje od 02.01.2016 r. Prześledźmy najistotniejsze nowości.
Urlop ojcowski można podzielić
Przede wszystkim nowelizacja Kodeksu Pracy dała ojcom nowe możliwości. Po pierwsze od stycznia mogą oni wykorzystać urlop ojcowski do czasu ukończenia przez dziecko 24 miesiąca życia. Przypomnijmy, że dotychczas urlop ojcowski trzeba było wykorzystać do ukończenia przez dziecko roku.
Druga korzyść płynąca z nowelizacji dla tatusiów to możliwość podzielenia urlopu ojcowskiego. Zaznaczmy, że wymiar tego urlopu wynosi dwa tygodnie. Ojciec może go wykorzystać w nie więcej niż dwóch częściach, każda, nie krótsza niż tydzień.
Pamiętać należy, że urlop ojcowski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika – ojca wychowującego dziecko, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Co istotne pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
Dodatkowy urlop macierzyński odszedł do lamusa
Zmiany Kodeksu Pracy objęły również urlop macierzyński. Tutaj przede wszystkim zrezygnowano z instytucji dodatkowego urlopu macierzyńskiego. W jego miejsce wprowadzono urlop rodzicielski.
Oznacza to, że po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego (w wymiarze od 20 do 37 tygodni, w zależności od liczby urodzeń) pracownica może skorzystać z urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka oraz 34 tygodni przy większej liczbie urodzeń przy porodzie. Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.
Podstawa prawna:
art. 180, 1821a, 1821c, 1823 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy. (t.j. Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 z późn. zm.).