Prezydent podpisał nowelizację Kodeksu Pracy dotyczącą funkcjonowania umów na czas określony i ograniczającą możliwość ich stosowania. Nowe rozwiązania są korzystne dla pracowników i mają poprawić ich pozycję na rynku pracy. Nowelę podpisał w ostatnim dniu swojego urzędowania prezydent Bronisław Komorowski. W czerwcu została ona przegłosowana przez Sejm.
– Umowy na czas określony przestają być umowami wiecznymi. Wzmacnia to pozycję pracownika. To wraz z oskładkowaniem umów zleceń, zmianami w zamówieniach publicznych, wraz z klauzulami społecznymi kończy erę umów śmieciowych w Polsce – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
Umowy czasowe maksymalnie przez 3 lata
Nowelizacja wprowadza trzy ważne zmiany dotyczące umów na czas określony. Przede wszystkim ogranicza możliwość zatrudnienia na ich podstawie do 33 miesięcy. Doliczyć do tego można jeszcze dodatkowo 3 miesiące okresu próbnego.
Po upływie wspominanych 36 miesięcy lub jeśli liczba umów czasowych przekroczy trzy to każda kolejna umowa będzie traktowana jako zatrudnienie na czas nieokreślony.
Tutaj jednak mogą się zdarzyć wyjątki np. przy umowach na zastępstwo, na okres kadencji, przy pracach dorywczych czy sezonowych lub gdy pracodawca wskaże „obiektywne przyczyny leżące po jego stronie”, które uzasadniają takie rozwiązanie.
Jedna umowa na okres próbny
Wprowadzono także zasadę, zgodnie z którą pracodawca, co do zasady, może podpisywać z pracownikiem tylko jedną umową na okres próbny, nie dłuższy niż 3 miesiące. W tym czasie ma nastąpić sprawdzenie jego kwalifikacji i zdolności do wykonywania określonych zawodowych obowiązków.
Jedynie w określonych przypadkach, będzie możliwe zatrudnienie tego samego pracownika ponownie na okres próbny. Ustawa daje taką możliwość, jeśli ma być on skierowany do innej pracy albo gdy od wygaśnięcia czy też rozwiązania poprzedniej umowy minęły 3 lata lub więcej.
Umowy czasowe i bezterminowe z tym samym okresem wypowiedzenia.
Interesy pracowników wzmocni także art. 36 §1 dotyczący wypowiedzenia umowy o pracę. Okres wypowiedzenia dla umów terminowych i bezterminowych został bowiem zrównany. Zależeć od będzie o stażu pracy w danej firmie.
- zatrudnienie przez 3 lata lub dłużej – 3 miesiące wypowiedzenia,
- zatrudnienie co najmniej 6 miesięcy – 1 miesiąc wypowiedzenia,
- zatrudnienie do 6 miesięcy – 2 tygodnie wypowiedzenia.
Zmiany mają wzmocnić pozycję pracowników, dać im szanse na zdobycie stabilnego zatrudnienia oraz ograniczyć niewłaściwe praktyki na rynku pracy. Wejdą one w życie w lutym 2016 roku, po upływie 6 miesięcy od opublikowania nowelizacji w Dzienniku Ustaw.