Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad zmianami w kodeksie pracy. Więcej szczegółów na temat najnowszej nowelizacji poznamy już wkrótce – na przełomie sierpnia i września. Już teraz wiadomo, że przygotowywane zmiany będą dotyczyły m. in. wypowiadania umów o pracę.
Jedną z istotniejszych zmian ma być wprowadzenie nowych rozwiązań związanych z umową na czas określony, a zwłaszcza z ograniczeniem czasu jej trwania. W myśl przygotowywanej nowelizacji taka umowa nie będzie mogła zostać zawarta na okres dłuższy, niż 48 miesięcy (z pewnymi wyjątkami). Obecnie sytuacja wygląda tak, że Kodeks pracy nie ogranicza pracodawców w ustalaniu długości trwania umowy na czas określony. Pewnym ograniczeniem jest natomiast sądowe orzecznictwo - zawieranie długoterminowych umów z możliwością ich wypowiedzenia za dwutygodniowym okresem wypowiedzenienia, może zostać uznane za rozwiązanie zmierzające do obejścia przepisów o wypowiadaniu umów.
Przygotowywana nowelizacja ma wprowadzić także możliwość wypowiadania umów o pracę na czas wykonywania określonej pracy. Obecnie, co do zasady przepisy nie przewidują możliwości wypowiedzenia takiej umowy. Nowe przepisy będą dawały możliwość jej wypowiedzenia z zachowaniem 2-tygodniowego okresu wypowiedzenia. Nowelizacja ma wydłużyć czas trwania umowy na okres próbny do 6 miesięcy. Nowe przepisy mają też zróżnicować długość trwania wypowiedzenia umowy okresowej, w zależności od długości jej trwania. W myśl projektowanych zmian okres wypowiedzenia umowy na czas określony ma wynieść:
- 2 tygodnie – w przypadku zatrudnienia pracownika krócej, niż przez 12 miesięcy,
- miesiąc – w przypadku, gdy okres zatrudnienia pracownika przekracza 12 miesięcy,
- miesiące – gdy okres zatrudnienia pracownika przekracza 36 miesięcy.
Z informacji, do których dotarł „Dziennik Gazeta Prawna” wynika, że w przygotowywanym przez MPiPS projekcie znajdzie się też przepis znoszący obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony (w przypadku firm, w których wysokość zatrudnienia nie przekracza 50 osób). W projekcie ma być również zapis, zgodnie z którym pracodawca, w okresie wypowiedzenia pracownika, będzie miał prawo do jednostronnego zwolnienia pracownika z obowiązku świadczenia pracy. To nowość – Kodeks pracy w ogóle nie reguluje tej kwestii i takie rozwiązanie jest możliwe w drodze porozumienia stron.