2021 r. przyniósł liczne zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Jedną z nich są nowe zasady dotyczące składania korekt raportów i deklaracji rozliczeniowych ZUS.
Korekty ZUS – co się zmieni? Jakie będą ograniczenia?
Zacznijmy od tego, jak było dotychczas. Jeśli płatnik składek zauważył błędy w swoich dokumentach ubezpieczeniowych, mógł je poprawić i przekazać Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych bez żadnego ograniczenia czasowego. W praktyce oznacza to możliwość modyfikacji dokumentów w każdej chwili z różnorodnych powodów, stwarza okazję do zmiany stanu rozliczeń na koncie poprzez sztuczną likwidację zadłużenia albo powstanie nadpłaty.
Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu wspomnianej we wstępie ustawy: w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2018 r. liczba wszystkich korekt dokumentów złożonych w okresie ostatnich 5 lat w kompletach dokumentów rozliczeniowych złożonych przez płatników wyniosła 38,3 mln, w tym za okresy przedawnione: w 2017 r. złożono 908,3 tys. korekt, w 2018 r. złożono 457, tys. korekt. (źródło: www.sejm.gov.pl).
Od początku 2022 r. korektę ZUS do deklaracji rozliczeniowej i imiennego raportu miesięcznego będzie można złożyć wyłącznie przez 5 lat, licząc od dnia wymagalności składki. Modyfikacje dokumentów po tym terminie będą dopuszczalne, jednak wyłącznie ZUS ma prawo dokonać zmian na koncie płatnika i tylko na skutek prawomocnego orzeczenia sądu albo prawomocnej decyzji. Zgodnie z art. 48. d. Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych po upływie 5 lat: Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe może być zewidencjonowana na kontach ubezpieczonych wyłącznie na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu albo prawomocnej decyzji.
Zmiany w korektach ZUS – kiedy wchodzą w życie?
Jak wspomniano wyżej, zmiana przepisów będzie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Oznacza to, że obejmie dokumenty rozliczeniowe składane za styczeń 2022 r. i kolejne miesiące. Korekty za okresy od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. będzie można składać wyłącznie do 1 stycznia 2024 r.
Warto dodać, że nowelizacja ustawy przynosi szereg różnorodnych zmian, zarówno porządkowych, jak i bardzo istotnych z punktu widzenia osób ubezpieczonych w ZUS-ie. Część zmian weszła już w życie i obowiązuje od 18 września 2021 r., część zacznie być stosowana od stycznia i kwietnia 2022 r., oraz od początku 2023 r.