Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zmiany w korektach raportów i deklaracji rozliczeniowych ZUS – czego dotyczą? Od kiedy będą obowiązywać?

Zmiany w korektach raportów i deklaracji rozliczeniowych ZUS – czego dotyczą? Od kiedy będą obowiązywać?

 
Zmiany w korektach raportów i deklaracji rozliczeniowych ZUS – czego dotyczą? Od kiedy będą obowiązywać?

2021 r. przyniósł liczne zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Jedną z nich są nowe zasady dotyczące składania korekt raportów i deklaracji rozliczeniowych ZUS.

 

Korekty ZUS – co się zmieni? Jakie będą ograniczenia?

 

Zacznijmy od tego, jak było dotychczas. Jeśli płatnik składek zauważył błędy w swoich dokumentach ubezpieczeniowych, mógł je poprawić i przekazać Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych bez żadnego ograniczenia czasowego. W praktyce oznacza to możliwość modyfikacji dokumentów w każdej chwili z różnorodnych powodów, stwarza okazję do zmiany stanu rozliczeń na koncie poprzez sztuczną likwidację zadłużenia albo powstanie nadpłaty.

 

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu wspomnianej we wstępie ustawy: w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2018 r. liczba wszystkich korekt dokumentów złożonych w okresie ostatnich 5 lat w kompletach dokumentów rozliczeniowych złożonych przez płatników wyniosła 38,3 mln, w tym za okresy przedawnione: w 2017 r. złożono 908,3 tys. korekt, w 2018 r. złożono 457, tys. korekt. (źródło: www.sejm.gov.pl).

 

Od początku 2022 r. korektę ZUS do deklaracji rozliczeniowej i imiennego raportu miesięcznego będzie można złożyć wyłącznie przez 5 lat, licząc od dnia wymagalności składki. Modyfikacje dokumentów po tym terminie będą dopuszczalne, jednak wyłącznie ZUS ma prawo dokonać zmian na koncie płatnika i tylko na skutek prawomocnego orzeczenia sądu albo prawomocnej decyzji. Zgodnie z art. 48. d. Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych po upływie 5 lat: Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe może być zewidencjonowana na kontach ubezpieczonych wyłącznie na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu albo prawomocnej decyzji.

 

Zmiany w korektach ZUS – kiedy wchodzą w życie?

 

Jak wspomniano wyżej, zmiana przepisów będzie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. Oznacza to, że obejmie dokumenty rozliczeniowe składane za styczeń 2022 r. i kolejne miesiące. Korekty za okresy od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. będzie można składać wyłącznie do 1 stycznia 2024 r.

 

Warto dodać, że nowelizacja ustawy przynosi szereg różnorodnych zmian, zarówno porządkowych, jak i bardzo istotnych z punktu widzenia osób ubezpieczonych w ZUS-ie. Część zmian weszła już w życie i obowiązuje od 18 września 2021 r., część zacznie być stosowana od stycznia i kwietnia 2022 r., oraz od początku 2023 r.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Diagnosta Laboratorium Weterynaryjnego

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Przeprowadzanie badań laboratoryjnych na próbkach biologicznych (krew, mocz, kał, itp.). Analizę wyników badań i przygotowywanie raportów. Współpracę z lekarzami weterynarii i diagnostami w celu interpretacji wyników. Utrzymanie wysokich standardów jakości i...
  • Specjalista / Specjalistka ds. sprzedaży

    G DATA Software Sp. z o.o.   Poznań, Grunwald    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Jeśli sprzedaż i rozwój zawodowy są Twoimi pasjami, praca w G DATA jest idealnym miejscem dla Ciebie! Oferujemy możliwość poznania z bliska dynamicznie rozwijającej się branży IT. Gwarantujemy pełne wdrożenie produktowe, kompleksowe wsparcie szkoleniowe oraz dostęp do niezbędnych...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik - Brygadzista

    GW INVEST Sp. z o.o   Wrocław, budowy w okolicach Wrocławia    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   30,00 - 35,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zadania: Kierowanie zespołem pracowników przy budowie domów w technologii prefabrykatów keramzytowych; Nadzorowanie prac budowlanych; Nadzór nad jakością wykonywanych prac; Współpraca z opiekunem budowy; Prace fizyczne;
  • Technik Automatyk

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    specjalista (mid) / pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Twoje zadania: Utrzymanie i naprawa automatyki i systemów sterowania maszyn przemysłowych; Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów technicznych związanych z automatyką; Programowanie i konfiguracja sterowników PLC; Wsparcie inżynierów automatyków we wdrażaniu nowych rozwiązań...
  • Sztygar Zmianowy Górniczy pod Ziemią / TBM Shift Engineer

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy drążeniu tuneli za pomocą tarczy TBM na projekcie rozbudowy II linii Metra w Warszawie, Nadzór nad prowadzeniem robót tunelowych na zmianie, Przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych, Prowadzenie robót zgodnie z...

Najnowsze artykuły

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

mLegitymacja a elektroniczna legitymacja studencka – czy to ten sam dokument?

Legitymacja potwierdza status studenta i umożliwia skorzystanie z przysługujących studentom uprawnień, takich jak zniżki na przejazd komunikacją miejską, ulgi na wydarzenia kulturalne, dostęp do biblioteki i innych obiektów na terenie uczelni. Wyróżniamy dwa typy dokumentu: elektroniczną legitymację studencką ELS i mLegitymację studencką. Sprawdź, czym się one różnią i jak je wyrobić.

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Wyniki rekrutacji – jak przetrwać czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie pracy?

Czy zdarzyło Ci się kilka razy dziennie sprawdzać skrzynkę pocztową albo upewniać się, czy dzwonek w Twoim telefonie działa poprawnie – żeby przypadkiem nie przegapić odpowiedzi po rozmowie o pracę? Stres w czasie przeciągającego się oczekiwania na wiadomość od rekrutera może być nawet większy niż podczas samego spotkania! Jak długo czeka się na wyniki rekrutacji i dlaczego tyle to trwa?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Sztuczna inteligencja sprawdza Twoje CV – jak przejść z sukcesem rekrutację?

Systemy ATS wybierające CV, chatboty rekrutacyjne, algorytmy AI analizujące wideo z rozmów o pracę... Brzmi jak science fiction, a taka już jest rzeczywistość procesów rekrutacji. – Przygotowanie CV z myślą o AI jest kluczowe, by przejść z sukcesem wstępną selekcję – tłumaczy ekspertka HR Agnieszka Ciećwierz. Jak napisać CV „pod algorytm" i gdzie jeszcze spodziewać się weryfikacji przez AI?

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

Feedback – definicja, dlaczego jest ważny?

– Każdy z nas potrzebuje feedbacku w innej formie – zwraca uwagę coach biznesu Agnieszka Łozińska-Moriak. Dlatego dobry manager powinien znać 7 zasad konstruktywnego feedbacku i na ich podstawie umieć dostosowywać komunikat do pracownika. Co więcej, inaczej wygląda feedback pozytywny i feedback negatywny. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o udzielaniu informacji zwrotnej w swojej firmie.