Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii zapowiedziało wprowadzenie zmian w Klasyfikacji zawodów i specjalności. Nowe zestawienie profesji wykonywanych Polsce ma lepiej oddawać zapotrzebowanie rynku pracy. Co się zmieni i kiedy wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w dotyczącego klasyfikacji?
Zawody rynkowe od 2022 roku
Klasyfikacja zawodów i specjalności to baza danych zawierająca usystematyzowane opisy poszczególnych profesji. Są w niej takie elementy jak:
- nazwy zawodów,
- kody zawodów (pozwalające na ich szybkie odszukanie, a także na znalezienie pokrewnych profesji),
- informacja o liczbie osób, które odwiedziły stronę konkretnego zawodu,
- synteza (skrócony opis profesji),
- zadania zawodowe (lista kluczowych obowiązków i kompetencji),
- dodatkowe zadania zawodowe.
30 lipca 2021 r. do Rządowego Centrum Legislacji wpłynął Projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju Pracy i Technologii zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania (projektem zajmuje się obecnie Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej).
Największą zmianą będzie wprowadzenie 81 nowych zawodów rynkowych. Zawody te już funkcjonują na rynku pracy w Polsce, nieraz od wielu lat, ale dotąd nie zostały uwzględnione w klasyfikacji, np. producent muzyczny, tester gier komputerowych, rzecznik praw obywatelskich. Wśród profesji nowych i wciąż mało znanych wskazać można z kolei np. specjalistę ds. wirtualnej rzeczywistości, specjalistę ds. rozwoju sztucznej inteligencji.
Trzy zawody zostaną z klasyfikacji wykreślone, gdyż przestały funkcjonować na rynku pracy, są przestarzałe lub od dawna nie pojawiają się ogłoszenia o pracę dla wykonujących je osób. Są to: maszynistka, lider klubu pracy oraz wychowawca małego dziecka.
Decyzją resortu zostaną także zmienione nazwy 11 zawodów. Wynika to z faktu powszechnego stosowania innych nazw niż te uwzględnione w wykazie lub ze zmian prawnych w zakresie nazewnictwa (np. nazwa pracownik kancelaryjny zostanie zmieniona na pracownik biurowy; Funkcjonariusz Biura Ochrony Rządu – na Funkcjonariusz Służby Ochrony Państwa).
Ponadto, dwa zawody – charakteryzator i kontroler jakości połączeń spawalniczych – zostaną przypisane do innej grupy elementarnej.
Zawody szkolnictwa rynkowego od 2022 roku
Nowelizacja rozporządzenia zakłada także wprowadzenie do bazy 49 nowych zawodów pochodzących z klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. W Klasyfikacji zawodów i specjalności uwzględnione zostaną np. takie nowe profesje jak technik fotografii i multimediów, technik stylista czy technik budowy dróg.
W KZiS literą S oznaczane są te zawody, które są ujęte w klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego (innymi słowy, których można nauczyć się np. w szkole branżowej). Po nowelizacji symbol S zostanie przypisany do pięciu kolejnych profesji: asystenta kierownika w produkcji filmowej, lakiernika samochodowego, montera stolarki budowlanej, podologa i zdobnika ceramiki. S zostanie usunięte z 32 innych zawodów.
Co więcej, w związku ze zmianami w szkolnictwie, zaszła też konieczność zmiany nazwy profesji: nauczyciele gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych (z wyjątkiem nauczycieli kształcenia zawodowego) na nauczyciele szkół ponadpodstawowych (z wyjątkiem nauczycieli kształcenia zawodowego).
Klasyfikacja zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy – od kiedy wchodzi w życie?
W pierwszej połowie listopada 2021 r. projekt znajduje się na etapie opiniowania. Zgodnie z założeniami nowelizacja klasyfikacji ma obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku.