Jeden doradca w urzędzie, gwarancje ofert dla młodych i szkolenia dla bezrobotnych po 45. roku życia - to tylko część zmian, jakie czekają urzędy pracy w nowym roku. System pomocy dla bezrobotnych w Polsce ma być budowany na wzór brytyjski czy niemiecki - ustalił rząd.
Wsparcie będzie sprofilowane
W tej chwili po utracie pracy bezrobotny musi się w urzędzie kontaktować z różnymi osobami: doradcami zawodowymi, pośrednikami i liderami klubów pracy. Za każdym razem trafia do innego urzędnika i od początku musi przedstawiać swoje problemy. Nowa ustawa ma to zmienić: po rejestracji w Urzędzie Pracy każdy dostanie swojego doradcę zawodowego.
Różne będą też formy pomocy, jakie urząd zaoferuje bezrobotnym. Ci, którzy zostaną zaliczeni do grupy najaktywniejszych, otrzymają po prostu dostępne oferty pracy. Osoby, które chcą pracować, ale mają problem z samodzielnym poszukiwaniem zatrudnienia dostaną pełne wsparcie doradców. Trzecia grupa - zagrożeni wykluczeniem - ma być aktywizowana między innymi poprzez kierowanie do prac społecznie użytecznych.
Gwarancje dla młodych
Nowa ustawa zmieni przede wszystkim definicję osoby młodej - będzie ona obejmować osoby do 30 roku życia.
Młodzi bezrobotni w ciągu czterech miesięcy będą musieli dostać ofertę pracy, stażu lub dokwalifikowania. Takie urzędowe gwarancje przyznaje im w każdym razie nowelizacja. Ich realizację zapewnić ma wsparcie firm zatrudniających młodych bezrobotnych. Pracodawcy nie będą musieli opłacać od ich pensji składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (składki na te fundusze to
obecnie 2,45% i 0,10% od pensji brutto). Przyjmując do pracy młodego bezrobotngo przedsiębiorca będzie mógł też ubiegać się o refundację składek na ubezpieczenia społeczne.
Sto milionów złotych na szkolenia dla grupy 45+
Starsi bezrobotni wspierani będą w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych. Powstanie nowy Krajowy Fundusz Szkoleniowy, z którego finansowane będą kursy zawodowe. Na rok 2014 Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej chce przeznaczyć na KFS 100 milionów złotych.
Ustawa jest obecnie rozpatrywana przez Sejm.
Podwyżka zasiłku dopiero za pół roku
Kwota pomocy finansowej dla osób pozostających bez pracy ustalana jest raz do roku - zasiłek pozostanie więc bez zmian do końca maja. Od 1 czerwca 2013 roku zasiłek dla bezrobotnych wynosi 823,60 zł brutto miesięcznie przez pierwsze trzy miesiące i 646,70 zł brutto w miesiącach następnych. Takie wypłaty obowiązywać będą też do końca maja 2014 roku. Zasiłek dla bezrobotnych zwiększany jest rokrocznie o stopę inflacji - należy się więc spodziewać jego niewielkiego wzrostu - zgodnie z założeniami budżetowymi o około 1 procent, czyli o mniej niż 10 złotych.