Podczas rejestracji firmy należy wybrać kod PKD, który określa obszar jej przyszłej działalności. Zdarza się, że przedsiębiorca chce zmienić lub poszerzyć zakres działań, wejść do nowej branży itp. W tym wypadku należy dokonać zmiany kodu PKD. Jak to zrobić?
Zmiana kodu PKD
PKD to Polska Klasyfikacja Działalności. Przypisane są do niej wszystkie działalności gospodarcze w Polsce. Jest klasyfikacją hierarchiczną (pięciopoziomową). Każdy indywidualny kod składa się z liczb i symboli. Odpowiadają one poszczególnym poziomom klasyfikacji: sekcjom, działom, grupom, klasom i podklasom. Od stycznia 2008 roku obowiązuje PKD-2007.
Zasady budowy PKD, a także klasyfikowania działalności znajdziemy w Załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24.12.2007 r. (Dz.U. 251, poz.1885) – Polska Klasyfikacja Działalności (PKD).
W czasie rejestracji działalności należy podać jeden główny kod oraz ewentualne kody dodatkowe. Ile kodów PKD można wpisać w CEIDG lub KRS? Jeśli chodzi o CEIDG ich liczba nie jest ograniczona. Ważne jednak, by odzwierciedlała stan faktyczny. Jeśli obecnie nie prowadzimy pewnego rodzaju działalności, ale planujemy ją w przyszłości – należy wstrzymać się z podaniem określającego ją kodu.
W przypadku podmiotów wpisywanych do KRS obowiązuje limit maksymalnie 10 kodów (z czego jeden kod na poziomie podklasy, wskazujący na przeważającą działalność).
-
firma jednoosobowa
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą wpisaną do CEIDG mogą bezpłatnie i w dowolnym czasie dokonać zmiany w rejestrze. Ważne, że od chwili zmiany działalności firmy mają 7 dni na podanie nowego kodu PKD / usunięcie zdezaktualizowanych.
-
spółka cywilna
Zmiany kodu PKD spółki cywilnej dokonuje się w rejestrze REGON.
-
spółka osobowa
PKD spółki osobowej i kapitałowej podawane są w KRS i to tam należy dokonywać zmian. Każdy z maksymalnie 10 kodów musi odpowiadać działalności zgodnej z tą określoną w umowie spółki. Dlatego wraz z aktualizacją PKD może zajść potrzeba zmiana umowy.
W spółkach osobowych jawnej i partnerskiej zmianę PKD powinna poprzedzić stosowna uchwała wspólników i podpisanie aneksu do umowy dotyczącego zmiany działalności. W przypadku tych spółek nie zawsze obowiązuje zasada jednomyślności (w zależności od umów, może być stosowana np. większość kwalifikowana czy większość zwykła).
Zmiany PKD w spółkach komandytowej oraz komandytowo-akcyjnej także poprzedza uchwała – w obu wymagana jest jednomyślność, a także sporządzenie stosownego aktu notarialnego. Należy pamiętać o 7-dniowym terminie zgłoszenia w KRS zmiany PKD spółki, licząc od dnia podjęcia uchwały.
-
spółka kapitałowa
By dokonać modyfikacji kodu w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, zgromadzenie wspólników (bądź osoba prowadząca jednoosobową spółkę z o.o.) musi sporządzić stosowną uchwałę w formie aktu notarialnego. W przypadku istotnej zmiany działalności spółki wymagana jest zgoda co najmniej ¾ wspólników, a gdy zmiany są nieistotne – zgodzić musi się ⅔ wspólników. Termin zgłoszenia zmiany PKD w KRS wynosi 6 miesięcy od podjęcia uchwały.
Modyfikacje PKD w spółce akcyjnej wiążą się z obowiązkiem zmiany jej statutu. W statucie należy zaktualizować informacje dotyczące przedmiotu działalności spółki, a żeby to zrobić, niezbędne jest zwołanie walnego zgromadzenia akcjonariuszy i zgoda większością ⅔ głosów. Następnie wymaga się sporządzenia uchwały w formie aktu notarialnego. Od momentu podjęcia uchwały obowiązuje termin 3 miesięcy na zgłoszenie zmiany PKD do KRS.