Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zmiana obuwia w miejscu pracy – czy należy to robić jesienią?

Zmiana obuwia w miejscu pracy – czy należy to robić jesienią?

 
Zmiana obuwia w miejscu pracy – czy należy to robić jesienią?

Jesienna szaruga, deszcz ze śniegiem, chłód, wiatr i plucha zachęcają do wyboru ciepłego, odpowiedniego do pogody obuwia – kalosze, ocieplane botki, kozaki przed kolano mogą świetnie sprawdzić się, gdy pokonujemy drogę do pracy, ale spędzanie w nich kolejnych 8 godzin w ciepłym biurze może być po prostu mało wygodne. Czy jednak wypada zmieniać buty jesienne na lżejsze obuwie w pracy? Gdzie to robić, aby nie przeszkadzać innym pracownikom?

 

Zmiana butów jesienią – czy należy je zmieniać?

 

Zmiana obuwia w pracy jesienią czy zimą jest bardzo korzystna dla naszego zdrowia i komfortu. Dlaczego? Ocieplane buty są nieodpowiednie do biurowych temperatur. W konsekwencji mamy pocenie się nóg, nieprzyjemny zapach. Ciepło i wilgoć sprzyjają pojawianiu się różnych zakażeń, nawet grzybicy. Ciężkie, uciskające stopę buty mogą dodatkowo powodować problemy z krążeniem.

 

Co więcej, trudno wyobrazić sobie np. kalosze jako dopełnienie biurowego dress codu. Warto więc wybrać jedną parę wygodnych, w miarę uniwersalnych, jeśli chodzi o styl, butów i w sezonie jesienno-zimowym przeznaczyć je właśnie na obuwie do biura. Kobiety mogą postawić na eleganckie czółenka czy loafersy, mężczyźni na mokasyny lub półbuty. Jeśli w firmie nie ma zasad dotyczących ubioru, można również wybrać obuwie sportowe, np. trampki, które są wygodne i stanowią świetne dopełnienie wielu smart casualowych stylizacji.

 

Nasze zmęczone stopy będą nam zatem wdzięczne, jeśli zdecydujemy się zmianę butów na czas pracy.

 

Zmiana obuwia jesienią – gdzie to robić?

 

W wielu biurach nie ma szatni i szafek pracowniczych, gdzie można zostawić okrycia wierzchnie i zmienić buty na obuwie robocze – tak jak np. w zakładach przemysłowych. Zostawianie butów pod biurkiem bywa problematyczne – po pierwsze ze względu na kałużę błota, która może powstać i po drugie z uwagi na estetykę. Kontrowersyjnym pomysłem jest również wietrzenie stóp przy biurku co jakiś czas.

 

Najlepszym rozwiązaniem byłaby więc wspomniana wyżej szafka pracownicza, jednak zorganizowanie szatni to duże przedsięwzięcie dla pracodawcy. Buty można oczywiście zmienić przy biurku lub w pomieszczeniu socjalnym tak, aby nie przeszkadzać innym współpracownikom. Gdzie je zostawić? Najlepiej wybrać miejsce jak najmniej widoczne i mało dostępne dla klientów oraz innych osób w biurze. W wielu firmach panują niepisane zwyczaje dotyczące właśnie butów na zmianę, warto więc sprawdzić, jak to wygląda w naszym zakładzie pracy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik sezonowy

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Praca sezonowa - sadzenie, zbiór warzyw od marca 2025 roku Wymiar pracy: sezonowa umowa o pracę. Opis stanowiska: praca odbywa się w systemie akordu grupowego, indywidualnego (zbiór warzyw) oraz na godziny (12,82€ / godz. netto - inne prace)
  • Data Protection Lead

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę  pełny etat
    10 godz.
    Responsibilities: Oversees the status of DP compliance and carries out the operational aspects of the mitigation plans to meet Aon's DP requirements; Works with BUs to maintain and update records of processing activities (RPA), conducts annual reviews in line with Aon procedures, ensures the...
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    10 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Brygadzista produkcji

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź, Polesie    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    ZAKRES OBOWIĄZKÓW: Nadzór nad prawidłowym przebiegiem procesu produkcyjnego zgodnie z procedurami i instrukcjami produkcyjnymi; Dokumentowanie przebiegu produkcji systemie komputerowym; Kontrolowanie pracy i parametrów maszyn; Uruchomienie i zatrzymanie procesu produkcyjnego; Obsługa zleceń...
  • LINKTIS Sp. z o.o.   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    14 godz.
    Obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa bieżących. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz przewoźnikami lotniczymi. Negocjacje cenowe i przygotowywanie ofert transportowych.
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    14 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.