Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zjawisko szklanego sufitu w Polsce – co to jest i na czym polega?

Zjawisko szklanego sufitu w Polsce – co to jest i na czym polega?

 
Zjawisko szklanego sufitu w Polsce – co to jest i na czym polega?

Masz wrażenie, że kobiety na stanowiskach kierowniczych to rzadkość? Przeszkody stojące na drodze do kariery wynikają głównie ze stereotypów i przypisanych płciom, tradycyjnych ról w społeczeństwie. Zgodnie z nimi kobieta powinna dbać o dom i wychowywać dzieci – awans i rozwój zawodowy nie wpisują się w utarte schematy. Takie zjawisko określane jest jako szklany sufit: to ograniczenia, których nie widać, ale które znacznie utrudniają kobietom dotarcie na sam szczyt struktury organizacyjnej. Sprawdź, na czym polega zjawisko szklanego sufitu w pracy i przekonaj się, czy można je pokonać.

 

Spis treści

Szklany sufit – definicja, co to znaczy?

 

Szklany sufit w pracy to niewidzialna bariera, która skutecznie utrudnia określonym grupom osób osiągnięcie wysokich pozycji w biznesie. Dotyczy przede wszystkim kobiet, mniejszości narodowych i etnicznych oraz seksualnych, a także osób z niepełnosprawnościami. Z tego powodu kobiety na stanowiskach kierowniczych obsadzane są rzadziej niż mężczyźni, chociaż często mogą pochwalić się lepszym wykształceniem i kwalifikacjami.

 

Nierówne traktowanie w pracy – przykłady:

 

  • ograniczanie kobietom możliwości awansu;

  • niższe wynagrodzenie dla kobiet pomimo podobnego wykształcenia i stażu pracy.

 

Szklany sufit – przyczyny

 

Szklanysufit to ograniczenia wynikające w dużej mierze z uprzedzeń i stereotypów. Problem wynika z tradycyjnego podziału ról, zgodnie z którym to mężczyzna ma zapewniać rodzinie utrzymanie, a kobieta dbać o gospodarstwo domowe i dzieci. Przeszkodę stanowi też postrzeganie kobiety jako delikatnej i wrażliwej, a tym samym łatwo ulegającej emocjom i uginającej się pod naciskiem. W tym samym czasie mężczyznom przypisuje się siłę charakteru, chęć rywalizacji i odwagę działania. Takie krzywdzące schematy realnie utrudniają kobietom awans, powodując, że częściej zostają zatrudniane w podstawowych strukturach firmy, rzadziej zaś wybierane na liderki.

 

Przyczyny szklanego sufitu związane są też z możliwością zajścia w ciążę. Pracodawcy obawiają się urlopów macierzyńskich i wychowawczych, które utrudniać wykonywanie obowiązków zawodowych oraz  hamować rozwój pracownicy. Nie bierze się pod uwagę obowiązków rodzicielskich mężczyzn, ponieważ częściej to właśnie matki zajmują się opieką nad niemowlęciem i małym dzieckiem.

Kobiece bariery przybierają różne formy. Szklany sufit w pracy wzmacniają:

 

  • bariery wewnętrzne (brak pewności siebie);

  • bariery zewnętrzne (dyskryminujące zachowania wobec kobiet, homogeniczność struktur firmy);

  • bariery społeczne (tradycyjny podział ról, stereotypy).

 

Szklany sufit w pracy – czy da się go przebić?

 

Walka ze stereotypami i barierami, jakie stawiają przed kobietami pracodawcy, nie jest łatwa. Warto jednak pamiętać, że kobiety i kariera zawodowa mogą iść w parze – wystarczy konsekwencja działania i wiara we własne możliwości. Im więcej kobiet postanowi zawalczyć o siebie i swój rozwój, tym szybciej równe traktowanie w pracy stanie się normą.

 

Awans nie musi być przeszkodą w prowadzeniu życia rodzinnego – sukces zawodowy da się połączyć z wychowywaniem dzieci.

 

Szklany sufit – statystyki

 

Statystyki dotyczące kobiet na wysokich stanowiskach są obiecujące, co pokazuje, że szklanysufit można przebić. W 2020 roku w Polsce 44% stanowisk menadżerskich zajmowały kobiety. Dzięki temu Polska znajduje się w czołówce państw, gdzie to kobiety piastują stanowiska kierownicze. Wyprzedziła nas jedynie Łotwa (45%). Mimo to, ograniczenia stawiane przed kobietami wciąż funkcjonują, utrudniając wspinanie się po szczeblach kariery. Szczególnie widoczne jest to w kwestii wynagrodzenia – różnice zarobkowe na zbliżonych stanowiskach sięgają około 20%.

 

Zgodnie z badaniami w 2020 roku na świecie jedynie 29% stanowisk kierowniczych zostało obsadzonych przez kobiety. 20% kobiet piastowało funkcje właścicieli, prezesów oraz dyrektorów generalnych, a 18% dyrektorów operacyjnych. Badania z 2021 roku wyraźnie wskazały przyczyny takiego stanu rzeczy – na 100 mężczyzn, którzy otrzymali awans, mianowane zostały jedynie 72 kobiety.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...
  • Młodszy Mikrobiolog Weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: Realizacja analiz mikrobiologicznych, w tym posiewy, identyfikacja i antybiogramy. Omawianie wyników z zespołem. Zarządzanie dokumentacją badawczą.
  • Specjalista ds. Strategii Marketingowej B2B

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Obowiązki: Opracowywanie i wdrażanie strategii marketingowych B2B. Tworzenie treści marketingowych; Dbanie o spójność wizerunkową marki. Organizacja i uczestnictwo w targach lub w kongresach krajowych czy zagranicznych. Współpraca z międzynarodowymi zespołami w projektach...
  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Geldermalsen   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Specjalista ds. Kadr i Wynagrodzeń

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Czy masz doświadczenie w zarządzaniu dokumentacją personalną, znasz na wylot przepisy prawa pracy oraz obsługę płacową? Excel nie ma przed Tobą tajemnic? Jeśli tak, to doskonale się składa – czekamy na Ciebie! Do Twoich głównych zadań należeć będzie: Obsługa kadrowo-płacowa...
  • Sezonowy pracownik rolny - sadzenie i zbiór warzyw

    Mählmann Gemüsebau GmbH & Co. KG   Niemcy, Capplen (Niemcy)   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / o pracę tymczasową  pełny etat  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Oferta pracy sezonowej - sadzenie i zbiory warzyw Start: Marzec 2025 roku Zakres działań: Sadzenie, zbiory, pakowanie, sortowanie i mycie warzyw; Praca w terenie i w hali;

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?