Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zespół cieśni nadgarstka: choroba zawodowa?

Zespół cieśni nadgarstka: choroba zawodowa?

 
Zespół cieśni nadgarstka: choroba zawodowa?

Ergonomiczne stanowisko pracy to podstawa przy zatrudnieniu. Bezpieczeństwo i zdrowie pracowników jest najważniejsze. Jednak czasem mimo starań zarówno zatrudniających, jak i tych, którzy podejmują się wykonywania obowiązków, dochodzi do pojawienia się różnych schorzeń.

 

Zespół cieśni nadgarstka – objawy

 

Zespół cieśni nadgarstka, inaczej ZCN, to choroba, która najczęściej, w swych początkowych stadiach, objawia się bólem oraz drętwieniem w szczególności kciuka, palca wskazującego oraz środkowego. Pierwsze dolegliwości występują w nocy i utrudniają sen. W następnym etapie ból pojawia się coraz częściej, a dodatkowo promieniuje. Ogranicza sprawność ruchową, trudno jest wykonać poszczególne czynności, głównie te, które wymagają precyzji. Trzeci etap to jeszcze większe nasilenie wcześniejszych objawów oraz zanik mięśni.

 

Przyczyny tej choroby są różne. Do jednej z nich należy wykonywanie tych samych ruchów przez długi czas. Pierwszym skojarzeniem z reguły jest więc praca przy komputerze. Programiści, pisarze, sekretarki, asystenci biurowi mogą znaleźć się w grupie ryzyka. Podobna sytuacja występuje na przykład wśród pracowników fizycznych, którzy codziennie podejmują ten sam wysiłek, wykorzystując palce i nadgarstek do powtarzalnej pracy (składanie drobnych części, trzymanie ciężkiego sprzętu w tej samej pozycji), a także w przypadku kierowców, sportowców, którzy przeciążają palce oraz nadgarstki.

 

Czy zespół cieśni nadgarstka jest chorobą zawodową?

 

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych zawiera wykaz, w którym w tabeli w punkcie 20. Przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego wywołane sposobem wykonywania pracy znajduje się zespół cieśni w obrębie nadgarstka. W tej samej tabeli podany jest: okres, w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej pomimo wcześniejszego zakończenia pracy w narażeniu zawodowym i dla tej choroby wynosi 1 rok.

 

Cieśń nadgarstka: jak zapobiegać?

 

Cieśń nadgarstka może się pojawić w przypadku powtarzalnej pracy, ale nie musi, jeżeli podejmie się odpowiednie działania profilaktyczne. Ważne jest wyznaczanie regularnych przerw, by mięśnie mogły odpocząć. Należy kontrolować swoją postawę, by minimalizować pojawiające się obciążenia.

 

Jeśli chodzi o pracę biurową, to bardzo ważne jest BHP pracy przy komputerze. Prawidłowa postawa, mysz ergonomiczna, klawiatura, dopasowana podkłada powinny zmniejszać ryzyko powstawania tej choroby.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?