Ergonomiczne stanowisko pracy to podstawa przy zatrudnieniu. Bezpieczeństwo i zdrowie pracowników jest najważniejsze. Jednak czasem mimo starań zarówno zatrudniających, jak i tych, którzy podejmują się wykonywania obowiązków, dochodzi do pojawienia się różnych schorzeń.
Zespół cieśni nadgarstka – objawy
Zespół cieśni nadgarstka, inaczej ZCN, to choroba, która najczęściej, w swych początkowych stadiach, objawia się bólem oraz drętwieniem w szczególności kciuka, palca wskazującego oraz środkowego. Pierwsze dolegliwości występują w nocy i utrudniają sen. W następnym etapie ból pojawia się coraz częściej, a dodatkowo promieniuje. Ogranicza sprawność ruchową, trudno jest wykonać poszczególne czynności, głównie te, które wymagają precyzji. Trzeci etap to jeszcze większe nasilenie wcześniejszych objawów oraz zanik mięśni.
Przyczyny tej choroby są różne. Do jednej z nich należy wykonywanie tych samych ruchów przez długi czas. Pierwszym skojarzeniem z reguły jest więc praca przy komputerze. Programiści, pisarze, sekretarki, asystenci biurowi mogą znaleźć się w grupie ryzyka. Podobna sytuacja występuje na przykład wśród pracowników fizycznych, którzy codziennie podejmują ten sam wysiłek, wykorzystując palce i nadgarstek do powtarzalnej pracy (składanie drobnych części, trzymanie ciężkiego sprzętu w tej samej pozycji), a także w przypadku kierowców, sportowców, którzy przeciążają palce oraz nadgarstki.
Czy zespół cieśni nadgarstka jest chorobą zawodową?
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych zawiera wykaz, w którym w tabeli w punkcie 20. Przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego wywołane sposobem wykonywania pracy znajduje się zespół cieśni w obrębie nadgarstka. W tej samej tabeli podany jest: okres, w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej pomimo wcześniejszego zakończenia pracy w narażeniu zawodowym i dla tej choroby wynosi 1 rok.
Cieśń nadgarstka: jak zapobiegać?
Cieśń nadgarstka może się pojawić w przypadku powtarzalnej pracy, ale nie musi, jeżeli podejmie się odpowiednie działania profilaktyczne. Ważne jest wyznaczanie regularnych przerw, by mięśnie mogły odpocząć. Należy kontrolować swoją postawę, by minimalizować pojawiające się obciążenia.
Jeśli chodzi o pracę biurową, to bardzo ważne jest BHP pracy przy komputerze. Prawidłowa postawa, mysz ergonomiczna, klawiatura, dopasowana podkłada powinny zmniejszać ryzyko powstawania tej choroby.