Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zemsta na szefie – jak były pracownik może zaszkodzić

Zemsta na szefie – jak były pracownik może zaszkodzić

 
Zemsta na szefie – jak były pracownik może zaszkodzić

Szef kolejny raz odmawia Ci podwyżki. Przyznaje awans, ale znowu nie Tobie. Wysyła na prestiżową konferencję, lecz Twoje zgłoszenie ignoruje. Godzi się na pracę zdalną, ale akurat nie w Twoim przypadku. Gratuluje sukcesu zespołowi, jednak pomija Twój wkład. Są sytuacje, gdy masz prawo czuć się pominięty i niesprawiedliwie traktowany. Jednak czy zemsta na szefie to rzeczywiście dobry pomysł? Zanim zrobisz coś, czego naprawdę będziesz żałować, przeczytaj, dlaczego emocje i urazy nie są dobrymi doradcami w rozwiązywaniu zawodowych problemów – oraz dowiedz się, co faktycznie możesz zrobić, gdy czujesz się źle traktowany w firmie.

 

Spis treści

Zdarzają się okoliczności, kiedy pracownik i przełożony nie mogą się ze sobą porozumieć. Z reguły wszyscy dążą do wypracowania kompromisu i bezkonfliktowego rozwiązania problemu. Jednak bywa też tak, że emocje biorą górę i pracownicy postanawiają odegrać się na przełożonych. Jak może wyglądać zemsta na szefie oraz jakie są jej konsekwencje?

 

Zemsta na szefie – dlaczego pracownik się jej dopuszcza?

 

Zemsta na szefie może mieć charakter żartobliwy, nieszkodliwy dla płynności przedsiębiorstwa. Uszczypliwości związane z niedogodnościami podczas współpracy będzie można rozwiązać personalnie, wypracować wspólne rozwiązanie. Są jednak sytuacje, kiedy żywiący osobistą urazę wobec szefa pracownik chce celowo zaszkodzić całemu przedsiębiorstwu. Wtedy konsekwencje dla firmy mogą być poważne, a pracodawca może wstąpić na drogę sądową w celu zminimalizowania szkód.

 

Za co pracownicy chcą wziąć odwet? Chociażby za przydzielenie obowiązków, których wykonywanie nie sprawia przyjemności ani satysfakcji. Jeśli do tej pory pracownik otrzymywał ambitne i ciekawe projekty, a teraz ciągle trafiają mu się zajęcia albo nudniejsze, albo bardziej skomplikowane, może próbować dokonać zemsty – spowolnić swoje działania, nie wykonywać ich w terminie lub zaniedbywać pozostałe obowiązki.

 

Czytaj także: Nadmiar obowiązków w pracy – jak o tym rozmawiać z szefem?

 

Inna sytuacja to taka, w której kilku pracowników stara się o awans lub o przydzielenie wyjątkowego projektu. Niektórzy nie potrafią przyjąć przegranej. Zemsta na szefie może polegać na wprowadzeniu służbowego sabotażu. Niezadowolony pracownik może chcieć udowodnić, że to on wykonałby zadanie lepiej, będzie więc utrudniał pracę innych – przez co podważy decyzję szefa. Specyficzną zemstą na szefie jest też staffing.

 

Niekiedy pracownik balansuje na granicy – z jednej strony chce zaszkodzić innym, zemścić się na szefie, dać mu do zrozumienia, że ten ostatni powinien zachować się inaczej. Ale z drugiej strony mściciel dba o swoje stanowisko, nie chce go utracić, jest więc ostrożny i zawsze gotowy, by się wycofać. 

 

Zemsta za zwolnienie

 

Do złożonych i niebezpiecznych sytuacji dochodzi, gdy pracownik chce się zemścić za zwolnienie. Charakter wendety może zależeć od tego, czy pracownik spodziewał się utraty pracy czy nie i jakie były przyczyny zwolnienia. Jednak w żadnym z wymienionych przypadków nie ogranicza go już strach przed dyscyplinarką.

 

To, co jest zawarte w dokumentach dotyczących przerwania współpracy, nie zawsze ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Mimo że np. rozstanie nastąpiło oficjalnie za porozumieniem stron, to jednak zwalniany pracownik może sytuację zinterpretować inaczej.

 

Oczywiście, jeśli pracownik uzna, że został potraktowany niesprawiedliwie, może zgłosić się do PIP, ma też prawo do dochodzenia swoich racji przed sądem pracy. Jednak w wielu przypadkach ludzie wolą rozwiązywać problemy na własną rękę. Forma reakcji na zwolnienie może być różna. Niestety przeważnie jest bardzo uciążliwa dla pracodawcy – od aktów wandalizmu (porysowania samochodu, zniszczenia mienia służbowego), do bardziej wyrafinowanego sabotażu. Zwalniani pracownicy potrafią np. wysyłać oczerniające maile do klientów lub zasypywać portale tematyczne i social media negatywnymi opiniami o firmie i pracodawcy, zniechęcać innych od rekrutowania do firmy itp.

 

Dlaczego nie warto się mścić na szefie?

 

Ognisk zapalnych do konfliktu między pracodawcą a pracownikiem może być bardzo wiele, zarówno w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, jak i po ustaniu współpracy. Dlatego ważne jest, by umieć znaleźć kompromis, a podczas sporów posługiwać się rzeczowymi argumentami, a nie poddawać się emocjom. Poczucie krzywdy, pretensje, osobiste antypatie nie są najlepszymi doradcami na ścieżce zawodowej

 

Dlaczego lepiej powstrzymać się od zemsty? Przede wszystkim jest to działanie, które świadczy na naszą niekorzyść. Zemsta na szefie pokazuje, że nie potrafimy przełknąć spokojnie niepowodzenia, poddajemy się silnym emocjom czy wręcz podsuwamy do działań sprzecznych z etyką pracy czy ogólnymi zasadami współżycia społecznego. Jeśli zależy nam więc na budowaniu profesjonalnego wizerunku, lepiej powstrzymajmy się od szkodzenia przełożonemu, a w przypadku konfliktu – skorzystajmy z oficjalnych sposobów dochodzenia swoich praw (negocjacje wewnątrzzakładowe, PIP, sąd pracy). 

 

Ponadto, oprócz tego, że pracownik ma wiele różnych praw, obowiązuje go szereg obowiązków wobec pracodawcy.

 

Kodeks pracy, art. 100.:

 

§  1.  Pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.

 

§  2. Pracownik jest obowiązany w szczególności:

    • przestrzegać czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy;

    • przestrzegać regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku;

    • przestrzegać przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych;

    • dbać o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę;

    • przestrzegać tajemnicy określonej w odrębnych przepisach;

    • przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.

 

Za niesubordynację w pracy i nieprzestrzeganie powyższych przepisów pracownikowi grożą mniej lub bardziej dotkliwe konsekwencje, takie jak upomnienie, kara finansowa i zwolnienie dyscyplinarne bez okresu wypowiedzenia. Z kolei art. 122. Kp. stanowi, że pracownik, który umyślnie wyrządził szkodę w firmie, jest zobowiązany do naprawienia jej w pełnej wysokości

 

Oczywiście za działanie sprzeczne z prawem – mobbing wobec przełożonego, oszczerstwa, niszczenie jego mienia czy chociażby naruszenie tajemnicy przedsiębiorstwa albo klauzuli poufności, ciążą kolejne kary, których rodzaje i wysokości określają takie akty jak Kodeks cywilny, Kodeks karny czy chociażby Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. 

 

Co zamiast zemsty na szefie?

 

Co zatem robić, jeśli czujemy się pokrzywdzeni przez obecnego lub byłego szefa? Przede wszystkim wszelkie sytuacje naruszenia naszych praw warto zgłaszać odpowiednim podmiotom – przede wszystkim na Policję oraz do Państwowej Inspekcji Pracy. Pamiętaj, że możesz zgłosić skargę po PIP online.

 

Jeśli nasze prawa nie są łamane, a mimo to czujemy np. że dotyka nas niesprawiedliwość – warto zacząć od rozmowy przełożonym. Być może przyczyną konfliktu jest niewłaściwie prowadzona do tej pory komunikacja lub niewłaściwa organizacja pracy w zespole. Możemy także zaprosić do rozmowy mediatora, np. pracownika działu HR czy zewnętrznego coacha zawodowego.

 

Zemsta na szefie – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Dlaczego pracownicy mszczą się na szefie?

 

Zemsta na szefie bywa wynikiem osobistej urazy, odczuwanej przez pracownika wobec przełożonego. Powodem może być chociażby zwolnienie, pomijanie przy awansie, odmowa podwyżki albo benefitów np. pracy zdalnej. Pracownik czuje się niesprawiedliwie traktowany, jednak nie szuka rozwiązania w granicach prawa i zgodnych z etyką pracy. Zamiast tego postanawia działać na szkodę pracodawcy czy całej organizacji.

 

  • Co grozi za zemstę na szefie?

 

Zgodnie z Kodeksem pracy za działanie na szkodę pracodawcy pracownik może ponieść konsekwencje dyscyplinarne. Kara ta może mieć różne formy, takie jak upomnienie, nagana, zawieszenie w wykonywaniu obowiązków lub nawet rozwiązanie umowy o pracę.

 

  • Jak rozwiązać konflikt z pracodawcą?

 

Rozwiązanie konfliktu z pracodawcą można osiągnąć poprzez komunikację i negocjacje. Pierwszym krokiem jest otwarta i szczera rozmowa, w której należy wyrazić swoje obawy, niezadowolenie i oczekiwania. Ważne jest wysłuchanie drugiej strony i próba znalezienia wspólnego rozwiązania. Jeśli rozmowa nie przynosi rezultatów, można skorzystać z wewnętrznych procedur rozwiązywania sporów, poprosić o mediację HR, skonsultować się z prawnikiem lub organizacją związkową działającą w firmie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Mistrz Bezpośredniej Produkcji (Wydział Wyposażeniowy)

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Nadzorem nad właściwym przebiegiem procesów prefabrykacji, montaży oraz nad terminową realizacją wykonywanych prac wyposażeniowych; Nadzorem nad dokumentacją technologiczną, techniczną oraz materiałową; Planowaniem, organizowaniem i koordynowaniem pracy...
  • Specjalista / Specjalistka ds. Sprzedaży

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: pozyskiwanie nowych klientów; sprzedaż usług nowym klientom; praca z bieżącą bazą klientów w części sprzedaży dodatkowych usług organizacja i udział w kampaniach reklamowych; tworzenie ofert handlowych; prowadzenie spotkań handlowych (samodzielnie lub w zespole)...
  • Pracownik sezonowy

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Szwedzka firma Grimslövs Skogstjänst AB poszukuje nowych pracowników na stanowiska pracowników do sadzenia na sezon 2025 (szacowany czas to połowa marca do połowy lipca). Dobrym pracownikom umowa może zostać przedłużona.
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Młodszy Specjalista ds. windykacji

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Monitorowanie i windykacja przeterminowanych płatności; Telefoniczny i e-mailowy kontakt z klientami; Inicjowanie działań zapewniających terminowe płatności od klientów; Regularna komunikacja z klientami, rozwiązywanie zapytań dotyczących płatności; Analiza i...
  • Agent Nieruchomości

    Liberty sp. z o.o.   Olsztyn    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa agencyjna / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 50 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    NIKT NA ŚWIECIE NIE SPRZEDAJE TYLE NIERUCHOMOŚCI CO RE/MAX Dołącz do elitarnego zespołu RE/MAX Liberty prowadzonego przez Edytę i Arnolda Łowickich w Olsztynie, i rozpocznij swoją karierę w najbardziej rozpoznawalnej marce na świecie! Edyta i Arnold Łowiccy to doświadczeni mentorzy,...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.