Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zdrowy pracownik na zwolnieniu lekarskim – kontrole zwolnień lekarskich przez ZUS

Zdrowy pracownik na zwolnieniu lekarskim – kontrole zwolnień lekarskich przez ZUS

 
Zdrowy pracownik na zwolnieniu lekarskim – kontrole zwolnień lekarskich przez ZUS

Kontrole zwolnień lekarskich – czy są potrzebne

 

Pracownik, który jest chory, ma prawo zadbać o własne zdrowie i zregenerować organizm. W tym czasie przysługuje mu zasiłek wypłacany przez pracodawcę bądź ZUS. Podobnie, jeśli choruje dziecko albo inny członek rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Czy Polacy nie nadużywają swoich praw i nie biorą L4 pod pretekstem choroby, aby np. skończyć remont albo załatwiać prywatne sprawy? Czy chorzy przebywają na zwolnieniach i czy stosują się do zaleceń lekarzy?


Ze statystyk prowadzonych przez ZUS wynika, że w 2018 roku lekarze wystawili łącznie  21 534,3 tys. zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy z tytułu choroby. To nieco więcej niż w 2017 roku. Przeciętna długość zwolnienia osób ubezpieczonych w ZUS-ie wyniosła w 2018 r. 12,22 dnia. Jeśli zaś chodzi o długość jednorazowego zwolnienia, najczęściej chorowaliśmy maksymalnie przez 5 dni (32% ogółu zaświadczeń). Zwolnienia na 6-10 dni stanowiły 26,1%, a na 11-20 dni – 21,8%.

W 2018 r. rodzice (zdecydowanie częściej matki niż ojcowie) poświęcali na opiekę nad dzieckiem przeciętnie 4,68 dnia, a ogólna liczba zaświadczeń z tego tytułu wyniosła 9 508,1 tys. Nieobecności w pracy umotywowane sprawowaniem opieki nad innym członkiem rodziny to już nieco mniejsze liczby. W ubiegłym roku wystawiono ogółem 2 003,2 tys. takich zwolnień. Przeciętnie pracownicy brali 6,60 dnia wolnego.

Zdrowy pracownik na zwolnieniu lekarskim to problem dla pracodawcy i duże koszty. Aby zapobiegać nadużyciom, zarówno ZUS, jak i przedsiębiorcy mogą skontrolować pracownika, co do którego zachodzi podejrzenie, że korzysta ze zwolnienia bezzasadnie. W trakcie kontroli niejednokrotnie wykrywano wiele nieprawidłowości, czego efektem było wstrzymanie wypłaty świadczeń. A mowa o niemałych kwotach. Wydatki na absencję chorobową od stycznia do marca 2019 r. wyniosły 5 111,1 mln zł! To o 7% więcej niż w tym samym okresie 2018 r. (za: Absencja chorobowa i zasiłki z ubezpieczeń społecznych I–IV 2019 r., Departament Statystyki i Prognoz Aktuarialnych).

 

Kto przeprowadza kontrolę zwolnień lekarskich

 

Do sprawdzenia, czy osoba na chorobowym rzeczywiście jest w złym stanie zdrowia albo opiekuje się członkiem rodziny, są uprawnieni i przedsiębiorcy, i ZUS. Kontrole zwolnień lekarskich, które prowadzą pracodawcy, polegają na ustaleniu, czy pracownik nie podjął się innej pracy zarobkowej albo czy wykorzystuje zwolnienie zgodnie z celem.

W zależności od potrzeb, miejscem inspekcji może być miejsce zamieszkania albo pobytu, które zostało wskazane na zwolnieniu lekarskim. Pracownik ma bowiem obowiązek powiadomić lekarz wystawiającego zaświadczenie o tym, gdzie będzie przebywał. Właściwie dozwolona jest kontrola w każdym miejscu, np. domniemanym miejscu pracy podczas zwolnienia. Bywa, że naruszenia są tak duże, że ZUS wydaje decyzje wstrzymujące dalszą wypłatę zasiłku chorobowego, uznając badanych za zdolnych do pracy.

 

Kontrole zwolnień lekarskich przez ZUS


1 stycznia 2019 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące kontroli zwolnień lekarskich. Po pierwsze wszystkie zwolnienia są już wystawiane w formie elektronicznej. Dzięki temu i ZUS, i pracodawca dowiadują się o absencji pracownika już w pierwszym dniu choroby. Dotychczas prawo przewidywało określony czas na przedłożenie L4 pracodawcy: tym ubezpieczonym, którzy nie dostarczyli zwolnienia lekarskiego w ciągu 7 dni od jego otrzymania wypłacano mniej. Za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego świadczenie obniżane było o 25%.

E-ZLA umożliwia kontrolę nawet krótkoterminowych zwolnień. Rozszerzono także możliwości powiadomienia przebywającego na zwolnieniu pracownika o terminie kontrolnej wizyty u lekarza orzecznika ZUS albo konieczności przedłożenia dokumentacji medycznej potwierdzającej chorobę. Poza listem poleconym albo wysłaniem przedstawiciela ZUS-u osobiście do miejsca, w którym przebywa chory, ubezpieczyciel może także powiadomić o kontroli telefonicznie oraz drogą elektroniczną. Jednak, zgodnie ze zmienionym od 2019 r. art. 59. Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa pkt 5g: „Zawiadomienie przekazane telefonicznie ma skutek doręczenia, jeżeli rozmowa była rejestrowana, a ubezpieczony wyraził zgodę na nagranie. Zawiadomienie przekazane za pomocą środków komunikacji elektronicznej ma skutek doręczenia, jeżeli doręczający otrzymał potwierdzenie jego otrzymania przez ubezpieczonego”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierowca ciężarówek C+E

    Feel Flex   Holandia   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Nasi kierowcy pracują jako: Kierowcy dystrybucji marketów spożywczych; Kierowcy ciężarówek recyklingu; Kierowcy ciężarówek chłodnia, izoterma; Kierowców Terbergów (placowych) Uwaga nie posiadamy ofert dla kierowców na trasach międzynarodowych i chcących pracować w tzw systemie!
  • Specjalista / Specjalistka ds. Księgowości

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; dbałość o prawidłowy obieg dokumentów; sporządzanie deklaracji podatkowych, raportów finansowych, raportów wewnętrznych; księgowanie list płac, wyciągów bankowych; fakturowanie, wysyłanie faktur do klienta; prowadzenie rozliczeń;...
  • Elektryk

    Elektra i Kungsbacka AB   Szwecja, Goteborg   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    8 godz.
    START Pracy od stycznia 2025 roku. Opis stanowiska: Praca fizyczna przy montażu instalacji elektrycznych i teletechnicznych. Montaż tras kablowych, układanie kabli i przewodów. Podłączanie urządzeń elektrycznych i AKPiA. Montaż rozdzielnic, opraw oświetleniowych, osprzętu.
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...
  • Actuarial Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    10 godz.
    What the day will look like? You will work in a variety of project teams together with A&A colleagues in other locations to deliver a wide range of actuarial and analytical solutions to Aon's global client base. From day one, you will be given responsibility on projects, assisting more senior...
  • Claims Services Processing Specialist / Analyst with Spanish

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    10 godz.
    Aon is in the business of better decisions At Aon, we shape decisions for the better to protect and enrich the lives of people around the world. As an organization, we are united through trust as one inclusive, diverse team, and we are passionate about helping our colleagues and clients succeed....

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?