Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zdrowy pracownik na zwolnieniu lekarskim – kontrole zwolnień lekarskich przez ZUS

Zdrowy pracownik na zwolnieniu lekarskim – kontrole zwolnień lekarskich przez ZUS

 
Zdrowy pracownik na zwolnieniu lekarskim – kontrole zwolnień lekarskich przez ZUS

Kontrole zwolnień lekarskich – czy są potrzebne

 

Pracownik, który jest chory, ma prawo zadbać o własne zdrowie i zregenerować organizm. W tym czasie przysługuje mu zasiłek wypłacany przez pracodawcę bądź ZUS. Podobnie, jeśli choruje dziecko albo inny członek rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Czy Polacy nie nadużywają swoich praw i nie biorą L4 pod pretekstem choroby, aby np. skończyć remont albo załatwiać prywatne sprawy? Czy chorzy przebywają na zwolnieniach i czy stosują się do zaleceń lekarzy?


Ze statystyk prowadzonych przez ZUS wynika, że w 2018 roku lekarze wystawili łącznie  21 534,3 tys. zaświadczeń o czasowej niezdolności do pracy z tytułu choroby. To nieco więcej niż w 2017 roku. Przeciętna długość zwolnienia osób ubezpieczonych w ZUS-ie wyniosła w 2018 r. 12,22 dnia. Jeśli zaś chodzi o długość jednorazowego zwolnienia, najczęściej chorowaliśmy maksymalnie przez 5 dni (32% ogółu zaświadczeń). Zwolnienia na 6-10 dni stanowiły 26,1%, a na 11-20 dni – 21,8%.

W 2018 r. rodzice (zdecydowanie częściej matki niż ojcowie) poświęcali na opiekę nad dzieckiem przeciętnie 4,68 dnia, a ogólna liczba zaświadczeń z tego tytułu wyniosła 9 508,1 tys. Nieobecności w pracy umotywowane sprawowaniem opieki nad innym członkiem rodziny to już nieco mniejsze liczby. W ubiegłym roku wystawiono ogółem 2 003,2 tys. takich zwolnień. Przeciętnie pracownicy brali 6,60 dnia wolnego.

Zdrowy pracownik na zwolnieniu lekarskim to problem dla pracodawcy i duże koszty. Aby zapobiegać nadużyciom, zarówno ZUS, jak i przedsiębiorcy mogą skontrolować pracownika, co do którego zachodzi podejrzenie, że korzysta ze zwolnienia bezzasadnie. W trakcie kontroli niejednokrotnie wykrywano wiele nieprawidłowości, czego efektem było wstrzymanie wypłaty świadczeń. A mowa o niemałych kwotach. Wydatki na absencję chorobową od stycznia do marca 2019 r. wyniosły 5 111,1 mln zł! To o 7% więcej niż w tym samym okresie 2018 r. (za: Absencja chorobowa i zasiłki z ubezpieczeń społecznych I–IV 2019 r., Departament Statystyki i Prognoz Aktuarialnych).

 

Kto przeprowadza kontrolę zwolnień lekarskich

 

Do sprawdzenia, czy osoba na chorobowym rzeczywiście jest w złym stanie zdrowia albo opiekuje się członkiem rodziny, są uprawnieni i przedsiębiorcy, i ZUS. Kontrole zwolnień lekarskich, które prowadzą pracodawcy, polegają na ustaleniu, czy pracownik nie podjął się innej pracy zarobkowej albo czy wykorzystuje zwolnienie zgodnie z celem.

W zależności od potrzeb, miejscem inspekcji może być miejsce zamieszkania albo pobytu, które zostało wskazane na zwolnieniu lekarskim. Pracownik ma bowiem obowiązek powiadomić lekarz wystawiającego zaświadczenie o tym, gdzie będzie przebywał. Właściwie dozwolona jest kontrola w każdym miejscu, np. domniemanym miejscu pracy podczas zwolnienia. Bywa, że naruszenia są tak duże, że ZUS wydaje decyzje wstrzymujące dalszą wypłatę zasiłku chorobowego, uznając badanych za zdolnych do pracy.

 

Kontrole zwolnień lekarskich przez ZUS


1 stycznia 2019 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące kontroli zwolnień lekarskich. Po pierwsze wszystkie zwolnienia są już wystawiane w formie elektronicznej. Dzięki temu i ZUS, i pracodawca dowiadują się o absencji pracownika już w pierwszym dniu choroby. Dotychczas prawo przewidywało określony czas na przedłożenie L4 pracodawcy: tym ubezpieczonym, którzy nie dostarczyli zwolnienia lekarskiego w ciągu 7 dni od jego otrzymania wypłacano mniej. Za okres od 8 dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego świadczenie obniżane było o 25%.

E-ZLA umożliwia kontrolę nawet krótkoterminowych zwolnień. Rozszerzono także możliwości powiadomienia przebywającego na zwolnieniu pracownika o terminie kontrolnej wizyty u lekarza orzecznika ZUS albo konieczności przedłożenia dokumentacji medycznej potwierdzającej chorobę. Poza listem poleconym albo wysłaniem przedstawiciela ZUS-u osobiście do miejsca, w którym przebywa chory, ubezpieczyciel może także powiadomić o kontroli telefonicznie oraz drogą elektroniczną. Jednak, zgodnie ze zmienionym od 2019 r. art. 59. Ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa pkt 5g: „Zawiadomienie przekazane telefonicznie ma skutek doręczenia, jeżeli rozmowa była rejestrowana, a ubezpieczony wyraził zgodę na nagranie. Zawiadomienie przekazane za pomocą środków komunikacji elektronicznej ma skutek doręczenia, jeżeli doręczający otrzymał potwierdzenie jego otrzymania przez ubezpieczonego”.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. promocji i marketingu

    Polski Związek Tenisa Stołowego   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    tworzenie i realizacja strategii marketingowych; opracowywanie i wdrażanie kampanii promocyjnych; zarządzanie mediami społecznościowymi; tworzenie treści marketingowych; przygotowywanie zestawień, analiz, raportów i prezentacji z realizacji kampanii marketingowych; współpraca z klubami i...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Contact Center Representative with Dutch

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat
    15 godz.
    Overview You’re a good communicator and you’re looking for a role that will give you a chance to polish your language skills. Although you don't have much professional experience, you learn fast and you're looking for an opportunity that will allow you to develop your business expertise, take...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Bank Pocztowy S.A.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków Diagnozowanie potrzeb i oczekiwań Klientów; Aktywne pozyskiwanie Klientów i utrzymywanie z nimi pozytywnych relacji; Realizacja celów sprzedażowych; Kształtowanie pozytywnego wizerunku Banku poprzez wysoką jakość obsługi; Operacyjna obsługa Klientów...
  • Bank Pocztowy S.A.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków Diagnozowanie potrzeb i oczekiwań Klientów; Aktywne pozyskiwanie Klientów i utrzymywanie z nimi pozytywnych relacji; Realizacja celów sprzedażowych; Kształtowanie pozytywnego wizerunku Banku poprzez wysoką jakość obsługi; Operacyjna obsługa Klientów...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.

Zgoda na Pliki Cookies

Wykorzystujemy Pliki Cookies w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania Serwisu. Stosujemy Pliki Cookies w celach statystycznych i marketingowych, w szczególności w zakresie dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji.

Każda wyrażona zgoda może być przez Ciebie wycofana w dowolnym momencie. Więcej informacji dotyczących plików Cookies oraz przetwarzania danych osobowych w plikach Cookies znajduje się w naszej Polityce Prywatności.

Administratorem Serwisu i Twoich danych osobowych jest „Praca.pl” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Bolesława Prusa 2, 00-493 Warszawa, KRS 0000290935, NIP 7010095135, REGON: 141169379