Kawiarnia jest świetnym miejscem na spotkanie z klientem czy kontrahentem. W większych miastach widok osoby siedzącej z laptopem w lokalu gastronomicznym to zupełna norma. Co więcej, część właścicieli takich miejsc decyduje się na wydzielenie przestrzeni do coworkingu czy stref np. na rozmowy biznesowe. Dlaczego praca w kawiarni jest tak lubiana?
Praca zdalna – dlaczego wybieramy kawiarnię?
Wśród popularnych 5 mitów o pracy zdalnej znajduje się ten, że praca zdalna oznacza samotność, a zamknięty w czterech ścianach pracownik, pozbawiony bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi, wiedzie ciężki żywot. Wcale jednak nie musi tak być! Wystarczy domowe zacisze na parę godzin dziennie zamienić na kawiarnię. Bywa, że czujemy się przytłoczeni faktem, że zarówno pracę jak i czas wolny spędzamy w tym samym miejscu. Przez to niekiedy trudniej zachować work-life balance, oddzielić czas dla siebie od czasu na zawodowe obowiązki. Wtedy dobrym rozwiązaniem może być właśnie wyjście, zmiana otoczenia choćby na kilka porannych godzin.
Powodów, dla których wybieramy pracę zdalną poza domem, jest całkiem sporo. Po pierwsze, wiele osób potrzebuje impulsu, aby rano zmotywować się do pracy. Perspektywa wyjścia z domu, choćby do kawiarni pod blokiem, ubrania się, zabrania laptopa i innych potrzebnych rzeczy, wymaga pewnej motywacji, która pozwala trzymać się harmonogramu dnia. Kilka godzin w kawiarni można traktować też jako przyjemny rytuał. Unoszący się aromat kawy pobudza do pracy, możliwość zjedzenia szybkiego lunchu oznacza oszczędność czasu, często też łatwiej wykonać zaplanowane zadania poza domem, aby po powrocie już nie musieć zajmować się pracą.
Kto pracuje zdalnie z kawiarni?
Zdalna praca poza domem to codzienność wielu cyfrowych nomadów. Tak określamy osoby, które mając dostęp do komputera z internetem, mogą pracować z dowolnego miejsca na świecie. Kawiarnie często wybierają przedstawiciele wolnych zawodów, freelancerzy. Kogo zatem spotkamy, pijąc poranną lub popołudniową kawę w ulubionej kawiarni? Fotografów, copywriterów, architektów, projektantów, project managerów, grafików czy pracowników branży e-commerce i wielu innych specjalistów.
Praca zdalna – czy z nami zostanie?
Trudno wyobrazić sobie przyszłość bez pracy zdalnej. Ten tryb bardzo szybko się spopularyzował od początku pandemii, a dziś wielu pracodawców i pracowników nie wyobraża sobie rzeczywistości bez niego. Praca przed komputerem poza biurem wymaga na pewno doprecyzowania w Kodeksie pracy i wszyscy czekamy na jej jasne zasady.