Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zawody związane z modą – moje hobby pracą

Zawody związane z modą – moje hobby pracą

 
Zawody związane z modą – moje hobby pracą

Praca w modzie – pierwsze skojarzenie, jakie przywodzi na myśl, to projektowanie ubioru czy jego prezentowanie. W rzeczywistości jednak sektor mody jest o wiele bardziej rozbudowany i obejmuje wiele zawodów, których przedstawiciele w kreatywny sposób pracują z odzieżą. Jeśli moda jest Twoją pasją i chcesz zawładnąć tą branżą, przekuj zainteresowania w swoją pracę! 

 

Spis treści

Praca w modzie – jak zacząć?

 

Interesujesz się modą? Znasz aktualnie panujące trendy i z zapartym tchem śledzisz pokazy mody największych projektantów? Potrafisz dobierać kolory, które idealnie ze sobą współgrają? Być może branża modowa jest Twoją przyszłością! Praca w modzie to spełnienie marzeń dla pasjonatów tego, co ładne, reprezentatywne i efektowne. Wymaga jednak ogromnej kreatywności doprawionej odrobiną fantazji i dobrego smaku. Jeśli to wszystko jest Twoją mocną stroną, świat mody stoi dla Ciebie otworem! Od czego zacząć? Jak wyglądać może Twoja droga zawodowa i dokąd Cię zaprowadzi? 

 

Po pierwsze i najważniejsze – odpowiedz sobie na pytania, która gałąź przemysłu modowego jest najbliższa Twemu sercu. Czy Twoją mocną stroną jest kreatywne podejście do tego, co nas otacza i potrafisz przełożyć to na rzeczy materialne czy może wolisz pracować z gotową już materią? Lubisz eksperymentować w łączeniu pozornie niepasujących do siebie elementów garderoby czy może chcesz tworzyć je od podstaw? Jeśli odpowiesz sobie na te najważniejsze pytania, będzie Ci znacznie łatwiej obrać ścieżkę kariery i zawodowo wejść w świat mody

 

Na początkowym etapie przygody z branżą modową nieocenione będzie zdobycie doświadczenia. Praktyki w firmach odzieżowych, domach mody i pracowniach krawieckich to jedynie część z możliwości, jakie daje nam branża modowa. Choć zawody związane z modą w większości przypadków nie wymagają kierunkowego wykształcenia, różnego rodzaju kursy i szkolenia dotyczące chociażby konstrukcji i modelowania odzieży, szycia, rysunku żurnalowego czy stylizacji i wizażu pozwolą zdobyć podstawy wiedzy, która będzie niezbędna podczas pracy w modzie. 

 

Branża modowa – możliwości, wymagania

 

Coco Chanel, Christian Dior czy Giorgio Armani – branża modowa dla wielu kojarzy się przede wszystkim z nazwiskami wybitnych projektantów. Tymczasem praca w modzie daje nam o wiele większe możliwości. To coś więcej niż projektowanie i szycie odzieży czy późniejsze prezentowanie jej na wybiegach mody. Niezależnie jednak od ścieżki zawodowej, jaką wybierzesz, sektor mody bardzo często będzie wymagał od Ciebie determinacji i wyjątkowej siły. Nieposkromione zasoby kreatywności i zdolność wizualizacji, umiejętność pracy pod presją czasu, znajomość modowych trendów i dobry gust – tak po prostu – to najważniejsze i podstawowe wymagania, jakie stawia przed Tobą praca w modzie. Przewidywanie, udoskonalanie niemal doskonałego, ciekawość świata oraz umiejętność wyznaczania i osiągania celów zawodowych – wszystko to przybliża Cię o krok do spełnienia marzeń związanych z branżą modową. 

 

Dziś coraz popularniejsze staje się prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się takie zawody jak osobisty stylista czy influencer modowy. Jest to stosunkowo prosta droga do zaistnienia w branży modowej pod warunkiem doskonale prowadzonego marketingu. Wystarczy wiedza dotycząca tego, jak założyć działalność gospodarczą, trochę kontaktów w branży i naprawdę dobra reklama. 

 

Praca w modzie – w jakich zawodach? 

 

  • Projektant mody

 

Kreatywność, wyobraźnia i dokładność. Do tego zestawu warto dodać zmysł artystyczny i umiejętności plastyczne, by możliwe było przelanie pomysłów na papier. Jako projektant mody będziesz odpowiedzialny za kreowanie kolekcji wyznaczającej nowe trendy w modzie. Choć by tworzyć własne kolekcje ubrań, nie potrzebujesz konkretnego wykształcenia, kursy uczące wykonywania szkiców odzieży, doboru tkanin i kolorystyki czy chociażby podstaw konstrukcji ubrań zagwarantują Ci naprawdę dobry start. Pamiętaj, że projektant mody odpowiedzialny jest nie tylko za kreowanie odzieży, ale także różnego rodzaju dodatków i akcesoriów. Jeśli nie zdecydujesz się na stworzenie własnej marki, zatrudnienie możesz znaleźć w takich miejscach jak dom mody czy przy liniach produkcyjnych.

 

  • Kostiumograf

 

Osoba odpowiedzialna za opracowywanie koncepcji plastycznej kostiumów, fryzur czy rekwizytów dla aktorów występujących w filmie i spektaklach teatralnych. Praca w charakterze kostiumografa wymaga nie tylko niebywałego zmysłu artystycznego i ponadprzeciętnej kreatywności, ale także wiedzy z zakresu historii ubioru i realiów epoki, w której odbywa się akcja. Do obowiązków osoby pracującej na tym stanowisku należy między innymi opracowywanie wytycznych do przygotowania kostiumów oraz nadzorowanie całego etapu produkcyjnego, współpraca z charakteryzatorem czy reżyserem i scenografem. 

 

  • Stylistka mody

 

Osoby, które kochają modę, mają wysoko rozwinięte kompetencje interpersonalne i lubią pracować z ludźmi, mogą rozważyć pracę w modzie na stanowisku stylisty. Jest to kreator wizerunku, który doradza klientom, nie tylko w kwestii doboru ubrań, ich fasonów i kolorów, ale również podpowie, jakiego rodzaju fryzura czy makijaż będzie dopełnieniem nowego wizerunku. Zadaniem stylisty jest dopasowanie wyglądu i stylu do charakteru osoby. Coraz większą popularnością cieszą się indywidualni styliści, którzy towarzyszą klientom podczas zakupów i pomagają wybrać najlepsze dla nich stroje. Poza tym styliści mają szansę na zatrudnienie w różnego rodzaju programach telewizyjnych, czasopismach czy przy sesjach zdjęciowych. Ponadto mogą rozpocząć współpracę z projektantami mody.

 

  • Redaktor modowy

 

Osoby zafascynowane modą, które mogą pochwalić się także lekkim piórem, mogą związać swoją drogę zawodową z magazynami modowymi czy portalami internetowymi zajmującymi się podobną tematyką. Wbrew pozorom praca w dziale mody czasopisma to nie tylko przygotowywanie tekstów o najnowszych trendach i bywanie na wielkich pokazach mody, ale wiele dodatkowych zajęć, które składają się na publikację. Rolą redaktora specjalizującego się w branży modowej bardzo często jest przecież opracowanie graficznej strony materiału, dobór odpowiednich fotografii czy nawet ich samodzielne wykonanie. 

 

  • Krawiec/krawcowa

 

Przez niektórych uważani są za rzemieślników, którzy przekładają na materiał pomysły projektanta czy konstruktora odzieży. Sami muszą jednak charakteryzować się wyjątkową pomysłowością, kreatywnością i umiejętnościami manualnymi. Niezbędne będzie zainteresowanie modą i najnowszymi trendami oraz wyjątkowa precyzja. Osoby, które chcą pracować jako krawiec czy krawcowa, powinny ukończyć szkołę średnią o podobnym profilu lub technikum odzieżowe. Obowiązki krawca są także ściśle uzależnione od miejsca pracy. Nieco inaczej będą one wyglądały w przypadku prowadzenia własnej pracowni krawieckiej, a inne będzie miał krawiec zatrudniony w dużym zakładzie odzieżowym. Wśród podstawowych czynności możemy wymienić chociażby pobieranie wymiarów i wycinanie poszczególnych elementów stroju, szycie odzieży i dokonywanie poprawek krawieckich, a także sam dobór tkanin. Bardzo często krawiec zajmuje się przygotowaniem próbek i pierwowzorów strojów, które następnie trafiają do produkcji seryjnej. W przypadku osób, których miejscem pracy jest dom mody, do obowiązków będzie należała także ścisła współpraca z projektantem.

 

  • Konstruktor odzieży

 

Konstruktor odzieży jest jednym z najbardziej poszukiwanych specjalistów na rynku mody. Choć dla wielu jego praca jest niewidzialna, to właśnie konstruktor odpowiada za ostateczny kształt poszczególnych elementów garderoby i ich funkcjonalność. W hierarchii osób stojących za powstawaniem odzieży, zajmuje miejsce pomiędzy projektantem a krawcem. Do jego głównych obowiązków należy między innymi analiza rysunków projektanta, przygotowanie siatki konstrukcyjnej danego elementu stroju z uwzględnieniem tego, w którym miejscu przebiegają szwy czy cięcia. Tworzy on szablon, który posłuży krawcowi do wykrojenia poszczególnych elementów garderoby z materiału i szycia. Jednak to właśnie od pracy wykonanej przez konstruktora odzieży uzależnione jest to, w jaki sposób ubranie będzie układało się na sylwetce i czy noszenie go będzie po prostu komfortowe. Osoby, którym marzy się praca w modzie i konstruowanie odzieży, muszą ukończyć studia kierunkowe lub odbyć kurs konstrukcji i modelowania odzieży.

 

  • Fotograf mody

 

Branża modowa jest nierozerwalnie związana z branżą fotograficzną. Osoba aspirująca do miana fotografa mody musi wyróżniać się ponadprzeciętną wrażliwością na piękno i umiejętnością uchwycania najmniejszych detali. Niezbędna będzie doskonała znajomość programów do obróbki graficznej, a co więcej – wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne. Osoba zajmująca się fotografią rzadko samodzielnie odpowiada za przebieg całej sesji. Bardzo często na efekt końcowy składa się także praca fotoedytora, stylisty czy wizażysty. Fotografia jest także nieodłącznym elementem marketingu i reklamy, dlatego też coraz większym zainteresowaniem cieszą się fotografowie wykonujący sesje produktowe. Osoby z naprawdę dobrym okiem bez problemu znajdą zatrudnienie w czasopismach, magazynach modowych czy chociażby podczas sesji. 

 

  • Modelka/model

 

Profesjonalne sesje w magazynach modowych i współpraca z największymi projektantami mody – to właśnie z tym kojarzy się zawód modela czy modelki. Jest to pierwsza profesja, która przychodzi nam do głowy po usłyszeniu słów: „praca w modzie” czy “zawody związane z modą”. Warto jednak pamiętać, że praca modela czy modelki może mieć różne odsłony. Droga zawodowa jednych będzie związana przede wszystkim z wybiegami mody i prezentowaniem kolekcji ubrań, innych – z fotomodelingiem. By zabłysnąć na wybiegu, nie trzeba kończyć szkoły modelingu ani specjalnych kursów. Niezbędne będzie jednak spełnienie określonych warunków fizycznych, odporność psychiczna i umiejętność pracy pod presją czasu. 

 

  • Trendwatcher

 

Wybitna kreatywność, analityczne myślenie, umiejętność obserwacji zmieniającego się otoczenia i wyciąganie wniosków – to główne zadania trendwatchera. Jest to osoba, która obserwuje rzeczywistość, nieustannie monitoruje rynek mody i na podstawie tego prognozuje trendy, które zawładną rynkiem w najbliższych sezonach. Fascynaci mody aspirujący do miana trendwatchera muszą wyróżniać się nie tylko niesamowitą intuicją i kreatywnością, ale także wiedzą dotyczącą historii mody. To właśnie na podstawie tej wiedzy i obserwacji świata wokół trendwatcher tworzy tak zwane trenbooki, które później stanowią bazę między innymi dla projektantów. To w tych albumach znajdziemy garść inspiracji dotyczących zarówno krojów, wzorów i zestawień kolorystycznych, jak i materiałów, które królować będą w modzie przez najbliższe sezony. 

 

  • Bloger modowy

 

Wydaje się najprostszą drogą do tego, by zaistnieć w świecie mody. Opisy najnowszych trendów, nowinki ze świata mody, przykłady stylizacji i sesje zdjęciowe – na tym wszystkim opiera się świat blogów modowych. Rozwój blogosfery na przestrzeni ostatnich lat sprawił, że bloger stał się naprawdę dobrze płatnym zawodem. Zainteresowanie modą, dobry gust i lekkie pióro – tyle wystarczy, by postawić pierwsze kroki jako bloger modowy.

 

  • Prawnik modowy

 

Czy świat mody ma cokolwiek wspólnego ze światem prawa? Owszem! Absolwenci prawa, którzy mają doświadczenie w branży kreatywnej, bez problemu znajdą pracę w modzie. Prawo autorskie, rejestracja znaku firmowego czy wzorów przemysłowych, a także zagadnienia nieuczciwej konkurencji – to obszary, w których sprawdzić może się prawnik modowy. Do tego dochodzi oczywiście kwestia konstruowania umów dla modelek czy agencji modelingu, a także opracowywanie strategii ochrony marki – tutaj także wsparcie prawnika będzie niezbędne. Choć w pierwszym odczuciu prawo ma niewiele wspólnego z modą, ta jest nierozerwalnie związana z własnością intelektualną, która wymaga przecież ochrony.  

 

  • Kolorysta

 

Kolorysta, czyli specjalista ds. kolorów, to osoba, która jest odpowiedzialna za komponowanie oraz dobieranie kolorów pasujących do danej kolekcji. Do jego obowiązków należy tworzenie nowych połączeń barw oraz czuwanie nad uzyskaniem ich odpowiedniej głębi. Po zaakceptowaniu palety kolorów, przekazuje informacje działom zajmującym się mieszkaniem barw oraz barwieniem tkanin. Miejscem pracy specjalistów do spraw kolorów, którzy wyróżniają się wyjątkową spostrzegawczością i wyczuciem smaku, może być chociażby dom mody.

 

Praca w modzie – średnie wynagrodzenie

 

Według portalu wynagrodzenia.pl przeciętne wynagrodzenie projektanta mody wynosi 6430 zł brutto. Co druga osoba zajmująca się projektowaniem może liczyć na pensję w wysokości od 4630 zł do 7910 zł. Warto jednak mieć na uwadze, że wpływ na wysokość średniego wynagrodzenia mają takie czynniki, jak chociażby sektor branży, wielkość firmy czy jej renoma. Na największe zarobki mogą bez wątpienia liczyć projektanci, którzy zbudowali własną markę osobistą i mogą pochwalić się autorską kolekcją ubrań. 

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca Estella Sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 dni
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;
  • Szwacz / Szwaczka

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 dni
    Obowiązki: szycie artykułów pościelowych na maszynach przemysłowych;

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?