Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zatrudnienie socjalne - co to jest, dla kogo, ustawa

Zatrudnienie socjalne - co to jest, dla kogo, ustawa

 
Zatrudnienie socjalne - co to jest, dla kogo, ustawa

Zatrudnienie socjalne - co to jest

 

Niektóre grupy społeczne potrzebują szczególnego wsparcia, aby wrócić na rynek pracy. Dlatego została wprowadzona możliwość skorzystania z zatrudnienia socjalnego. Czasami jest ono nazywane także wspieranym. Działalnością, która ma na celu aktywizację osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, zajmują się specjalne ośrodki zwane Centrami Integracji Społecznej (CIS) lub Klubami Integracji Społecznej (KIS).

 

Zatrudnienie socjalne - dla kogo

 

Według ustawy o zatrudnieniu socjalnym z takiej formy pomocy mogą skorzystać osoby, które są zaliczane do tak zwanej trudnej grupy bezrobotnych. Są to między innymi: bezdomni, alkoholicy, narkomani, chorzy psychicznie, uchodźcy. Aby wziąć udział w programie organizowanym przez CIS lub KIS, należy wcześniej przejść terapię (w przypadku osób uzależnionych). Decyzję o przekierowaniu do CIS-u i KIS-u podejmują ośrodki pomocy społecznej, urzędy pracy lub ośrodki odwykowe.

 

Programy trwają pół roku. Wytypowane osoby mają po tym okresie możliwość zdobycia stałej pracy oraz wynagrodzenia. Często są też przyuczani do zawodu, biorą udział w różnych szkoleniach, dzięki którym będą w stanie wykonywać nowe obowiązki. Dodatkowo mogą także skorzystać z pomocy psychologów bądź prawników.

 

Zatrudnienie socjalne polega głównie na wykonywaniu prac społecznie użytecznych, takich jak sprzątanie, ochrona mienia, pomoc w kuchni, drobne usługi remontowo-budowlane, prace ogrodowe w miejskich parkach. Wszystko odbywa się na podstawie umowy między starostą a gminą. Kierownik CIS-u musi później wyrazić swoją opinię i określić, czy dana osoba wywiązała się ze swoich obowiązków, które były określone w programie. Jeżeli tak, to składa wniosek o skierowanie do pracy w standardowym przedsiębiorstwie.

 

Uczestnicy mogą także samodzielnie składać dokumenty. W tej sytuacji osoby zainteresowane otrzymują gwarancję zatrudnienia nie krótszego niż rok.

 

Ustawa o zatrudnieniu socjalnym

 

Powyższe zapisy zostały zawarte w ustawie z dnia 13 czerwca 2003 roku o zatrudnieniu socjalnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1828, z 2018 r. poz. 650). Warto podkreślić, że ta forma pomocy nie opiera się na zasadach zatrudnienia w rozumieniu Kodeksu pracy.


Kluczowe jest natomiast, aby osoby objęte programami CIS-u i KIS-u, mogły podjąć próbę powrotu do życia w społeczeństwie. Na początku podejmowane są kroki walki z uzależnieniem, a później aktywizacja poprzez znalezienie zajęcia.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...
  • Młodszy Kontroler Finansowy (Analityk Danych)

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Z nami: Weźmiesz udział w kluczowych procesach finansowych (takich jak zamknięcie miesiąca, prognozowanie i budżetowanie), co pozwoli Ci zrozumieć, jak funkcjonuje biznes od strony finansów. Nauczysz się współpracy międzydziałowej w dużej firmie Automotive: będziesz współpracować z...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Kłodzko    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pracownik do sadzenia drzew (sezonowy)

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Szczegóły oferty: Pracownik sadzenia drzew na sezon 2025 (marca-lipiec). Możliwość przedłużenia umowy dla najlepszych pracowników.
  • Technik - Konserwator

    Fresenius   Żywiec    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Opis stanowiska: podstawowe naprawy i konserwacje aparatury medycznej w danej stacji dializ, monitorowanie przeglądów i kontroli bezpieczeństwa aparatury medycznej i urządzeń technicznych, monitorowanie i nadzór nad stacją uzdatniania wody i centralnej dystrybucji koncentratów,...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    starszy specjalista (senior) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    4 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie projektów i modelowanie budynków w technologii BIM; Koordynacja międzybranżowa; Tworzenie dokumentacji projektowej: budowlanej, przetargowej i wykonawczej w zgodności z normami i przepisami budowlanymi w oparciu o harmonogram i budżet; Weryfikacja i optymalizacja...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.