Do Polski przyjechało już 2,7 mln Ukraińców. Coraz więcej polskich firm ma nadzieję, że część przyjeżdżających osób wypełni braki kadrowe, obserwowane od lat w wielu sektorach gospodarki. Szansę na znalezienie pracy w Polsce mają między innymi ukraińscy nauczyciele. Władze samorządowe oraz kuratoria starają się ułatwić ich zatrudnianie w polskich placówkach oświatowych.
Ukraińscy nauczyciele – wymagania
Zapotrzebowanie na pedagogów z Ukrainy rośnie nie tylko dlatego, że nauczyciel to od lat zawód deficytowy w wielu powiatach. W polskich szkołach podjęło naukę już ponad 80 tys. ukraińskich dzieci. Wiele z nich trafiło do tzw. oddziałów przygotowawczych, w których uczą się między innymi języka polskiego.
Dyrektorzy polskich szkół mają obecnie ułatwione zadanie w pozyskiwaniu pracowników z Ukrainy. Jak zatrudnić Ukraińca? Nowe przepisy ujęte w Ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa wprowadziły możliwość przyjmowania do pracy w szkole w Polsce cudzoziemców na stanowisko asystenta nauczyciela (pomocy nauczyciela). Taki pracownik musi spełnić warunki formalne, przede wszystkim:
- znać język polski w stopniu, który umożliwia pomoc uczniom z Ukrainy dopiero uczącym się polskiego,
- mieć kwalifikacje zawodowe uprawniające do pracy w szkole,
- okazać zaświadczenie o niekaralności.
Zatrudnienie nauczyciela z Ukrainy – zasady współpracy
Pedagodzy mogą być zatrudniani zarówno w szkołach podstawowych, szkołach ponadpodstawowych, jak i przedszkolach. Pracownik z Ukrainy nie może być w żaden sposób dyskryminowany (np. płacowo, pod względem warunków zatrudnienia) w stosunku do polskich nauczycieli.
Jesteś osobą z Ukrainy, która szuka pracy w szkole? Możesz skorzystać z Banku Ofert Pracy i Rezerw Kadrowych – oto formularz z ofertami zatrudnienia jako pomoc nauczyciela.
W znalezieniu zatrudnienia pomagają także władze miast i kuratoria. W Warszawie można:
- zgłosić się do Punkt Pośrednictwa Pracy dla obywateli Ukrainy (ul. Marszałkowska 77/79),
- skorzystać z warszawskiego Banku Ofert Pracy dla Nauczycieli i Rezerw Kadrowych,
- zadzwonić pod infolinię (+48 505 700 701) uruchomioną przez urząd miasta dla obywateli Ukrainy. Dzwonić można od poniedziałku do niedzieli w godz. 8:00-20:00.
Pomoc w zatrudnieniu ukraińskich nauczycieli oferuje też Wydział Edukacji Urzędu Miasta Kraków, który gromadzi informacje na temat osób zainteresowanych pracą w polskich szkołach i przedszkolach. Zgłoszenie w języku polskim lub ukraińskim można wysłać na adres: edu.ukraina@um.krakow.pl. W wiadomości należy podać informację na temat posiadanego wykształcenia, doświadczenia w pracy w szkole oraz stopniu znajomości języka polskiego. Wydział Edukacji przekazuje dane dyrektorom szkół szukających nauczycieli z Ukrainy (w formie zakodowanej). Bank ofert można zobaczyć tutaj.
Ponadto nauczyciele z Ukrainy znajdą informacje na temat możliwości podjęcia pracy:
- na stronie Kuratorium Oświaty w Krakowie – znajduje się tam baza aktualnych propozycji zatrudnienia
- w Punkcie Informacyjnym dla Obcokrajowców w Krakowie (al. Daszyńskiego 22, tel. +48 887 201 598).
Warto pamiętać, że ogłoszeń o pracę na wybranym stanowisku / w wybranej miejscowości można szukać także bezpośrednio w Centralnej Bazie Ofert Pracy, która działa także w ukraińskiej wersji językowej.
Oferty pracy sprawdzaj także na praca.pl. W formularzu wyszukiwania możesz podać nazwę stanowiska po polsku lub po ukraińsku.
Ukraińska wersja językowa: Працевлаштування вчителя з України – на яких умовах?
Czytaj także: Jak zatrudnić Ukraińca? Nowe przepisy