Przepisy dotyczące pracy obcokrajowców w Polsce nie zawsze nakładają obowiązek posiadania zezwolenia. W jakich przypadkach możliwe jest zatrudnianie cudzoziemców na podstawie oświadczenia?
Zasady zatrudniania cudzoziemców na oświadczenie
To rozwiązanie skierowane jest jedynie do obywateli Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy. Aby zatrudnienie cudzoziemca na podstawie oświadczenia było możliwe, muszą zostać spełnione łącznie dwa warunki.
Po pierwsze okres pracy nie może przekroczyć 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Co ważne, to ograniczenie czasowe odnosi się do obcokrajowca, a nie do pracodawcy. Zatem cudzoziemiec może podjąć pracę w kilku firmach, ale łącznie nie powinna ona trwać powyżej 6 miesięcy. Ze względu na fakt, że to pracodawca rejestruje oświadczenie w PUP, przy zmianie miejsca zatrudnienia danej osoby nowy pracodawca powinien także uzyskać ten dokument.
Drugi warunek dotyczy rodzaju pracy. Zatrudnienie obcokrajowca na oświadczenie nie jest możliwe w przypadku prac sezonowych, na które wymagane jest zezwolenie. Prace sezonowe obejmą trzy sektory gospodarki:
- rolnictwo,
- ogrodnictwo,
- turystykę.
Sektory oraz podklasy zgodne z PKD są zawarte w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie podklas działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), w których wydawane są zezwolenia na pracę sezonową cudzoziemca. Tylko praca w podklasach wskazanych w rozporządzeniu wymaga zezwolenia. Starosta jest organem właściwym do spraw zezwolenia na pracę sezonową.
Zatrudnianie cudzoziemców na oświadczenie
Zatrudnianie obcokrajowca na mocy oświadczenia to dużo prostsza procedura niż w przypadku zezwolenia na pracę. Pracodawca musi złożyć wniosek w powiatowym urzędzie pracy i uiścić opłatę administracyjną w wysokości 30 zł. Gdy dokument znajdzie się w ewidencji PUP, zatrudniający przekazuje oświadczenie pracownikowi, a ten może starać się o tytuł pobytowy pozwalający na pracę w Polsce (np. wizę lub zezwolenie na pobyt czasowy).
Praca odbywa się na podstawie pisemnej umowy przedłożonej cudzoziemcowi w zrozumiałym dla niego języku. Może to być umowa o pracę, ale też umowy cywilnoprawne – w zależności od zakresu i charakteru obowiązków.
Aby dopełnić formalności, przedsiębiorca najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez obcokrajowca musi o tym fakcie poinformować PUP (jeśli cudzoziemiec pracy nie podejmie, termin na powiadomienie urzędu wynosi 7 dni od daty zatrudnienia wskazanej w oświadczeniu). Pracownika trzeba także zgłosić do ubezpieczeń ZUS (za wyjątkiem umowy o dzieło).