Zatory płatnicze - co to jest?
Firmy działają w swoistej symbiozie, są od siebie w pewnym stopniu zależne. Jeśli rozliczają się ze swoich zobowiązań terminowo, to zapewniają stabilizację i otwierają drogę do rozwoju zarówno własną, jak i biznesowych partnerów. Ale kiedy jedna firma zwleka z płatnościami na rzecz drugiej, to obie mogą borykać się z problemami. Brak środków na firmowym koncie opóźnia opłacenie podwykonawców, wstrzymuje inwestycje, składanie kolejnych zamówień. Krótko mówiąc - zdecydowanie ogranicza możliwości.
Zatory płatnicze powstają przez nagromadzenie zadłużeń przedsiębiorcy, które przechodzą na powiązane z nim firmy, powodują utratę płynności finansowej i negatywie wpływają na całe otoczenie biznesowe. Takie problemy mogą pojawić się w każdej branży i dotykają zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa, które z reguły nie dysponują wolnymi środkami pozwalającymi zapobiegać zatorom.
Zatory płatnicze – przyczyny
Co to są zatory płatnicze i skąd się biorą? Ich istotę najprościej będzie zobrazować na uproszczonym przykładzie. Sklep odebrał od hurtowni towar, jednak nie opłacił w terminie faktury. Z tego względu hurtownik nie ma środków, aby uregulować należność za kolejną partię. Jednak nie chce wstrzymywać działalności, dlatego kupuje towar, jednak odracza płatność względem producenta. Ten nie otrzymuje pieniędzy na czas, przez co nie ma środków na zakup półproduktów czy opłacenie pensji pracowników w terminie. Łańcuch problemów może powoli łączyć kolejne podmioty.
Powody zwlekania z uregulowaniem długów mają przeróżną naturę. Nie zawsze wynikają ze złej woli przedsiębiorców. Choć zdarza się, że ci działają nie do końca etycznie, często źródło problemów stanowią nieprzewidziane sytuacje - zdarzenia losowe takie jak choroba czy poważna awaria.
Odnalezienie partnerów biznesowych, którym można w 100 procentach zaufać nie jest najprostszym zadaniem. Dlatego zanim przedsiębiorca nawiąże współpracę, powinien dokładnie zweryfikować wszelkie możliwe aspekty działania swojego potencjalnego kontrahenta. Jeśli ten w przeszłości zalegał z płatnościami, balansował na krawędzi prawa, niekoniecznie stawia sobie za cel uczciwą współpracę.
Dobrą praktyką, która w pewnym stopniu pomoże zapobiegać zatorom, jest ostrożność w wyborze partnerów i sporządzanie z nimi dokładanej umowy, a także kontrolowanie finansów na bieżąco i przypominanie dłużnikom o nieuregulowanych płatnościach.
Zatory płatnicze - konsekwencje
Zatory płatnicze w budownictwie i każdej innej branży bardzo negatywnie oddziałują na firmy, są istotną barierą rozwoju, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do upadłości. Problemy finansowe firmy przenoszą się także na jej wierzycieli. Ci, nie ze swojej winy, mogą mieć problemy z opłaceniem rachunków czy zakupem materiałów do produkcji kolejnych partii towarów.
Czy można nazwać zatory płatnicze dużym problemem dla małych firm? Z pewnością tak. Pieniądze, które powinny być na koncie przedsiębiorcy, ale ich tam nie ma, z dnia na dzień generują coraz większe utrudnienia. Aby tego uniknąć, część przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usług firm profesjonalnie zarządzających wierzytelnościami. Windykatorzy pomagają uporać się z zatorem, odzyskać niezależność i wyjść z kryzysu.