Oświadczenie pracownika o niekaralności – kiedy jest potrzebne?
Istnieje wiele zawodów, w których zaświadczenie o niekaralności jest warunkiem uzyskania pracy. Nieskazitelnością względem prawa muszą odznaczać się nie tylko policjanci czy sędziowie. Taki wymóg w ogłoszeniach o pracę znajdą też np. nauczyciele, agenci ubezpieczeniowi, ochroniarze i strażacy.
Co ważne, pracodawca może domagać się przedstawienia dokumentu potwierdzającego niekaralność tylko od osób, które ubiegają się o zatrudnienie (a nie od obecnych pracowników) i tylko jeżeli do wykonywania danego zawodu ustawowo wymagana jest niekaralność. Przedstawienie takiego pisma jest też obowiązkiem przy przystępowaniu do przetargu albo uzyskiwaniu koncesji.
Jak zdobyć zaświadczenie o niekaralności?
Zaświadczenie o niekaralności do pracy, czy innych celów, można uzyskać w dowolnym momencie stacjonarnie, listownie, a także online, bez wychodzenia z domu. Jak to zrobić? Należy zacząć od wypełnienia wniosku. Szablon „Zapytania o udzielenie informacji o osobie” (bądź o podmiocie zbiorowym w przypadku firm) można pobrać ze strony www.biznes.gov.pl. Następnie wniosek wysyła się listownie bądź też zanosi do sądu albo Punktu Informacyjnego Krajowego Rejestru Karnego.
Zaświadczenie to nic innego jak wniosek, który po weryfikacji zostaje potwierdzony pieczątką. Jest on świadectwem, że dana osoba nie figuruje w kartotece Krajowego Rejestru Karnego.
Wszystko można załatwić także w zaciszu własnego domu. Warunkiem jest jednak posiadanie kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo Profilu Zaufanego. Wystarczy zalogować się na e-Platformie MS Krajowy Rejestr Karny i złożyć wniosek. Po uiszczeniu opłaty wydawane jest zaświadczenie w formie pliku XML, który można zapisać na nośniku danych, np. płycie CD albo pamięci USB. Warto jednak pamiętać, że w przypadku elektronicznej wersji zaświadczenia jego wydruku nie należy traktować jako dokumentu.
W jakim sądzie uzyskać zaświadczenie o niekaralności?
Zaświadczenie można uzyskać w dowolnym sądzie okręgowym albo rejonowym. Zostanie ono wydane także w Biurze Informacyjnym Krajowego Rejestru Karnego, które znajduje się w Warszawie na ul. Czerniakowskiej 100. Może je także odebrać pełnomocnik. Odwiedzając jedną z placówek lub wysyłając wniosek pocztą, trzeba pamiętać o konieczności uiszczenia opłaty. Koszt zaświadczenia to 30 zł, a jeśli wybieramy drogę elektroniczną – 20 zł.
Osoby, którym zależy na czasie, powinny wybrać wizytę w sądzie lub biurze informacyjnym. Wtedy zazwyczaj urzędnik wydaje zaświadczenie w dniu, w którym otrzymał wniosek. W wyjątkowych sytuacjach oczekiwanie może się przedłużyć do maksymalnie 7 dni. Nie czeka się długo także korzystając z platformy internetowej. Bardzo prawdopodobne, że zaświadczenie znajdzie się na naszym koncie już tego samego dnia. Jeśli tak się nie stanie, będziemy czekać maksymalnie 7 dni od daty złożenia wniosku. Na odpowiedź na wniosek złożony pocztą KRK ma maksymalnie 7 dni od daty otrzymania listu.
Jak długo ważne jest zaświadczenie o niekaralności?
Zaświadczenie o niekaralności, które wystawia Krajowy Rejestr Karny, jest potwierdzeniem stanu prawnego z dnia wydania informacji. To oznacza, że tego dokumentu nie wystawia się ani wstecz, ani z przyszłą datą.
Pismo jest też bezterminowe. „Przepisy regulujące działanie Krajowego Rejestru Karnego nie określają terminu ważności zaświadczenia. Przeważnie wynika to z aktów prawnych, które stanowią podstawę żądania informacji” (za: www.ms.gov.pl).