Dziecko na kwarantannie, a rodzic w pracy? To możliwe do pogodzenia, wyłącznie jeśli mama lub tata ma możliwość wykonywania obowiązków zdalnie z domu i pogodzenia tego z opieką nad maluchem. Sytuacja się jednak komplikuje w przypadku osób pracujących stacjonarnie, a także tych, którzy korzystają z trybu home office, ale nie wyobrażają sobie pracy i jednoczesnego zajmowania się wymagającym uwagi dzieckiem. W takich sytuacjach można skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Na jakich zasadach?
Czy rodzic ma prawo do zasiłku opiekuńczego, kiedy dziecko jest na kwarantannie lub w izolacji?
Zacznijmy od określenia, kiedy dziecko kierowane jest na kwarantannę, a kiedy na izolację domową.
Kwarantanna domowa do 10.02.2022 r. była nakładana przez sanepid, jeśli w żłobku, szkole czy przedszkolu wykryto ognisko koronawirusa. Były na nią kierowane osoby narażone na zakażenie. Rząd 11.02.2022 r. zniesiono kwarantannę z kontaktu i aktualnie trafiają na nią wyłącznie osoby współzamieszkujące z domownikiem, który przebywa na izolacji, skierowane na test na COVID-19 do czasu uzyskania wyniku oraz osoby przekraczające granicę kraju.
Izolacja dziecka dotyczy natomiast przypadków po pozytywnym wyniku testu na COVID-19. Izolacja od 15.02.2022 r. trwa 7 dni, licząc od dnia zrobienia testu dającego pozytywny wynik.
W przypadku zauważenia niepokojących objawów należy zgłosić dziecko na test. Jeśli wynik będzie pozytywny, maluch zostaje objęty izolacją, a pozostali domownicy trafiają na kwarantannę. Zasada ta nie dotyczy domownika, który w ciągu ostatnich 30 dni sam przebywał w izolacji, a także osób zaszczepionych po uzyskaniu przez nie negatywnego wyniku testu.
Uwaga! Reguły dotyczące kwarantanny i izolacji zmieniają się w zależności od aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Trzeba więc na bieżąco sprawdzać informacje podawane w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej.
Rodzic dziecka, które przebywa na kwarantannie lub w izolacji ma prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego. Z tego świadczenia można także skorzystać w celu opieki nad zdrowym dzieckiem do 8. roku życia, jeśli placówka, do której uczęszcza podopieczny, zostanie niespodziewanie zamknięta.
Warunkiem skorzystania z zasiłku jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu.
Zasiłek opiekuńczy – limit dni
Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany przez ZUS i przysługuje jednemu z rodziców, który na skutek choroby u dziecka musi zostać w domu, aby opiekować się maluchem. Podobnie wygląda sytuacja z kwarantanną oraz izolacją z powodu COVID-19. Te przypadki traktowane są dokładnie tak samo jak choroba dziecka (potwierdzona zaświadczeniem lekarskim), także jeśli chodzi o limit dni.
Liczba dni, jaką można wykorzystać z tytułu zasiłku opiekuńczego, zależy od wieku dziecka i stopnia jego niepełnosprawności.
Rodzicowi przysługuje:
- 60 dni w roku kalendarzowym – jeśli opiekuje się chorym dzieckiem do 14. roku życia, także dzieckiem z niepełnosprawnością,
- 14 dni w roku kalendarzowym – w przypadku opieki nad chorym dzieckiem w wieku powyżej 14 lat,
- 30 dni w roku kalendarzowym – kiedy opiekuje się dzieckiem z niepełnosprawnością w wieku 14-18 lat.