Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zasada Dilberta, czyli awans mimo niekompetencji – dlaczego tak się dzieje?

Zasada Dilberta, czyli awans mimo niekompetencji – dlaczego tak się dzieje?

 
Zasada Dilberta, czyli awans mimo niekompetencji – dlaczego tak się dzieje?

Masz wrażenie, że w Twojej firmie najszybciej w górę pną się osoby, które zupełnie nie zasługują na awans? Jak to się dzieje, że najbardziej utalentowani pracownicy są pomijani, a na stołku kierowniczym zasiada ktoś przeciętny? Być może jesteś świadkiem mechanizmu zwanego zasadą Dilberta.

 

Zasada Dilberta – na czym polega?

 

Dilbert to postać komiksowa i literacka, stworzona przez amerykańskiego rysownika Scotta Adamsa. Artysta sformułował także zasadę Dilberta, określającą, w jaki sposób w korporacjach i wszelkiego rodzaju biurach przebiega rozwój kariery zawodowej i ścieżka wiodąca na stanowiska kierownicze. Zasada Dilberta uzupełnia – również stworzoną na łamach komiksu i dotyczącą funkcjonowania biurokracji – zasadę Petera autorstwa Laurence’a J. Petera.

 

Zacznijmy od tego, kim jest Dilbert. To mężczyzna około 40-letni, żyjący samotnie, nie licząc psa o imieniu Piesbert, szczura Szczurberta oraz dinozaura Boba. Dilbert pracuje jako inżynier w amerykańskiej korporacji, jest szeregowym pracownikiem – wiecznie przepracowanym, zmęczonym, a przede wszystkim sfrustrowanym bezsensownością przydzielanych mu zajęć, głupimi, niemożliwymi do zrealizowania pomysłami szefostwa, oraz niekończącymi się, bezproduktywnymi spotkaniami. Dilbert to trybik w maszynie korporacyjnej, od którego wymaga się posłusznego wykonywania najczęściej bezsensownych poleceń i niezadawania pytań Szefowi.

 

W tej opowieści Szef jest osobą niekompetentną, bezmyślną i wyrachowaną. Nie znosi sprzeciwu, jakiejkolwiek formy krytyki dla jego najczęściej niemających uzasadnienia i fasadowych pomysłów. Najczęściej po prostu nie rozumie zadawanych mu pytań. Nie dostrzega związków przyczynowo-skutkowych, podejmuje decyzje losowo lub pod wpływem jakiegoś niejasnego impulsu.

 

Dilbert nie może zrozumieć, jak to się stało, że ktoś taki jak Szef mógł awansować na kierownicze stanowisko. Było to jednak możliwe, gdyż zadziałała zasada sformułowana przez Scotta Adamsa. Brzmi ona: na wyższe stanowiska awansują osoby o najniższych kompetencjach, ponieważ to właśnie one wyrządzają najmniej szkód w firmie.

 

Niemający talentu ani specjalistycznej wiedzy pracownicy są wybierani do ról managerskich, gdyż nie stanowią zagrożenia dla systemu biurokratycznego. Ich brak kompetencji czy nawet głupota są zupełnie nieistotne. Tacy szefowie są bowiem lojalni korporacji, nie będą też za bardzo przeszkadzać w jej funkcjonowaniu.

 

Mechanizm ten uzupełnia wspomnianą wcześniej zasadę Petera. Zgodnie z tą ostatnią w organizacji hierarchicznej każda osoba awansuje do osiągnięcia swojego progu (nie)kompetencji. W efekcie korporacje są wypełnione niekompetentnymi osobami na wyższych stanowiskach.

 

A zatem tylko pracownicy na niższych szczeblach kariery mogą być faktycznie kompetentni – oczywiście dopóki nie awansują i – w myśl tej zasady – sami staną się niekompetentni.

 

Zasada Dilberta – czy często występuje? Dlaczego tak się dzieje?

 

Obie zasady zostały sformułowane w formie humorystycznej, na łamach komiksów. Wyrażają dość powszechne przekonanie, że managerowie i szefowie, szczególnie w dużych organizacjach, nie są osobami, które zasłużyły na awans swoją wiedzą i umiejętnościami – ale uzyskały stanowiska z jakichś niejasnych powodów. Zasady te są wyrazem sprzeciwu osób na niższych stanowiskach, które są zmuszane do wykonywania bezsensownych poleceń służbowych. Nie stanowią praw w sensie naukowym, ale zwracają uwagę na pewne mechanizmy działania biurokracji, które wiele osób dostrzega na co dzień.

 

Jednym z takich mechanizmów jest przydzielanie awansów osobom posiadającym szeroko rozumiane cechy przywódcze – a nie tym najbardziej utalentowanym i mającym specjalistyczną wiedzę. Urodzeni przywódcy potrafią ukazać siebie w korzystniejszym od innych świetle, zjednać sobie otoczenie. Dzięki sprytowi i rozbudowanym zdolnościom interpersonalnym potrafią osiągnąć swój cel, piąć się po szczeblach kariery, kiedy ich bardziej zdolni, ale mniej przebojowi koledzy i koleżanki pozostają w tyle. Warto jednak pamiętać, że rozbudowane umiejętności komunikacyjne także stanowią bardzo ważną cechę na stanowiskach kierowniczych. Idealnie, jeśli są uzupełniane rzetelną wiedzą specjalistyczną.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista / Specjalistka ds. Księgowości

    Legal House Poland sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca zdalna / hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: prowadzenie ewidencji księgowej; dbałość o prawidłowy obieg dokumentów; sporządzanie deklaracji podatkowych, raportów finansowych, raportów wewnętrznych; księgowanie list płac, wyciągów bankowych; fakturowanie, wysyłanie faktur do klienta; prowadzenie rozliczeń;...
  • Kontroler Jakości w Laboratorium Weterynaryjnym

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Dołącz do naszego zespołu w Vetlab jako Specjalista ds. Kontroli Jakości! Będziesz zapewniał wysokie standardy naszych usług laboratoryjnych. Twoje zadania: Tworzenie i wprowadzanie procedur jakościowych zgodnie z przepisami. Monitorowanie procesów laboratoryjnych, aby spełniały standardy...
  • Młodszy Mikrobiolog Weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Realizacja analiz mikrobiologicznych, w tym posiewy, identyfikacja i antybiogramy. Omawianie wyników z zespołem. Zarządzanie dokumentacją badawczą.
  • Specjalista ds. Strategii Marketingowej B2B

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Obowiązki: Opracowywanie i wdrażanie strategii marketingowych B2B. Tworzenie treści marketingowych; Dbanie o spójność wizerunkową marki. Organizacja i uczestnictwo w targach lub w kongresach krajowych czy zagranicznych. Współpraca z międzynarodowymi zespołami w projektach...
  • Robotnik produkcyjny

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Geldermalsen   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa / pełny etat   7 000 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Obowiązki: pakowanie warzyw i owoców, oklejanie produktów, układanie kartonów paletach. Wymagania: podstawowa znajomość języka angielskiego, chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres. Mile widziane: prawo jazdy kat. B;
  • Specjalista ds. Kadr i Wynagrodzeń

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Czy masz doświadczenie w zarządzaniu dokumentacją personalną, znasz na wylot przepisy prawa pracy oraz obsługę płacową? Excel nie ma przed Tobą tajemnic? Jeśli tak, to doskonale się składa – czekamy na Ciebie! Do Twoich głównych zadań należeć będzie: Obsługa kadrowo-płacowa...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?