W czasie pandemii COVID-19 nauczyliśmy się zwracać szczególną uwagę na mycie rąk, zasłanianie nosa i ust przy kichaniu itd. Zaczęliśmy dezynfekować klamki, podłogi, przyniesione ze sklepu zakupy. Dystans, dezynfekcja i maseczka to hasło, które wielokrotnie słyszał i powtarzał każdy z nas. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że zarazki czają się wszędzie i każdego dnia stykamy się z milionami bakterii i wirusów. Zdecydowana większość nie wywołuje negatywnych skutków. Niestety część z nich to szkodliwe patogeny. Nawet w na pierwszy rzut oka świetnie wysprzątanym biurze alergik w pracy może mieć spore problemy. W jakich miejscach gromadzi się najwięcej drobnoustrojów? Gdzie warto zadbać o regularne czyszczenie i dezynfekcję?
Mysz
Dotykamy jej codziennie. Czy zawsze mamy czyste dłonie? Czy może zdarza nam się siadać do komputera, kiedy w biegu wchodzimy do biura i nie myślimy o przyniesionych z zewnątrz zarazkach na rękach? Jeśli odpowiedź brzmi: tak!, dorzucimy do tego jedzenie przy biurku, mamy prosty przepis na mysz pełną zarazków.
Klawiatura
Czyste biurko to nie tylko kwestia estetyki. Zakurzona klawiatura, klejące się klawisze, okruszki i brud mogą zniechęcać do pracy. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że na zaniedbanej klawiaturze i myszy może być nawet kilkaset razy więcej drobnoustrojów niż w toalecie, w tym gronkowiec czy bakteria E. Coli.
Telefon firmowy
O ile biura, toalety czy firmowe kuchnie są regularnie czyszczone przez firmy sprzątające, o tyle o nasz telefon firmowy musimy zadbać sami. Zwykle wychodzi się z założenia, że skoro komórka należy do nas i nikt inny jej nie dotyka, to nie gromadzą się na niej drobnoustroje. Nic bardziej mylnego. Z telefonu korzystamy wszędzie – w biurze, w komunikacji miejskiej, a sięgając po telefon, raczej nie myślimy o dezynfekcji rąk. Dlatego warto regularnie przecierać komórkę np. ściereczką z mikrofibry czy chusteczką dezynfekującą.
Klamki
Klamek w biurze codziennie dotyka wielu pracowników, często nim jeszcze zdążą oni umyć ręce po przyjściu do pracy. Dlatego to także miejsca, gdzie gromadzą się zarazki. Regularnie dezynfekujmy klamki, aby uniknąć roznoszenia szkodliwych bakterii.
Przełączniki świateł
Podobnie jak klamki, przełączniki świateł są dotykane każdego dnia przez wiele osób i zwykle nie myślimy o ich czyszczeniu czy dezynfekowaniu. Dlatego należy pamiętać o dokładnym myciu rąk, zwłaszcza po przyjściu do biura, skorzystaniu z toalety i przed jedzeniem.