Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Założenie firmy transportowej - krok po kroku

Założenie firmy transportowej - krok po kroku

 
Założenie firmy transportowej - krok po kroku

Transport jest aktualnie jedną z najszybciej rozwijających się branż. Polskie firmy transportowe wysuwają się na prowadzenie zarówno w kwestii liczby samochodów, jak i ładunków. Konkurencja jest więc ogromna. Mimo to nie brakuje śmiałków, którzy planują założenie firmy transportowej. Czy warto otworzyć działalność spedycyjną? Jakie są koszty jej prowadzenia i jak wygląda opłacalność firmy transportowej?


Firma spedycyjna - jak założyć?

 

Firma transportowa była, jest i będzie świetnym pomysłem na biznes. Jednak zanim zamarzy nam się własny biznes, warto zapoznać się z szeregiem wymogów, jakie stawiane są przed właścicielami. Na początek warto wiedzieć, że usługi transportu towarów, w świetle prawa są działalnością regulowaną, a to oznacza, że założenie firmy transportowej będzie wiązało się przede wszystkim z uzyskaniem zezwoleń i licencji.

Przedsiębiorca, który planuje otwarcie firmy transportowej musi mieć przede wszystkim zaświadczenie o niekaralności, posiadać stałą siedzibę oraz bazę eksploatacyjną, czyli miejsce wyposażone w odpowiedni sprzęt techniczny, a także urządzenia umożliwiające prowadzenie działalności transportowej w sposób zorganizowany i ciągły. Niezbędny będzie także certyfikat kompetencji zawodowych oraz zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Niemniej ważne jest posiadanie zdolności finansowej, która zagwarantuje płynność w prowadzeniu biznesu.

Kiedy już odpowiemy sobie na pytanie: czy warto założyć firmę, rozpoczęcie działalności transportowej to tylko kwestia czasu. Wówczas powinniśmy zadbać o określenie specyfikacji usług, jakie zaoferuje nasz biznes. Według Polskiej Klasyfikacji Działalności, będzie to punkt 49.41.Z - transport drogowy towarów. Celem dopełnienia formalności, otwierając jednoosobową firmę transportową, należy złożyć wpis do CEIDG.


Koszty założenia firmy transportowej


Ogromna konkurencja i wysokie koszty prowadzenia działalności transportowej nie powinny nikogo zaskoczyć i jeśli marzy nam się otwarcie firmy przewozowej, warto na chwilę zatrzymać się przy wydatkach z nią związanych. Jakie są koszty założenia firmy transportowej?

Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Ostateczny kosztorys firmy transportowej będzie uzależniony od różnych czynników, jednak zawsze musimy liczyć się z pewnymi kosztami, które okażą się niezbędne „na start”. Samochody, ubezpieczenie, Polisa Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika, założenie własnej firmy transportowej do 3,5 tony  - wszystko to generuje ogromne koszty, które są tak naprawdę dopiero początkiem wydatków.

Warto wiedzieć, że działalność w zakresie transportu drogowego możemy prowadzić tylko wtedy, jeżeli nasza firma spełnia wymóg odpowiedniej zdolności finansowej. Co więcej, z informacji zamieszczonych na stronie Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że przedsiębiorca, który otwiera firmę transportową, musi posiadać środki w wysokości:

    • 9000 euro na pierwszy samochód przeznaczany do transportu drogowego,
    • 5000 euro na każdy kolejny pojazd.


Dotacje dla firm transportowych


Funkcjonowanie każdej firmy wiąże się ze sporymi wydatkami. Przedsiębiorcy mogą jednak ubiegać się o dofinansowanie, które uzależnione będzie od rodzaju działalności czy chociażby wielkości biznesu. A jak wygląda dotacja dla firm transportowych? Właściciele firm transportowych muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami w przyznawaniu dotacji unijnych. Firmy transportowe nie mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu środków transportu. Mogą jednak liczyć na wsparcie z Programów Regionalnych wspomagających rozwój firmy i starać się o wsparcie finansowe na przykład w zakresie nowych usług czy chociażby rozwoju kadry.

 

Biznesplan firmy transportowej


Pierwszym krokiem do rozpoczęcia owocnej działalności spedycyjnej, będzie dobry biznesplan firmy transportowej. Plan biznesowy, choć bardzo często traktowany jest przez przedsiębiorców po macoszemu, może przełożyć się na późniejszy sukces biznesu. Co powinien obejmować biznesplan usług transportowych? Przede wszystkim odpowiedzi na cztery zasadnicze pytania: kto, co, jak i za ile? Zadbajmy o to, by w naszym dokumencie znalazła się nazwa firmy transportowej, opis usługi, charakterystyka działań marketingowych, a także harmonogram realizacji zadań. Ważne jest także ujęcie w nim prognozowanych kosztów biznesu oraz ogólna charakterystyka rynku.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Zastępca Kierownika Działu Księgowości

    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Wsparcie przełożonego oraz kancelarii podatkowej w wykonywanych obowiązkach; Ewidencja i kontrola dokumentacji finansowo-księgowej; Analiza kont księgowych; Asystowanie w sporządzaniu sprawozdań finansowych/statystycznych; Tworzenie wybranych deklaracji podatkowych; Uzgodnienia...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   za 2 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Projektant / Asystent Projektanta Instalacji Sanitarnych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Reguły, k. Warszawy    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

Przyjaźń w pracy – czy jest możliwa?

 – Niektórzy preferują relacje bardziej zdystansowane i formalne tak, by nikt nie przeszkadzał im w pracy i by nie czuć się zobowiązanym do świadczenia drobnych przysług. Inni są pod tym względem mniej rygorystyczni – tłumaczy psycholog dr Beata Rajba. Kiedy w pracy pojawia się przyjaźń i jak rozpoznać, że kolega lub koleżanka ma szczere intencje?

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.