Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Założenie firmy transportowej - krok po kroku

Założenie firmy transportowej - krok po kroku

 
Założenie firmy transportowej - krok po kroku

Transport jest aktualnie jedną z najszybciej rozwijających się branż. Polskie firmy transportowe wysuwają się na prowadzenie zarówno w kwestii liczby samochodów, jak i ładunków. Konkurencja jest więc ogromna. Mimo to nie brakuje śmiałków, którzy planują założenie firmy transportowej. Czy warto otworzyć działalność spedycyjną? Jakie są koszty jej prowadzenia i jak wygląda opłacalność firmy transportowej?


Firma spedycyjna - jak założyć?

 

Firma transportowa była, jest i będzie świetnym pomysłem na biznes. Jednak zanim zamarzy nam się własny biznes, warto zapoznać się z szeregiem wymogów, jakie stawiane są przed właścicielami. Na początek warto wiedzieć, że usługi transportu towarów, w świetle prawa są działalnością regulowaną, a to oznacza, że założenie firmy transportowej będzie wiązało się przede wszystkim z uzyskaniem zezwoleń i licencji.

Przedsiębiorca, który planuje otwarcie firmy transportowej musi mieć przede wszystkim zaświadczenie o niekaralności, posiadać stałą siedzibę oraz bazę eksploatacyjną, czyli miejsce wyposażone w odpowiedni sprzęt techniczny, a także urządzenia umożliwiające prowadzenie działalności transportowej w sposób zorganizowany i ciągły. Niezbędny będzie także certyfikat kompetencji zawodowych oraz zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. Niemniej ważne jest posiadanie zdolności finansowej, która zagwarantuje płynność w prowadzeniu biznesu.

Kiedy już odpowiemy sobie na pytanie: czy warto założyć firmę, rozpoczęcie działalności transportowej to tylko kwestia czasu. Wówczas powinniśmy zadbać o określenie specyfikacji usług, jakie zaoferuje nasz biznes. Według Polskiej Klasyfikacji Działalności, będzie to punkt 49.41.Z - transport drogowy towarów. Celem dopełnienia formalności, otwierając jednoosobową firmę transportową, należy złożyć wpis do CEIDG.


Koszty założenia firmy transportowej


Ogromna konkurencja i wysokie koszty prowadzenia działalności transportowej nie powinny nikogo zaskoczyć i jeśli marzy nam się otwarcie firmy przewozowej, warto na chwilę zatrzymać się przy wydatkach z nią związanych. Jakie są koszty założenia firmy transportowej?

Na to pytanie trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Ostateczny kosztorys firmy transportowej będzie uzależniony od różnych czynników, jednak zawsze musimy liczyć się z pewnymi kosztami, które okażą się niezbędne „na start”. Samochody, ubezpieczenie, Polisa Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika, założenie własnej firmy transportowej do 3,5 tony  - wszystko to generuje ogromne koszty, które są tak naprawdę dopiero początkiem wydatków.

Warto wiedzieć, że działalność w zakresie transportu drogowego możemy prowadzić tylko wtedy, jeżeli nasza firma spełnia wymóg odpowiedniej zdolności finansowej. Co więcej, z informacji zamieszczonych na stronie Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że przedsiębiorca, który otwiera firmę transportową, musi posiadać środki w wysokości:

    • 9000 euro na pierwszy samochód przeznaczany do transportu drogowego,
    • 5000 euro na każdy kolejny pojazd.


Dotacje dla firm transportowych


Funkcjonowanie każdej firmy wiąże się ze sporymi wydatkami. Przedsiębiorcy mogą jednak ubiegać się o dofinansowanie, które uzależnione będzie od rodzaju działalności czy chociażby wielkości biznesu. A jak wygląda dotacja dla firm transportowych? Właściciele firm transportowych muszą liczyć się z pewnymi ograniczeniami w przyznawaniu dotacji unijnych. Firmy transportowe nie mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu środków transportu. Mogą jednak liczyć na wsparcie z Programów Regionalnych wspomagających rozwój firmy i starać się o wsparcie finansowe na przykład w zakresie nowych usług czy chociażby rozwoju kadry.

 

Biznesplan firmy transportowej


Pierwszym krokiem do rozpoczęcia owocnej działalności spedycyjnej, będzie dobry biznesplan firmy transportowej. Plan biznesowy, choć bardzo często traktowany jest przez przedsiębiorców po macoszemu, może przełożyć się na późniejszy sukces biznesu. Co powinien obejmować biznesplan usług transportowych? Przede wszystkim odpowiedzi na cztery zasadnicze pytania: kto, co, jak i za ile? Zadbajmy o to, by w naszym dokumencie znalazła się nazwa firmy transportowej, opis usługi, charakterystyka działań marketingowych, a także harmonogram realizacji zadań. Ważne jest także ujęcie w nim prognozowanych kosztów biznesu oraz ogólna charakterystyka rynku.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik Produkcji / Kontroler Jakości

    Lava Group S.C   Józefosław    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa zlecenie  tymczasowa/dodatkowa   35,00 - 38,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    wypakowanie i pakowanie towaru; konfekcjonowanie towaru; składanie kartonów; kontrola jakości
  • Technik protetyki dentystycznej

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    aplikacja: TRAINING ON THE JOB - ORTODONCJA - GIPS miejsca pracy: Frankfurt nad Menem specjalizacja: gips + cad/cam Twoje zadania: Odlewanie modeli w gipsie, Skanowanie i cyfrowe opracowywanie modeli.
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Pracownik Magazynu

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska Praca w systemie trzyzmianowym (6-14, 14-22, 22-6). Kompletacja zamówień według określonej specyfikacji przy użyciu skanera kodów. Dbanie o infrastrukturę magazynową. Kontrolowanie stanów magazynowych. Przyjmowanie towaru, kontrola ilościowa oraz jakościowa dostaw....
  • Pakowacz - Kompletowanie Zamówień

    AS-PL Sp. z o.o.   Gdańsk, ul. Michałki 32    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Obowiązki: Praca w trybie zmianowym: poranna (6-14), popołudniowa (14-22) i nocna (22-6). Kompletowanie zamówień za pomocą skanera. Utrzymanie porządku w magazynie. Monitoring zapasów. Odbiór i kontrola dostaw. Zapewnienie odpowiedniej rotacji towaru. Utrzymywanie standardów operacyjnych.

Najnowsze artykuły

 Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta

Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”

– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.