Wady i zalety pracy w korporacji – fakty i mity
Pracownik korporacji to postać wręcz legendarna. Mężczyzna w dobrze skrojonym garniturze, wyposażony w aktówkę, z telefonem w jednej ręce i kubkiem kawy na wynos w drugiej. Biegnie ze spotkania na spotkanie. I kobieta – elegancka, na nogach szpilki, biznesowy outfit. Co dzień jako ostatnia opuszcza biurowiec, by następnego dnia o świcie zjawić się w pracy. Ponownie z nienaganną fryzurą, estetycznym, lekkim makijażem i uśmiechem na ustach.
Pozornie szczęśliwi, goniąc za karierą, poświęcają się bez reszty pracy, a przecież są jedynie maleńkimi, anonimowymi trybikami w wielkiej, korporacyjnej machinie. Czy jednak rzeczywistość maluje się w tak ponurych barwach? Praca w dużych, zhierarchizowanych przedsiębiorstwach ma swoje blaski i cienie. Mówiąc, jakie są zalety i wady pracy w korporacji, zacznijmy od pozytywnych aspektów.
Zalety pracy w korporacji
Jako plus korporacji można wymienić warunki pracy. Duże przedsiębiorstwa zazwyczaj są wypłacalne, a stabilizacja finansowa i poczucie bezpieczeństwa, jakie daje umowa o pracę dla wielu osób stanowią ważny argument przy szukaniu zatrudnienia. Poza tym bardzo często korporacje zapewniają pracownikom systemy motywacyjne, których próżno szukać w małych firmach. Oferują pokoje relaksu, możliwość pracy zdalnej w wybrane dni, a nawet żłobki dla dzieci pracowników. Darmowe kursy językowe i specjalistyczne, karnety na basen czy siłownię, wyjazdy integracyjne, pakiet opieki medycznej, masaże, joga w godzinach pracy… lista benefitów, które mają zachęcić utalentowanych specjalistów do pracy jest naprawdę długa. O wiele dłuższa niż w przypadku małych firm.
Kolejnym plusem pracy w korporacji jest jasno określona ścieżka kariery. Pracownicy dokładnie wiedzą, w jaki sposób mogą awansować i jakie umiejętności muszą rozwijać, by piąć się po szczeblach kariery. To jednak może być uznawane także za minus. Mówi się bowiem, że w korporacji każdy ma bardzo wąski zakres obowiązków i trudno wykazać się jakkolwiek na innym polu. Faktem jest jednak, że takie firmy bardzo często zanim opublikują ogłoszenia o pracę i rozpoczną poszukiwanie kandydatów, ogłaszają rekrutację wewnętrzną. Tym samym dają najlepszym pracownikom możliwość zmiany stanowiska na bardziej atrakcyjne. Zakończenie charakterystyki pracy w korporacji na jej pozytywach byłoby jednak dużym niedopatrzeniem. Jakie są wady budowania kariery w takiej firmie?
Wady pracy w korporacji
Hierarchiczna struktura i ścisłe reguły obowiązujące pracowników mogą być i wadą, i zaletą. Konieczność obijania kart przy wejściu i wyjściu z biura, często bardzo silna kontrola przełożonych, a także brak realnego wpływu na ważne decyzje i losy firmy to zdecydowanie minusy dużych firm.
Podobnie anonimowość pracowników – jakiekolwiek relacje mają szansę nawiązać jedynie z osobami, z którymi dzielą open space. W małym przedsiębiorstwie raczej nie dojdzie do sytuacji, że prezes po kilku miesiącach od zatrudnienia nowej osoby przedstawi się z imienia i nazwiska, myląc własnego pracownika np. z klientem.
Na liście wad nie sposób też pominąć stresu, związanego z wyśrubowanymi wymaganiami wobec pracowników i z ciągłą, często niezdrową konkurencją. Bez wątpienia nie każdy wytrzyma szybkie tempo i odnajdzie się w korporacyjnej rzeczywistości.