Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zalety i wady pracy w korporacji

Zalety i wady pracy w korporacji

 
Zalety i wady pracy w korporacji

Wady i zalety pracy w korporacji – fakty i mity

 

Pracownik korporacji to postać wręcz legendarna. Mężczyzna w dobrze skrojonym garniturze, wyposażony w aktówkę, z telefonem w jednej ręce i kubkiem kawy na wynos w drugiej. Biegnie ze spotkania na spotkanie. I kobieta – elegancka, na nogach szpilki, biznesowy outfit. Co dzień jako ostatnia opuszcza biurowiec, by następnego dnia o świcie  zjawić się w pracy. Ponownie z nienaganną fryzurą, estetycznym, lekkim makijażem i uśmiechem na ustach.

 

Pozornie szczęśliwi, goniąc za karierą, poświęcają się bez reszty pracy, a przecież są jedynie maleńkimi, anonimowymi trybikami w wielkiej, korporacyjnej machinie. Czy jednak rzeczywistość maluje się w tak ponurych barwach? Praca w dużych, zhierarchizowanych przedsiębiorstwach ma swoje blaski i cienie. Mówiąc, jakie są zalety i wady pracy w korporacji, zacznijmy od pozytywnych aspektów.

 

Zalety pracy w korporacji

 

Jako plus korporacji można wymienić warunki pracy. Duże przedsiębiorstwa zazwyczaj są wypłacalne, a stabilizacja finansowa i poczucie bezpieczeństwa, jakie daje umowa o pracę dla wielu osób stanowią ważny argument przy szukaniu zatrudnienia. Poza tym bardzo często korporacje zapewniają pracownikom systemy motywacyjne, których próżno szukać w małych firmach. Oferują pokoje relaksu, możliwość pracy zdalnej w wybrane dni, a nawet żłobki dla dzieci pracowników. Darmowe kursy językowe i specjalistyczne, karnety na basen czy siłownię, wyjazdy integracyjne, pakiet opieki medycznej, masaże, joga w godzinach pracy… lista benefitów, które mają zachęcić utalentowanych specjalistów do pracy jest naprawdę długa. O wiele dłuższa niż w przypadku małych firm.

Kolejnym plusem pracy w korporacji jest jasno określona ścieżka kariery. Pracownicy dokładnie wiedzą, w jaki sposób mogą awansować i jakie umiejętności muszą rozwijać, by piąć się po szczeblach kariery. To jednak może być uznawane także za minus. Mówi się bowiem, że w korporacji każdy ma bardzo wąski zakres obowiązków i trudno wykazać się jakkolwiek na innym polu. Faktem jest jednak, że takie firmy bardzo często zanim opublikują ogłoszenia o pracę i rozpoczną poszukiwanie kandydatów, ogłaszają rekrutację wewnętrzną. Tym samym dają najlepszym pracownikom możliwość zmiany stanowiska na bardziej atrakcyjne. Zakończenie charakterystyki pracy w korporacji na jej pozytywach byłoby jednak dużym niedopatrzeniem. Jakie są wady budowania kariery w takiej firmie?

Wady pracy w korporacji

 

Hierarchiczna struktura i ścisłe reguły obowiązujące pracowników mogą być i wadą, i zaletą. Konieczność obijania kart przy wejściu i wyjściu z biura, często bardzo silna kontrola przełożonych, a także brak realnego wpływu na ważne decyzje i losy firmy to zdecydowanie minusy dużych firm.

Podobnie anonimowość pracowników – jakiekolwiek relacje mają szansę nawiązać jedynie z osobami, z którymi dzielą open space. W małym przedsiębiorstwie raczej nie dojdzie do sytuacji, że prezes po kilku miesiącach od zatrudnienia nowej osoby przedstawi się z imienia i nazwiska, myląc własnego pracownika np. z klientem.
Na liście wad nie sposób też pominąć stresu, związanego z wyśrubowanymi wymaganiami wobec pracowników i z ciągłą, często niezdrową konkurencją. Bez wątpienia nie każdy wytrzyma szybkie tempo i odnajdzie się w korporacyjnej rzeczywistości.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Dyrektor Oddziału – laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium. Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Dyrektor Laboratorium Diagnostycznego

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator / dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zadania: Zarządzanie codzienną pracą laboratorium, w tym nadzór nad zespołem, kontrola budżetu oraz realizacja operacji. Wprowadzanie innowacji i nowych technologii. Budowanie i utrzymywanie relacji z ważnymi klientami i partnerami. Garantowanie przestrzegania norm jakościowych i...
  • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu seniora

    Sanapol Personal GmbH   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Wynagrodzenie od 2200 Euro netto / m-c. Praca na terenie całych Niemiec, od zaraz jak i również w późniejszych terminach. Rodzaj współpracy: Umowa o pracę na pełen etat na czas nieokreślony, Wymiar pracy: Pełen, 8 godzin dziennej pracy, Wymagany język niemiecki: Komunikatywny. Zakres...
  • Kierowca C / C+E

    ASMO Solutions Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   12 000 - 15 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Co oferujemy? Atrakcyjne wynagrodzenie: na rękę nawet 3700 euro Praca w renomowanych firmach Możliwość wyboru lokalizacji- posiadamy oferty pracy w całych Niemczech; Różne zestawy: wywrotka, plandeka, chłodnia, silos, cysterna, BDF, kontenery; Praca bez znajomości języka obcego: Oferty...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    21 godz.
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Ekspert ds. walidacji modeli

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    starszy specjalista (senior) / ekspert  umowa o pracę
    21 godz.
    Twój zakres obowiązków przeprowadzanie walidacji okresowych i prewalidacji model zarządzania ryzykiem (modele decyzyjne, IFRS9, modele nadzorcze, inne obowiązujące w banku modele ilościowe) rozwój metodyki walidacji modeli i polityki zarządzania ryzykiem modeli; koordynacja prac...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.