Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych —podstawowe informacje

Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych —podstawowe informacje

 
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych —podstawowe informacje

Socjal w firmie – czym jest ZFŚS, jak się go tworzy, komu można wypłacić środki z funduszu socjalnego i w jakich sytuacjach?


 Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych — co to jest


W każdym zakładzie pracy istnieją osoby lepiej i gorzej sytuowane. Każdy pracownik ma nieco inną sytuację materialną i potrzeby. Aby wyrównać szanse i wesprzeć najuboższych pracowników, pracodawca może utworzyć w firmie fundusz świadczeń socjalnych. Jest to fundusz celowy, z którego środki przeznacza się na pomoc socjalną dla pracowników.

Jeżeli pracodawca rezygnuje z utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, to musi o tym powiadomić pracowników.


Świadczenia socjalne dla pracowników — komu przysługują


Uprawnieni do korzystania z funduszu socjalnego są:

    • wszyscy pracownicy zatrudnieni w pełnym bądź niepełnym wymiarze czasu, na umowę o pracę bądź poprzez powołanie lub mianowanie oraz członkowie ich rodzin.
    • pracownicy przebywający na urlopach wychowawczych,
    • emeryci i renciści – byli pracownicy zakładu oraz członkowie ich rodzin.
    • członkowie rodzin po zmarłych pracownikach i byłych pracownikach – jeżeli byli na ich utrzymaniu,
    • inne osoby, którym zakład pracy przyznał prawo korzystania ze świadczeń funduszu.


Zakładowy regulamin świadczeń socjalnych nie może ograniczać, kto może korzystać z ZFŚS. Świadczenia socjalne muszą być dostępne dla wszystkich uprawnionych.


Art. 8. 1. Ustawy o ZFŚŚ mówi o tym, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Oznacza to, że wysokość świadczeń z funduszu nie może być jednakowa dla wszystkich pracowników (bo trudno sobie wyobrazić, że wszyscy mają identyczną sytuację materialną i takie same potrzeby). Nie można też uzależniać wysokości wypłat od np. stażu pracy.


Tworzenie funduszu socjalnego


Fundusz socjalny – od ilu pracowników? To pytanie zadają sobie często pracodawcy, którzy nie śledzili dokładnie nowych przepisów. Zmiany w funduszu socjalnym obowiązujące od stycznia 2017 roku podniosły bowiem próg ilości etatów, od których tworzenie funduszu socjalnego staje się obowiązkowe.
Ustawa o ZFŚS bardzo precyzyjnie określa to, kiedy pracodawca ma obowiązek tworzenia funduszu socjalnego. Jest to konieczne zawsze wtedy, kiedy firma zatrudnia minimum 50 pracowników (w przeliczeniu na pełne etaty). Pod uwagę bierze się zatrudnienie na dzień 1 stycznia.
Jeśli firma należy do strefy budżetowej, fundusz socjalny tworzy niezależnie od ilości pracowników.

 

Fundusz socjalny — ile wynosi


Wysokość wpłat na ZFŚS wynosi na jednego zatrudnionego 37,5% wysokości przeciętnego wynagrodzenia, a jeśli pracownik wykonuje prace w szczególnych warunkach to 50%. Odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych dla pracownika młodocianego jest znacznie niższy i wynosi 5%, 6% lub 7% w zależności od roku nauki. Pracodawca może zwiększyć odpis na fundusz socjalny o 6,25% na emeryta lub osobę niepełnosprawną lub o 7,5% na każdego pracownika, jeśli utworzy żłobek bądź klub dziecięcy. Odpis na ZFŚS wykonuje się w ratach. Pierwszą trzeba zapłacić do 31 maja i musi wynieść minimum 75% odpisu podstawowego. Pracodawca wpłaca pieniądze na specjalny rachunek bankowy służący jedynie do tego celu. Jeśli to zrobi w terminie, może zaliczyć odpis do kosztów uzyskania przychodu.


Fundusz socjalny — na co może być przeznaczony?


Wypłaty z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych określa się w wewnętrznym regulaminie ZFŚS, który jednak musi być zgodny z wymogami Ustawy. Art. 2 tejże Ustawy, określa świadczenia socjalne w firmie jako:

    • różne formy wypoczynku,
    • działalność kulturalno-oświatową i sportowo-rekreacyjną,
    • opiekę nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię, w przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego,
    • udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej,
    • zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.


Przyjmuje się zatem, że fundusze socjalne dla pracowników nie powinny być wykorzystane na inne cele. W szczególności zaś błędem jest dofinansowanie z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych kursów i szkoleń, badań lekarskich, imprez pracowniczych, dojazdów do pracy, prezentów na święta okolicznościowe (np. imieniny), dodatkowe ubezpieczenia pracowników.
Jeśli pracowniczy fundusz świadczeń socjalnych zostanie przeznaczony na finansowanie świadczeń niezwiązanych z działalnością socjalną, pracodawca może otrzymać grzywnę w wysokości 5.000 zł.
Szczególną formą ZFŚS był zakładowy fundusz mieszkaniowy. Został on zlikwidowany w 1994 roku. Od momentu wprowadzenia nowej ustawy o ZFŚS pomoc mieszkaniowa może być świadczona w ramach funduszu socjalnego. Pożyczka na cele mieszkaniowe z ZFŚS może być przeznaczona na zakup bądź budowę lokum, wykup, adaptację, remont, przystosowanie lokalu do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Jej warunki muszą być określone w regulaminie ZFŚS.


Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych


Przepisy dotyczące ZFŚS określa Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. 1994 nr 43 poz. 163).


Fundusz socjalny Kodeks Pracy


Kodeks Pracy w części Ustalanie wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą, w art. 77 reguluje przyznawanie wynagrodzenia za pracę oraz innych świadczeń związanych z pracą (do których należy ZFŚS). Pozostałe przepisy określające fundusz socjalny w firmie, znaleźć można w Ustawie.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.
  • Technik dentystyczny - ortodoncja

    Fachlabor Dr. W. Klee für grazile Kieferorthopädie GmbH   Niemcy, Hamburg / Frankfurt nad Menem / Poczdam   
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    1 aplikacja: TRAINING ON THE JOB - Ortodoncja 3 miejsca pracy do wyboru: Hamburg, Frankfurt nad Menem lub Poczdam 3 działy/specjalizacje do wyboru: akryl, cad/cam, gips Zadania, które czekają na Ciebie: dział akryl Wykonywanie ruchomych aparatów ortodontycznych, np. płytek i/lub ruchomych...

Najnowsze artykuły

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

Emerytura olimpijska – komu przysługuje? Wysokość

W Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu startuje aż 210 polskich sportowców. Razem z nimi liczymy na wspaniałe wyniki i medale olimpijskie. Te ostatnie oznaczają nie tylko wieczne miejsce na kartach historii sportu, ale też pewne zabezpieczenie na przyszłość. Przypominamy, ile wynosi emerytura olimpijska w Polsce i na świecie oraz czy kolor medalu wpływa na wysokość świadczenia. 

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Ergoterapeuta – kto to? Jak wygląda praca? Wynagrodzenie

Greckie słowo ergo znaczy: pracować, działać. Ergoterapeuci dzięki technikom łączącym psychoterapię z rehabilitacją ruchową pomagają osobom z niepełnosprawnością, pacjentom po udarach i z chorobami neurologicznymi, a także osobom cierpiącym na depresję. To praca bardzo potrzebna i dająca mnóstwo satysfakcji. Jak wkroczyć na tę ścieżkę kariery i zostać ergoterapeutą?

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wczasy pod gruszą – zasady, warunki, kwota, wniosek

Wynagrodzenie za urlop to nie wszystko! Pracownicy mogą również otrzymać dofinansowanie do wypoczynku z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, czyli popularne „wczasy pod gruszą”. Te, choć brzmią jak relikt przeszłości, nadal są powszechne w wielu firmach. Powszechnie bywają także mylone ze świadczeniem urlopowym. Czym różnią się obie formy dofinansowania i jak z nich skorzystać?

List motywacyjny – schemat i struktura

List motywacyjny – schemat i struktura

Nie jest już tak często stosowany jak niegdyś, jednak list motywacyjny pozostaje jednym z podstawowych dokumentów rekrutacyjnych i warto umieć go napisać. Co więcej, gdy o stanowisko walczą kandydaci o zbliżonych kwalifikacjach, to właśnie ciekawy list może przesądzić o sukcesie w rekrutacji. Sprawdź, co powinno znaleźć się w każdym akapicie listu motywacyjnego oraz uniknij typowych błędów.

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Kłamanie w CV – co grozi za kłamstwo w CV?

Podczas przeglądania ogłoszeń nagle udało Ci się trafić na jedną lub kilka propozycji, które wydają się być dla Ciebie idealne. Jest tylko jedna przeszkoda. Wskazane przez pracodawców wymagania są wyższe niż Twoje kwalifikacje. Stajesz przed dylematem – czy dopuścić się kłamstwa w CV? Badania pokazują, że wiele osób w takim przypadku wybierze oszustwo, ignorując grożące za nie konsekwencje.

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Praca sezonowa – definicja, podatki, umowa

Dla jednych lato oznacza urlop i wypoczynek, dla innych to okres wzmożonej aktywności zawodowej. Wielu Polaków wykorzystuje gorące miesiace na podreperowanie domowego budżetu w ramach pracy sezonowej: przy zbiorach owoców i warzyw, żniwach, a także w obsłudze turystycznej i gastronomicznej. Zanim zatrudnisz się sezonowo, poznaj swoje prawa pracownicze oraz obowiązki podatkowe.