Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Zadaniowy czas pracy – podstawowe informacje

Zadaniowy czas pracy – podstawowe informacje

 
Zadaniowy czas pracy – podstawowe informacje

Spis treści

Zadaniowy czas pracy


Według 128. artykułu Kodeksu pracy czas pracy to okres, w którym pracownik jest do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu do tego wyznaczonym.


Oprócz zadaniowego czasu pracy można wyróżnić jeszcze podstawowy czas pracy, system pracy ciągłej, równoważny, przerywany, skrócony oraz weekendowy. W przypadku zadaniowego czasu pracy ważne jest, aby liczba przepracowanych godzin przez pracownika w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesiące nie wynosiła więcej niż 8 godzin dziennie i 40 godzin w tygodniu.


Zadaniowy system czasu pracy jest najczęściej wprowadzany w tych firmach, w których pracownik nie musi codziennie być w zakładzie pracy oraz nie musi cały czas kontaktować się i współpracować z przełożonym, a także z innymi członkami zespołu. Taki system pracy jest najczęściej spotykany u handlowców, programistów czy dziennikarzy.

 

Zadaniowy czas pracy a nadgodziny


W przypadku zadaniowego czasu pracy pracodawca nie musi kontrolować czasu pracy (nie dotyczy to ewidencji urlopów oraz dni wolnych, które muszą być zapisywane). Pracodawca musi jednak pamiętać, że każdy podwładny powinien dostać tyle zadań, aby mógł wykonać je w ciągu 8 godzin. W sytuacji, gdy czas przeznaczony na wykonanie wszystkich zadań jest dłuższy niż standardowe 8 godzin, pracownik wypracowuje nadgodziny, które są tak samo płatne, jak w przypadku osoby zatrudnionej na pełny etat.


Jedną z kilku korzyści, jakie niesie ze sobą wprowadzenie zadaniowego czasu pracy, jest większa swoboda pracownika nad dziennym harmonogramem. Oznacza to, że pracodawca nie tworzy takiego planu pracownikowi. Wiąże się to z elastycznymi godzinami pracy. Warunek jest jednak taki, że pracownik musi rzetelnie wywiązywać się ze wszystkich swoich obowiązków. Pracownik nie może też zapominać, że liczba dni wolnych musi być tak rozplanowana, aby był czas na odpoczynek i regeneracje sił. Warto tutaj także dodać, że na dobę pracownikowi przysługuje prawo do 11 godzin odpoczynku oraz 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku na tydzień. 

 

Zadaniowy czas pracy – Kodeks pracy


Kodeks pracy nie tylko podaje definicję czasu pracy, ale mówi także, że nie w każdej sytuacji dany system może być zastosowany. W przypadku zatrudnienia pracownika młodocianego nie można wprowadzić zadaniowego czasu pracy.

Kodeks pracy określa także, że zadaniowy system czasu pracy można wprowadzić w firmie w 3 przypadkach:

    • gdy uzasadnia to rodzaj pracy,
    • gdy jest to uzasadnione organizacją pracy,
    • gdy jest to uzasadnione miejscem wykonywania pracy.

 

Zadaniowy czas pracy a ewidencja czasu pracy


Praktycznie w każdym zakładzie pracy prowadzona jest ewidencja czasu pracy. Oznacza to, że pracownik musi przepracować 8 godzin dziennie, co w sumie daje 40 godzin w tygodniu (mowa tutaj o pracy na pełen etat 5 dni w tygodniu). Pracodawca powinien pamiętać, że w momencie podpisywania umowy o pracę, jest zobligowany do podania wszystkich informacji dotyczących warunków zatrudnienia. Jeżeli w danym zakładzie funkcjonuje zadaniowy czas pracy, to nie jest on w żaden sposób zapisywany ani kontrolowany (nie ma zatem standardowej listy obecności). Weryfikowane jest natomiast, czy pracownik wywiązał się ze wszystkich powierzonych mu zadań.

 

Wynagrodzenie zadaniowe


Warto tutaj dodać, że wynagrodzenie jest ustalane indywidualnie dla każdego pracownika. Wszystkie zasady rozliczania oraz wynagradzania muszą być zawarte w umowie o pracę. Za możliwe nadgodziny pracownik otrzymuje rekompensatę tak jak w przypadku pracy na cały etat. Bardzo często pracodawcy wprowadzają też prowizję za wykonane obowiązki, jednak wszystkie zasady muszą być opisane w umowie i przedstawione pracownikowi.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?