Zabrze to miasto leżące w zachodniej części Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, pomiędzy Gliwicami, Rudą Śląską i Bytomiem. Cały obszar Metropolii jest bardzo dobrze rozwinięty gospodarczo i połączony gęstą siecią komunikacyjną. Praca w Zabrzu czeka przede wszystkim w przetwórstwie przemysłowym – miasto leży w obrębie Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, ma wieloletnie tradycje górnicze, hutnicze i związane z przemysłem energetycznym. Zabrza nie można jednak sprowadzać tylko do przemysłu! To unikatowa miejscowość, obecnie o dość zróżnicowanym profilu gospodarczym, w którym coraz silniej zaznaczają się usługi i handel. Inwestorów przyciągają liczne udogodnienia. Nie tylko dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa umożliwiająca dotarcie do rozległych rynków zbytu, ale też zaplecze technologiczno-badawcze, przyjazne otoczenie biznesu, wykwalifikowana kadra (w tym absolwenci Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Śląskiego i innych metropolitalnych uczelni). W Zabrzu działa Podstrefa Gliwicka Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Zabrze jest przyjaznym do życia, zielonym miastem o długiej historii, wielu ciekawych zabytkach. Do najciekawszych miejsc, jakie warto odwiedzić, należą tutejszy Miejski Ogród Botaniczny i Muzeum Górnictwa Węglowego. Miejscowość przyciąga amatorów turystyki industrialnej. Do zwiedzenia są bowiem liczne budynki danych kopalni – Luiza, Guido, Concordia, dawne osiedla robotnicze np. Borsigwerke z domami pochodzącymi z XIX w. Inne ciekawe obiekty to Stalowy Dom z początków XX w., w całości zbudowany z prefabrykatów, a także wieża ciśnień Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Miasto ma wiele do zaoferowania nie tylko przedsiębiorcom i turystom, ale także osobom szukającym zatrudnienia. Do kogo najczęściej kierowane są oferty typu praca – Zabrze?
Rozwinięte branże, firmy – Zabrze
Przegląd rynku pracy w Zabrzu zacznijmy od określenia, czym zajmują się lokalni pracodawcy. Jak wspomniano na wstępie, Zabrze to miasto górniczo-hutnicze i przemysł ten dominował tu jeszcze w XX wieku – obecnie jednak traci na znaczeniu na rzecz innych branż. W Zabrzu działają np. producenci rurociągów, wentylatorów i klimatyzacji,
wyświetlaczy informacji pasażerskiej i tablic parkingowych, odzieży, mebli, gabionów i ogrodzeń, żywności, narzędzi, przyrządów fizykochemicznych, tworzyw sztucznych, chemii gospodarczej, fotowoltaiki, elementów metalowych. W mieście rozwija się także budownictwo i branża obsługi rynku nieruchomości.
Najwięcej podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w Zabrzu (REGON, stan na koniec lipca 2021 r., źródło: GUS) prowadzi działalność w ramach sekcji PKD:
- handel hurtowy lub detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych bądź motocykli – 21,8% ogółu jednostek gospodarczych,
- działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 16,7%,
- budownictwo – 10,1%,
- działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 8,1%,
- opieka zdrowotna i pomoc społeczna – 7,3%,
- przetwórstwo przemysłowe – 6,6%,
- transport i gospodarka magazynowa – 6,3%.
W Zabrzu dominuje drobna przedsiębiorczość, miasto jest jednak siedzibą także wielu firm o rozbudowanych strukturach, w tym dużych międzynarodowych koncernów. Tak jak w całym kraju, przeważa sektor prywatny, niemniej 3 największe jednostki gospodarcze należą do sfery budżetowej.
Na 17 416 zabrzańskich podmiotów gospodarki narodowej:
- 16 788 to mikrojednostki zatrudniające 0-9 pracowników,
- 475 to małe jednostki zatrudniające 10-49 pracowników,
- 134 to średnie jednostki zatrudniające 50-249 pracowników,
- 16 to duże jednostki zatrudniające 250-999 pracowników,
- 3 to bardzo duże jednostki zatrudniające co najmniej 1000 pracowników.
Bezrobocie – Zabrze
Czy trudno o znalezienie w Zabrzu pracy? Odpowiedź na to pytanie oczywiście uzależniona jest od wielu czynników, w tym kwalifikacji kandydata i obecnego zapotrzebowania firm. Niemniej ważnym wskaźnikiem, pozwalającym na ogólne rozeznanie na rynku pracy w Polsce i jej poszczególnych częściach, jest stopa bezrobocia rejestrowanego. Warto zwrócić uwagę w szczególności na wahania tego wskaźnika, gdyż wskazują na kierunek zmian na lokalnych rynkach zatrudnienia. Przykładowo, jednym z pierwszych i najbardziej widocznych symptomów spowolnienia gospodarczego po wprowadzeniu obostrzeń związanych z pandemią był gwałtowny skok stopy bezrobocia we wszystkich województwach w Polsce. Z kolei od 2021 r., wraz ze zniesieniem większości ograniczeń gospodarczych i stopniowym powrotem do normalności w wielu branżach, wskaźnik bezrobocia stabilizuje się lub spada.
Jakie jest zatem bezrobocie w Zabrzu? Zgodnie z informacją GUS w końcu lipca 2021 r. stopa bezrobocia w tym mieście wyniosła 6,3%. Była więc nieco wyższa od wskaźnika wojewódzkiego – 4,7%, a także stopy bezrobocia dla Polski – 5,8%.
Pomoc dla bezrobotnych z Zabrza czeka w tutejszym urzędzie pracy:
Powiatowy Urząd Pracy w Zabrzu
Adres: plac Krakowski 9, 41-800 Zabrze
Telefon: 32 277 90 00
W rejestrze urzędu na koniec lipca 2021 r. figurowało około 3,4 tys. bezrobotnych. Do urzędu warto zgłosić się nie tylko wówczas, gdy pozostajemy bez zatrudnienia, ale także gdy mamy pracę, ale myślimy o jej zmianie, poszerzeniu kwalifikacji itp. W PUP Zabrze – oprócz ofert pracy – dostępne są propozycje praktyk i staży, kursów, a także bezpłatne poradnictwo zawodowe. Po spełnieniu ustawowych warunków można uzyskać zasiłek dla bezrobotnych, dodatek stażowy, różnego rodzaju bony i dotacje. Warto pamiętać, że w urzędzie pracy można zarejestrować się stacjonarnie lub online.
Zabrze – jak szukać pracy?
Na początek warto poznać zapotrzebowanie zgłaszane przez działające w Zabrzu firmy. Dzięki temu będziemy mogli zorientować się, czy łatwo znajdziemy zatrudnienie w swoim zawodzie, czy też lepiej poszukać pracy gdzieś indziej, wykonać dodatkowy kurs zawodowy, przekwalifikować się. W ocenie zapotrzebowania na rynku pracy pomaga Barometr zawodów, czyli badanie wykonywane każdego roku na polecenie resortu pracy w każdym województwie i powiecie, a także w skali ogólnopolskiej.
Kto, zgodnie z Barometrem, może liczyć na znalezienie w Zabrzu pracy od zaraz? Na rynku zatrudnienia największy deficyt kandydatów do pracy dotyczy przedstawicieli trzech grup zawodowych:
- blacharzy i lakierników samochodowych,
- elektryków, elektromechaników i elektromonterów,
- fryzjerów.
Ponadto poszukiwani przez pracodawców są:
- w branży budowlanej – brukarze, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, robotnicy budowlani, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, technicy budownictwa,
- w motoryzacji, branży elektromaszynowej i maszynowej – inżynierowie mechanicy, technicy mechanicy, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy elektronicy,
- w branży metalowej – operatorzy obrabiarek skrawających, ślusarze,
- w branży meblowej – tapicerzy,
- w branży odzieżowej – krawcy i pracownicy produkcji odzieży,
- w przetwórstwie spożywczym i gastronomii – przetwórcy mięsa i ryb, piekarze, cukiernicy, kucharze,
- w branży beauty – kosmetyczki,
- w branży finansowej – samodzielni księgowi, pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych,
- w oświacie – nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele przedszkoli,
- nauczania początkowego, przedmiotów zawodowych, praktycznej nauki zawodu, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych,
- w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej – lekarze, pielęgniarki i położne, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej,
- w branży transportowej – kierowcy samochodów ciężarowych,
- pracownicy służb mundurowych.
Z drugiej strony z pewnymi trudnościami na rynku zatrudnienia powinny liczyć się osoby wykonujące zawody nadwyżkowe. W 2021 r. w Zabrzu są to:
- fizjoterapeuci i masażyści,
- górnicy i operatorzy maszyn i urządzeń wydobywczych,
- pracownicy biur podróży i obsługi turystycznej,
- recepcjoniści i rejestratorzy,
- weterynarze.
Warto skorzystać z pomocy urzędu pracy, ale też szukać zatrudnienia samodzielnie. Najwięcej ogłoszeń o pracę znajdziemy w internecie. Postawmy na sprawdzoną, bezpieczną stronę z ofertami. Na praca.pl ogłoszenia z Zabrza zobaczymy po wpisaniu w pasku wyszukiwania nazwy tej miejscowości. Jeśli zalogujemy się na portalu (rejestracja jest bezpłatna i szybka), możemy brać udział w rekrutacjach bezpośrednio z poziomu platformy, bez konieczności wysyłania zewnętrznych maili itp. To spore ułatwienie, które znacząco przyspiesza szukanie pracy. Powodzenia!