Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Yuppie – czym jest? Jakie ma plusy i minusy?

Yuppie – czym jest? Jakie ma plusy i minusy?

 
Yuppie – czym jest? Jakie ma plusy i minusy?

Czy w polskich firmach pracują yuppie? Kim są osoby z tej grupy społecznej oraz czy słusznie się je krytykuje?

 

Yuppie – definicja

 

Termin yuppie upowszechnił się w latach 80. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych i wiązał się z przemianami, jakich w tym czasie doświadczyło tamtejsze społeczeństwo. Na rynek pracy weszli wówczas młodzi ludzie wykształceni na uniwersytetach, bardzo ambitni, dostrzegający potencjał szybko rozwijającej się gospodarki amerykańskiej i potrafiący go wykorzystać.

 

Yuppie w Stanach Zjednoczonych, w kontraście do poprzedniego pokolenia hipisów, cechowało bardzo praktyczne podejście do życia i dążenie do osiągnięcia sukcesu, w tym materialnego, luksusowego życia. Sam termin yuppie pochodzi od określenia Young Upwardly Mobile Professionals, czyli młodzi, pnący się w górę profesjonaliści. Inne źródła podają, że słowo to skrót od Youg Urban Professionals, czyli młodzi wielkomiejscy profesjonaliści lub młodzie, wielkomiejscy przedstawiciele wolnych zawodów.

 

Yuppie to karierowicze, ludzie mający odwagę w podejmowaniu inicjatyw biznesowych, zakładania firm i wchodzenia do nieznanych branż czy na nowe rynki. Osoby te cechowała także często bezkompromisowość w rywalizacji z konkurentami na wyższe stanowiska.

 

Yuppie to także osoby skłonne do daleko idących poświęceń, by odnieść wymarzony sukces. Byli w stanie pracować od świtu do zmierzchu, zostawać po godzinach, nierzadko zaniedbując przy tym życie osobiste, rodzinę. W przypadku yuppie określenie life-work balance nie miało większego zastosowania.

 

Yuppie w Polsce

 

W Polsce termin yuppie nie upowszechnił się (choć czasami stosuje się spolszczenie – japiszon). W naszym kraju ta grupa społeczna wytworzyła się dekadę później niż w USA, czyli w latach 90., w czasach przetasowania na arenie politycznej i przemiany modelu gospodarczego na kapitalistyczny. Polscy yuppie to młode wilki, karierowicze i dorobkiewicze tego okresu. Osoby, które były w stanie wykorzystać np. procesy prywatyzacji przedsiębiorstw i otwarcia na rynki międzynarodowe, by w szybkim czasie rozkręcić firmę, stworzyć monopol na jakieś usługi, zaadoptować wzorce zachodnie i szybko wypracować własną pozycję w branży lub konkretnej firmie.

 

Polscy yuppie, podobnie jak ci amerykańscy, pragnęli osiągnąć sukces – a jego synonimem była błyskotliwa kariera oraz luksus materialny. Otwarty konsumpcjonizm nie był oceniany negatywnie po dekadach braków w towarach i ograniczeniu usług czasu PRL. Również młode wilki lat 90. były skłonne do daleko idących kompromisów, gdy chodzi o życie prywatne i dbałość o relacje rodzinne. Pięcie się po szczeblach kariery i szybkie dorobienie się stało się dla nich jednym z najważniejszych celów wiodących do szczęścia. Szczęście natomiast często było pojmowane w pierwszej kolejności jako dobrobyt materialny, a nie np. udane życie osobiste.

 

Yuppie – zalety i wady

 

O yuppie można mówić również współcześnie, pomijając wyżej wspomniane konteksty kulturowe i historyczne. Czasami nazwę tę stosuje się do osoby młodej, bardzo ambitnej, nastawionej na awans zawodowy, bezkompromisowej i skłonnej do poświęcenia w celu budowania swojej pozycji w branży, firmie.

 

W przeszłości yuppie było określeniem pogardliwym i taki sam stosunek oddają polskie słowa japiszon, karierowicz, dorobkiewicz. Yuppie trudno jednak odmówić cech, które mogą być bardzo cenne z punktu widzenia przedsiębiorstwa. Ambicja i przejmowanie inicjatywy, gotowość do poświęceń, stawianie celów firmy na pierwszym miejscu to to, czego poszukuje większość pracodawców u podwładnych i kandydatów do pracy. Z drugiej strony nadambitni yuppie miewają trudności z pracą zespołową, mogą mieć kłopoty z zachowaniem etyki zawodowej. Skupienie się na budowaniu kariery i zaniedbywanie życia prywatnego prowadzi z kolei często do wypalenia zawodowego.

 

Warto dodać, że w Polsce tzw. pokolenie Y, które można uznać na następujące po yuppie, postawiło na zupełnie inne wartości niż ich o dekadę czy dwie starsi współpracownicy i przełożeni. Dla igreków kariera zawodowa dla niej samej straciła na atrakcyjności (stąd pogardliwe określenie wyścig szczurów. Istotne stały się natomiast work-life balance, rozwój osobisty, praca, która jest zarazem pasją, budowanie bliskich relacji z ludźmi, drobne przyjemności. Pokolenie po yuppie nie dąży już do sukcesu w takim samym sensie, jak ich poprzednicy, a samo słowo sukces zaczęło być odbierane jako archaiczne i niestosowne.

 

Współpraca osób czerpiących z systemu wartości yuppie wraz z przedstawicielami młodszych pokoleń czasami przysparza trudności w zrozumieniu np. motywów jakiegoś zachowania. Młody pracownik odmawiający zostania po godzinach, bo ma jogę, może być odebrany jako niepoważny i nie dbający o interesy firmy. Z drugiej strony nadmierne wzywanie do wyrabiania nadgodzin często bywa przeżytkiem, przyzwyczajeniem z czasów, kiedy nie zważano na work-life balance i szacunek dla czasu wolnego pracowników, a nie rzeczywistą potrzebą firmy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Specjalista ds. sprzedaży aut nowych

    Chodzeń Sp. z o.o.   Piaseczno, ul. Puławska 52    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Wymagania: doświadczenie w branży motoryzacyjnej w dziale sprzedaży samochodów, znajomość technik sprzedaży, samodzielność w planowaniu i realizacji zadań, duże zaangażowanie oraz motywacja w realizacji osiąganych celów, komunikatywność, umiejętność budowania relacji z Klientami,...
  • Kierownik Budowy

    Cermag Construction Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Lokalizacja - Polkowice Czego oczekujemy: doświadczenia związanego z zarządzaniem procesem budowlanym na stanowisku Kierownika Budowy, komunikatywna znajomość jęz. angielskiego, uprawnień do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń, umiejętności organizacji pracy własnej,...
  • Asystent / Asystentka Prawna – Płatne Praktyki

    Wonga.pl Sp. z o.o.   Warszawa    praca stacjonarna
    praktykant/stażysta / asystent  umowa zlecenie / o staż/praktykę  rekrutacja online
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Pomoc w przygotowywaniu dokumentów i opinii prawnych na potrzeby Spółki. Weryfikacja dokumentów we współpracy z zespołem. Cykliczny research dotyczący aktualnych zagadnień prawnych. Nadzór nad obiegiem dokumentów w dziale. Prowadzenie działowych baz danych. Zakres...
  • Operator Wózka Widłowego

    Nagel Polska Sp. z o.o   Komorniki, k. Poznania, ul. Wiśniowa 19    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków: rozładunek i załadunek towaru - praca ze skanerem, prowadzenie dokumentacji magazynowej.
  • Kierowca Autobusu

    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź naszą polską stronę internetową: https://www.vgbreitenbach.pl Prowadzenie autobusu na liniach, ze sprzedażą biletów. Zakres obowiązków: Przewóz osób na trasach miejskich i podmiejskich na terenie Niemiec. Sprzedaż biletów. Kontrola pojazdu przed...
  • Młodszy Specjalista ds. Windykacji / Fakturzysta

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Do głównych zadań należeć będzie: weryfikacja wniosków i wystawianie faktur sprzedaży w wewnętrznym systemie firmy; kontakt z klientem zewnętrznym oraz współpraca z innymi działami w celu kompleksowej obsługi danego zapytania; dbałość o rzetelność dokumentacji i terminowość;...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.