Ze wzorów przemysłowych korzystają producenci mebli, odzieży, obuwia, elektroniki, sprzętu AGD, sprzętu sportowego, wyrobów ceramicznych i wielu innych produktów codziennego użytku. Podlegają ochronie prawnej, jednak by móc z niej korzystać, najpierw należy dany wzór zarejestrować. Czym są wzory przemysłowe i jak się je rejestruje?
Wzór przemysłowy – definicja
Definicji wzoru przemysłowego dostarcza ustawa Prawo własności przemysłowej. Jest nim „nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, fakturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację”. O ile więc wzory przemysłowe dotyczą przedmiotów wytwarzanych w fabrykach bądź przez rzemieślników, jest to również pojęcie z pogranicza designu. Ochronie podlega bowiem to, w jaki sposób dany przedmiot wygląda.
Wzór przemysłowy - jak chronić?
Współcześnie często to właśnie wygląd zewnętrzny, a nie dane techniczne, jest decydujący z punktu widzenia wyboru dokonywanego przez konsumenta podczas zakupów. Nic więc dziwnego, że producenci starają się wytwarzać produkty oryginalne i atrakcyjne wizualnie. Dotyczy to nie tylko świata mody, ale niemal wszystkich sfer produkcji przemysłowej, od branży meblarskiej, przez odzieżową czy nawet kosmetyczną i spożywczą, gdzie istotną rolę odgrywa kwestia przyciągających wzrok opakowań.
Nic więc dziwnego, że wzory przemysłowe tak jak znaki towarowe, wzory użytkowe i wynalazki są przedmiotem ochrony prawa własności intelektualnej. Niemniej by zostały objęte ochroną, należy zarejestrować je w Urzędzie Patentowym Rzeczpospolitej Polskiej.
Prawo z rejestracji wzoru przemysłowego udzielane jest…
Zgodnie z informacjami podanymi przez Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej, ochroną prawną można objąć wzory, które:
• dotyczą wytworu przemysłowego lub jego części (tzn. odnoszą się do elementów wyglądu: kształtu, układu linii, właściwości powierzchni, kolorystyki itp.),
• są nowe (tzn. wcześniej taki sam bądź bardzo nieznacznie różniący się wzór nie został już zarejestrowany),
• mają indywidualny charakter (a więc przez zorientowanych użytkowników są odbierane sposób różny od innych wzorów).
Zastrzeżenie wzoru przemysłowego
Procedurę rejestracji wzoru przemysłowego wyjaśnia krok po kroku Urząd Patentowy. Rejestracji można dokonać na miejscu, drogą pocztową, przy pomocy telefaksu lub online. Urząd zaleca zapoznanie się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi ochrony prawnej wzorów przemysłowych. Następnie należy wypełnić formularz oraz wnieść jednorazową opłatę. W razie wątpliwości można zwrócić się o pomoc do rzecznika patentowego. Dla zainteresowanych przygotowano również specjalny poradnik „Wzory przemysłowe w działalności małych i średnich przedsiębiorstw”.