Okazuje się, że 1750 zł brutto, czyli ustawowa stawka minimalnego wynagrodzenia za pracę w Polsce, jest najwyższym takim wynagrodzeniem wśród wszystkich krajów Europy Środkowej. Pod tym względem Polska wyprzedza nawet te państwa, które są na wyższym poziomie rozwoju gospodarczego.
W Unii Europejskiej wynagrodzenie minimalne jest ustanowione w 20 krajach członkowskich. Wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej płaca minimalna nie obowiązuje np. w Austrii i krajach skandynawskich. Od niedawna, tj. od 1 stycznia br. ustawowe regulacje dotyczące minimalnej stawki godzinowej wprowadziły Niemcy.
W gronie państw posiadających takie regulacje, według danych Eurostatu Polska zajmuje trzynaste miejsce (pod względem wysokości wynagrodzenia minimalnego w ujęciu nominalnym). Minimalna płaca w naszym kraju od stycznia 2015 r. wynosi 1750 zł brutto, czyli 410 euro – to najwięcej spośród wszystkich krajów członkowskich UE z naszego regionu. Taka stawka oznacza, że Polska wyprzedza pod tym względem nawet te kraje, które są bardziej rozwinięte gospodarczo. Do tego grona należą np. Czechy (wynagrodzenie minimalne za pracę u naszych sąsiadów wynosi 332 euro) czy Słowacja (380 euro). Polska wyprzedza również Estonię (z płacą na poziomie 390 euro).
Wśród nowych krajów członkowskich wyższe, ustawowe wynagrodzenie minimalne obowiązuje jedynie na Malcie. Pod tym względem najgorsza sytuacja wśród krajów należących do Unii jest w Rumunii i Bułgarii. Ustanowiony tutaj poziom wynagrodzenia minimalnego jest nawet o połowę niższy niż w Polsce i wynosi odpowiednio 218 euro (w Rumunii) i 184 euro (w Bułgarii). Wśród krajów UE, które posiadają ustawowe regulacje dotyczące najniższego wynagrodzenia za pracę, najwyższa płaca minimalna obowiązuje natomiast w: Luksemburgu (1642 euro), Belgii (1502 euro), Irlandii (1462 euro), Francji (1458 euro) oraz Wielkiej Brytanii (1379 euro).
Wysokie minimalne wynagrodzenie w Polsce
Polecane oferty
-
Inżynier R&D
HSV Polska Sp. z o.o. Łódź praca hybrydowa / stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Specjalista ds. Kadr i Płac
specjalista mid / senior umowa o pracę pełny etat rekrutacja online aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Kierownik Działu Nadziewarek
Balcerzak Sp. z o.o. Wróblów praca stacjonarnakierownik/koordynator umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier
Flexcraft Polska Sp. z o.o. Holandia, Alkmaarpracownik fizyczny umowa o pracę tymczasową tymczasowa/dodatkowa rekrutacja online aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne
Vetlab Sp. z o.o. Wrocław, Wodzisławska 6 praca stacjonarnaspecjalista mid / junior umowa o pracę pełny etat rekrutacja online aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Specjalista ds. Marketingu
Vetlab Sp. z o.o. Katowice, ul. Żeliwna 36 praca stacjonarnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat rekrutacja online aplikuj szybko aplikuj bez CV
Najnowsze artykuły
Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?
Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.
Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy
– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?
Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.
Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?
Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?