Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wymiar czasu pracy — pełny etat

Wymiar czasu pracy — pełny etat

 
Wymiar czasu pracy — pełny etat

 

W każdej umowie o pracę powinien znaleźć się zapis określający wymiar czasu pracy pracownika. Oznacza on, ile godzin pracownik powinien przepracować w każdym okresie rozliczeniowym. Ile wynosi pełny wymiar czasu pracy i czym jest normatyw czasu pracy

 

Pełny etat – wymiar czasu pracy 

 

Jeśli w umowie o pracę nie napisano inaczej, pracownika obowiązuje podstawowy wymiar czasu pracy. Oznacza on: 

  • Ilość godzin pracy w ciągu dnia – 8 
  • Ilość godzin pracy w tygodniu – przeciętnie 40, jeśli tydzień jest pięciodniowy, 
  • Okres rozliczeniowy – nieprzekraczający 4 miesięcy.

 

Pełny wymiar czasu pracy został określony w art. 129 § 1 Kodeksu Pracy. 

 

Liczba dni pracujących dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w każdym roku może być nieco inna. Wynika to z innego układu świąt i dni wolnych od pracy oraz weekendów. Dni robocze w miesiącu określa pracodawca, ale musi się stosować do zasad określonych w Kodeksie Pracy. 

 

Norma czasu pracy 

 

Kodeks Pracy, poza określeniem wymiaru czasu pracy dba również o to, by pracownicy nie pracowali ponad siły, a za pracę w dni ustawowo wolne otrzymywali odpowiednie rekompensaty. 

Normy czasu pracy zależą od tego, jaki system pracy jest przyjęty w danej firmie: 

  • Podstawowy system czasu pracy

Tygodniowy limit godzin pracy w podstawowym systemie czasu pracy wynosi 48 godzin (pełny wymiar godzin + nadgodziny). Normą jest również okres rozliczeniowy czasu pracy nieprzekraczający 4 miesięcy. W wyjątkowych sytuacjach pracodawca może jednak wydłużyć ten okres do 12 miesięcy. 

  • Równoważny system pracy

Dobowy wymiar czasu pracy do 12 godzin. Norma tygodniowa – 40 godzin (przeciętnie

  • Praca przy dozorze urządzeń 

Dobowy czas pracy do 16 godzin, tygodniowa liczba godzin pracy – 40 

  • Praca przy ochronie mienia

Dobowy czas pracy do 24 godzin, potem konieczna przerwa. Tygodniowa liczba godzin pracy – 40. 

  • System zmianowy 

Dwie zmiany w ciągu doby (system nieciągły) lub trzy zmiany w ciągu doby (system półciągły). 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku i co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w skali tygodnia. W wyjątkowych sytuacjach (zmiana pory wykonywania pracy) odpoczynek może być skrócony do 24 godzin. Pracownikom zatrudnionym zmianowo można zlecać pracę w soboty, niedziele i święta. Przysługuje im za to dzień wolny od pracy i przynajmniej raz na 4 tygodnie wolna niedziela. 

  • System pracy w ruchu ciągłym

Praca wykonywana jest w zakładzie pracy przez 24 godziny we wszystkie dni tygodnia. Dobowo do 12 godzin, przeciętnie do 43 godzin tygodniowo. Przynajmniej jedna wolna niedziela w miesiącu oraz prawo do 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku tygodniowo.

 

Wymiar czasu pracy– najczęstsze pytania

 

Pełen etat ile godzin? 

 

Standardowo jest to 8 godzin dziennie, przeciętnie 5 dni w tygodniu, czyli 40 godzin tygodniowo. W zależności od specyficznego układu weekendów i świąt ilość dni pracujących będzie się wahać od 19 do 23, a ilość godzin pracy w miesiącu od 152 do 184 godzin (średnia ilość godzin pracy w miesiącu to 168).

 

Ile jest dni roboczych w miesiącu?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Średnia ilość dni roboczych w miesiącu to 21 dni, ale w każdym miesiącu mamy inny układ weekendów i świąt. W efekcie liczba dni roboczych w każdym miesiącu rok do roku będzie inna. Na przykład, w 2018 roku w Styczniu mieliśmy 21 dni pracy, 168 godzin, a w 2019 roku będzie to 22 dni i 176 godzin. Średnia ilość dni roboczych w roku to 208, ale tutaj również mogą pojawić się różnice w zależności od układu względem kalendarza. 

 

Jak wygląda czas pracy, jeśli zmienia się wymiar etatu? 

W sytuacji zatrudnienia na niepełny etat, wymiar czasu pracy ulega obniżeniu proporcjonalnie do liczby godzin na pełnym etacie. Jeśli zatem mamy umowę na ½ etatu obowiązuje nad przeciętnie 20-godzinny wymiar pracy tygodniowo. 

 

Praca 6 dni w tygodniu a normy i wymiar czasu pracy

Zdarza się, że pracownik jest potrzebny w firmie przez 6 dni w tygodniu. Wymiar czasu pracy na pełny etat mówi jednak wyraźnie, że należy zachować przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Z tego powodu nie wystarczy zmniejszyć ilości godzin pracy, by zachować wymiar czasu pracy tygodniowy, tylko tak ustalić harmonogram godzin pracy, by pracownik w okresie rozliczeniowym zachował przeciętnie 5-dniowy tydzień pracy (np. w jednym tygodniu pracownik pracuje 6 dni, a w drugim 4 dni, by zbilansować czas pracy). 

 

Co oznacza pojęcie liczba pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy?

Dla niektórych celów finansowych (np. wykonania odliczenia na ZFŚS) należy policzyć, ile osób zatrudnia firma. Nie jest to jednak rozumiane, jako realna ilości pracowników a jako ilość pełnych etatów. Jeśli zatem pracodawca zatrudnia jedną osobę na pełny etat i dwie na połowę etatu, to liczba pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy wynosi 2, mimo iż w firmie zatrudnione są 3 osoby. 

 

Rodzaje etatów w pracy 

 

Poza pełnym wymiarem godzin, pracownik może zostać zatrudniony również na niepełny etat np. ¾ lub ½ etatu. Obowiązuje go wtedy proporcjonalnie zmniejszony wymiar czasu pracy. Wymiar etatu może być w zasadzie dowolny (nawet 1/16 etatu). Niekiedy, pod pojęciem rodzaju etatu rozumie się system pracy obowiązujący w danym zakładzie pracy (np. system równoważny bądź zmianowy). Takie rozumienie etatu jest jednak błędne. 

 

Normowanie czasu pracy – czy ma coś wspólnego z normą czasu pracy? 

Normowanie czasu pracy jest pojęciem odnoszącym się do tworzenia norm czasu trwania określonych procesów w ramach biznesu. Mówiąc wprost, normowanie to ustalanie ile czasu powinno zająć przeprowadzenie określonych czynności. 

 

Normowanie stosuje się do procesów powtarzalnych, w których niewiele się zmienia (a co za tym idzie, są szanse, że obliczone normy będą mogły być stosowane). Dzięki normowaniu można np. lepiej planować produkcję, dokładnie określić koszt wytworzenia produktu, monitorować efektywność czasu pracy. Normowanie czasu pracy nie ma nic wspólnego z normami pracy rozumianymi jako zasady ustalane przez Kodeks Pracy czy wymiarem czasu pracy pracownika. 

 

Ile wynosi czas pracy kierowców ?

 

W przypadku kierowców obowiązuje szczególna norma czasu pracy regulowana rozporządzeniem Rady (WE) nr 561/2006. Zgodnie z nią, kierowca może prowadzić pojazd maksymalnie 9 godzin. Po tym czasie musi nastąpić odpoczynek, który musi trwać co najmniej 9 godzin. W wyjątkowych sytuacjach i nie częściej niż 2 razy w tygodniu kierowca może wydłużyć czas prowadzenia pojazdu do 10 godzin. Tydzień jest tu rozumiany jako okres od północy w poniedziałek do północy w niedzielę. 

 

Co ważne, norma godzin wydłużonych oznacza przekroczenie okresu 9 godzin nawet o kilka minut.

 

Czas pracy kierowców nie obejmuje pojęcia doby, dlatego może się zdarzyć, że w ciągu jednej doby kierowca będzie dwukrotnie rozpoczynał zmianę roboczą. Musi między nimi być 9 godzin przerwy. 

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Actuarial Analyst

    Aon Polska Sp. z o. o.   Warszawa    praca hybrydowa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    11 godz.
    What the day will look like Work with colleagues (brokers, analytics and others) to identify and respond to client needs and develop additional opportunities related to products and services; You will perform technical analysis and get an innovative insight into insurance companies, their portfolios...
  • Opiekun w domu Seniora

    Socco Stuttgart GmbH   Niemcy, całe Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę   14 221 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Zakres obowiązków: zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne; podawanie posiłków; kontrola wagi pacjenta, mierzenie ciśnienia, temperatury, poziomu cukru we krwi; wykonywanie zleceń lekarskich według obowiązujących procedur;
  • Dyrektor finansowy

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: zarządzanie budżetem i planowaniem finansów firmy, w tym opracowywanie strategii finansowej i analizowanie wskaźników finansowych, przygotowanie projektów rozwoju firmy oraz analiza finansowa efektywności takich inwestycji, zarządzanie krótko- i długoterminową...
  • Doradca / Przedstawiciel Handlowy w branży produktów dla zwierząt

    Over Group   Łask    praca mobilna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat   4 500 - 15 000 zł brutto/mies.  rekrutacja online
    12 godz.
    Zadania: Nie tylko Przedstawiciel, ale i Doradca - bądź Specjalistą w swojej dziedzinie i zdobywaj uznanie Klientów poprzez zrozumienie, profesjonalne wsparcie i odpowiedź na Jego potrzeby. Ciesz się samodzielnością, to Ty planujesz własną pracę - umawiasz wizyty, tworzysz trasówki,...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / ekspert  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie udziału w...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista junior / mid / senior / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Twój zakres obowiązków: Praca w zespole projektowym, w którym wykorzystywane jest nowoczesne oprogramowanie 3D; Projektowanie instalacji w nieszablonowych budynkach (m.in. szpitale, centra przetwarzania danych itd.); Branie udziału w pracy projektowej pod okiem doświadczonej kadry; Branie...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.