Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wychowawca kolonijny: jak zostać? Ile zarabia?

Wychowawca kolonijny: jak zostać? Ile zarabia?

 
Wychowawca kolonijny: jak zostać? Ile zarabia?

Sezon urlopowy, wakacyjna przerwa na studiach to dobry czas, by podreperować domowy budżet. Zalety pracy sezonowej są liczne, a osoby, które lubią podróżować, mogą połączyć przyjemne z pożytecznym i wyjeżdżać do ciekawych miejsc w charakterze opiekuna na koloniach czy obozach. Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać wychowawcą kolonijnym? Ile zarabia osoba na tym stanowisku?

 

Spis treści

Wychowawca kolonijny – kto może nim zostać?

 

Nie tylko nauczyciel ma prawo pracować jako wychowawca kolonijny. To jednak odpowiedzialne i wymagające zadanie, dlatego opiekun nie może być przypadkową osobą. Musi wiedzieć, jak rozmawiać z młodzieżą, jak zachować się w trudnych, niebezpiecznych sytuacjach, udzielić pierwszej pomocy itd.

 

Kto zatem może znaleźć pracę jako opiekun kolonijny? Wymagania wymienione w Ustawie o systemie oświaty, niedawno uległy zmianie. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym kierownikiem wypoczynku może być osoba, która (art. 92p.):

 

1) nie była karana za umyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, przestępstwo przeciwko rodzinie i opiece, z wyjątkiem przestępstwa określonego w art. 209 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1444 i 1517 oraz z 2021 r. poz. 1023), przestępstwo określone w rozdziale 7 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2020 r. poz. 2050) albo wobec której nie orzeczono zakazu prowadzenia działalności związanej z wychowywaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi lub zakazu przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, kontaktowania się z określonymi osobami, zbliżania się do określonych osób lub opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu;
2) ukończyła 18 lat;
3) posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe;
4) ukończyła kurs na kierownika wypoczynku;
5) posiada co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu zadań dydaktyczno-wychowawczych lub opiekuńczo-wychowawczych, uzyskane w okresie ostatnich 15 lat.

Z kolei wychowawczą wypoczynku może być ktoś, kto:

1) spełnia warunki, o których mowa w ust. 1 pkt 1–3;
2) ukończył kurs na wychowawcę wypoczynku.

 

Ustawodawca przewidział pewne wyjątki dotyczące wykształcenia kierunkowego, stażu pracy oraz konieczności odbycia kursu zawodowego przez kandydata.

Przykładowo, z tego ostatniego obowiązku wyłączone są osoby z uprawnieniami pedagogicznymi z innych tytułów, m.in. nauczyciele, osoby pracujące z dziećmi w placówkach dziennego wsparcia lub opiekuńczo-wychowawczych posiadające uprawnienia pedagogiczne oraz instruktorzy harcerscy w stopniu co najmniej przewodnika lub równoważnym, nadanym w organizacji harcerskiej. Instruktorów pełniących funkcję wychowawcy w formach wypoczynku prowadzonych przez organizacje harcerskie nie dotyczy także wymóg posiadania średniego wykształcenia. Serwis Rzeczypospolitej Polskiej przygotował FAQ dotyczące wymagań i obowiązków wiążących się z organizacją kolonii dla dzieci i młodzieży. 

 

Opiekun kolonijny – wymagania

 

Żeby podjąć pracę w zawodzie wychowawcy wypoczynku na kolonii czy obozie, kandydat musi przedstawić dokumenty: ukończenia kursu lub świadczące o uprawnieniach nauczycielskich bądź innych, upoważniających do wykonywania obowiązków wychowawcy. Niezbędne jest też zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Pracodawcy w procesie rekrutacji zwykle wymagają także nadesłania CV oraz listu motywacyjnego.

 

W wykonywaniu obowiązków opiekuna kolonijnego pomaga wachlarz specyficznych cech osobowości. Organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szukają na to stanowisko osób:

 

  • odpowiedzialnych,
  • wzbudzających autorytet,
  • asertywnych,
  • empatycznych,
  • wytrzymałych fizycznie i psychicznie,
  • lubiących pracę z dziećmi,
  • kreatywnych,
  • cierpliwych,
  • odpornych na stres,
  • opanowanych i budzących zaufanie.

 

Opiekun kolonijny: kurs – ile trwa?

 

Kurs na wychowawcę wypoczynku dla dzieci i młodzieży trwa łącznie 36 godzin. Zwykle realizowany jest w ciągu kilku dni. Obejmuje zarówno wykłady, jak i zajęcia praktyczne. Bardzo często kurs prowadzony jest więc w formie hybrydowej – część teoretyczna odbywa się za pośrednictwem platformy internetowej, praktyczna zaś stacjonarnie.

 

Zapisując się na szkolenie, należy zwrócić uwagę na to, czy organizuje je placówka mająca odpowiednie uprawnienia MEN i spełniająca standardy ISO. Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu uczestnik otrzymuje zaświadczenia potwierdzające prawo do podjęcia pracy wychowawcy wypoczynku.

 

Wychowawca kolonijny – zakres obowiązków

 

Wychowawca kolonijny obowiązki ma dość rozległe. Jeśli zatem ktokolwiek traktuje tę pracę jedynie w kategoriach darmowego wyjazdu w piękne miejsce i odpoczynku, na miejscu może się rozczarować. Zakres zadań jest ujęty w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży Zgodnie z § 5. 2.:

 

Do obowiązków wychowawcy wypoczynku należy:

1) zapoznanie się z kartami kwalifikacyjnymi uczestników wypoczynku;
2) poinformowanie kierownika wypoczynku o specjalnych potrzebach uczestników wypoczynku;
3) prowadzenie dziennika zajęć realizowanych podczas wypoczynku, którego wzór określa załącznik nr 5 do rozporządzenia;
4) opracowywanie planu pracy uczestników wypoczynku zorganizowanych w grupę;
5) organizowanie zajęć zgodnie z rozkładem dnia;
6) realizacja programu;
7) sprawowanie opieki nad uczestnikami wypoczynku zorganizowanymi w grupę w zakresie higieny, zdrowia, wyżywienia oraz innych czynności opiekuńczych;
8) zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom wypoczynku zorganizowanym w grupę;
9) zapewnienie uczestnikom wypoczynku, we współpracy z ratownikiem wodnym, opieki w czasie korzystania z wyznaczonych obszarów wodnych, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych;
10) prowadzenie innych zajęć zleconych przez kierownika wypoczynku.

 

Opiekun kolonijny – ile może mieć dzieci pod opieką?

 

Zgodnie z powyższym aktem prawnym (art. 4.) jeden wychowawca może mieć pod opieką maksymalnie 20 osób – z pewnymi wyjątkami. Jeśli grupę tworzą dzieci do 10. roku życia (lub jest to grupa mieszana, w której są takie dzieci), to liczba osób uczestników wypoczynku podpadających pod jednego opiekuna zmniejsza się do 15.

 

Co więcej, jeden wychowawca może mieć w swojej grupie najwyżej 2 podopiecznych z niepełnosprawnością lub przewlekle chorych (z wyjątkiem sytuacji, w której wypoczynek organizowany jest wyłącznie dla takich osób – wówczas obowiązują oddzielne przepisy).

 

Wychowawca kolonijny a umowa

 

Z wychowawcami kolonijnymi zazwyczaj podpisywana jest umowa zlecenie.

 

Opiekun kolonijny – średnie wynagrodzenie

 

Darmowy transport, wyżywienie, zakwaterowanie i często możliwość przyjazdu z własnym dzieckiem – to standardowe „dodatki” do pensji wychowawcy. I te aspekty nierzadko decydują o popularności ofert pracy dla wychowawców. Jeśli chodzi o same zarobki, wiele zależy od tego, kto organizuje wyjazd oraz czy opiekun kolonijny pracę podejmie w Polsce, czy poza nią. Wychowawca wycieczki zwykle może liczyć na zarobek około 1000 zł netto tygodniowo w przypadku wyjazdów krajowych, stawki zagraniczne bywają dwukrotnie wyższe.

 

Wychowawca kolonijny – gdzie szukać ofert pracy?

 

Praca opiekuna kolonijnego to atrakcyjny sposób na zarabianie pieniędzy w ciągu letnich wakacji czy ferii zimowych. Ogłoszenia publikowane są przez placówki dydaktyczne, ośrodki wychowawcze, opiekuńczo-medyczne i instytucje kulturalne. Oferty znaleźć można w sieci, np. bezpośrednio na stronach tych podmiotów lub na praca.pl.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!