Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wychowawca kolonijny: jak zostać? Ile zarabia?

Wychowawca kolonijny: jak zostać? Ile zarabia?

 
Wychowawca kolonijny: jak zostać? Ile zarabia?

Sezon urlopowy, wakacyjna przerwa na studiach to dobry czas, by podreperować domowy budżet. Zalety pracy sezonowej są liczne, a osoby, które lubią podróżować, mogą połączyć przyjemne z pożytecznym i wyjeżdżać do ciekawych miejsc w charakterze opiekuna na koloniach czy obozach. Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać wychowawcą kolonijnym? Ile zarabia osoba na tym stanowisku?

 

Spis treści

Wychowawca kolonijny – kto może nim zostać?

 

Nie tylko nauczyciel ma prawo pracować jako wychowawca kolonijny. To jednak odpowiedzialne i wymagające zadanie, dlatego opiekun nie może być przypadkową osobą. Musi wiedzieć, jak rozmawiać z młodzieżą, jak zachować się w trudnych, niebezpiecznych sytuacjach, udzielić pierwszej pomocy itd.

 

Kto zatem może znaleźć pracę jako opiekun kolonijny? Wymagania wymienione w Ustawie o systemie oświaty, niedawno uległy zmianie. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym kierownikiem wypoczynku może być osoba, która (art. 92p.):

 

1) nie była karana za umyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, przestępstwo przeciwko rodzinie i opiece, z wyjątkiem przestępstwa określonego w art. 209 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1444 i 1517 oraz z 2021 r. poz. 1023), przestępstwo określone w rozdziale 7 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2020 r. poz. 2050) albo wobec której nie orzeczono zakazu prowadzenia działalności związanej z wychowywaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi lub zakazu przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, kontaktowania się z określonymi osobami, zbliżania się do określonych osób lub opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu;
2) ukończyła 18 lat;
3) posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe;
4) ukończyła kurs na kierownika wypoczynku;
5) posiada co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu zadań dydaktyczno-wychowawczych lub opiekuńczo-wychowawczych, uzyskane w okresie ostatnich 15 lat.

Z kolei wychowawczą wypoczynku może być ktoś, kto:

1) spełnia warunki, o których mowa w ust. 1 pkt 1–3;
2) ukończył kurs na wychowawcę wypoczynku.

 

Ustawodawca przewidział pewne wyjątki dotyczące wykształcenia kierunkowego, stażu pracy oraz konieczności odbycia kursu zawodowego przez kandydata.

Przykładowo, z tego ostatniego obowiązku wyłączone są osoby z uprawnieniami pedagogicznymi z innych tytułów, m.in. nauczyciele, osoby pracujące z dziećmi w placówkach dziennego wsparcia lub opiekuńczo-wychowawczych posiadające uprawnienia pedagogiczne oraz instruktorzy harcerscy w stopniu co najmniej przewodnika lub równoważnym, nadanym w organizacji harcerskiej. Instruktorów pełniących funkcję wychowawcy w formach wypoczynku prowadzonych przez organizacje harcerskie nie dotyczy także wymóg posiadania średniego wykształcenia. Serwis Rzeczypospolitej Polskiej przygotował FAQ dotyczące wymagań i obowiązków wiążących się z organizacją kolonii dla dzieci i młodzieży. 

 

Opiekun kolonijny – wymagania

 

Żeby podjąć pracę w zawodzie wychowawcy wypoczynku na kolonii czy obozie, kandydat musi przedstawić dokumenty: ukończenia kursu lub świadczące o uprawnieniach nauczycielskich bądź innych, upoważniających do wykonywania obowiązków wychowawcy. Niezbędne jest też zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Pracodawcy w procesie rekrutacji zwykle wymagają także nadesłania CV oraz listu motywacyjnego.

 

W wykonywaniu obowiązków opiekuna kolonijnego pomaga wachlarz specyficznych cech osobowości. Organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szukają na to stanowisko osób:

 

  • odpowiedzialnych,
  • wzbudzających autorytet,
  • asertywnych,
  • empatycznych,
  • wytrzymałych fizycznie i psychicznie,
  • lubiących pracę z dziećmi,
  • kreatywnych,
  • cierpliwych,
  • odpornych na stres,
  • opanowanych i budzących zaufanie.

 

Opiekun kolonijny: kurs – ile trwa?

 

Kurs na wychowawcę wypoczynku dla dzieci i młodzieży trwa łącznie 36 godzin. Zwykle realizowany jest w ciągu kilku dni. Obejmuje zarówno wykłady, jak i zajęcia praktyczne. Bardzo często kurs prowadzony jest więc w formie hybrydowej – część teoretyczna odbywa się za pośrednictwem platformy internetowej, praktyczna zaś stacjonarnie.

 

Zapisując się na szkolenie, należy zwrócić uwagę na to, czy organizuje je placówka mająca odpowiednie uprawnienia MEN i spełniająca standardy ISO. Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu uczestnik otrzymuje zaświadczenia potwierdzające prawo do podjęcia pracy wychowawcy wypoczynku.

 

Wychowawca kolonijny – zakres obowiązków

 

Wychowawca kolonijny obowiązki ma dość rozległe. Jeśli zatem ktokolwiek traktuje tę pracę jedynie w kategoriach darmowego wyjazdu w piękne miejsce i odpoczynku, na miejscu może się rozczarować. Zakres zadań jest ujęty w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży Zgodnie z § 5. 2.:

 

Do obowiązków wychowawcy wypoczynku należy:

1) zapoznanie się z kartami kwalifikacyjnymi uczestników wypoczynku;
2) poinformowanie kierownika wypoczynku o specjalnych potrzebach uczestników wypoczynku;
3) prowadzenie dziennika zajęć realizowanych podczas wypoczynku, którego wzór określa załącznik nr 5 do rozporządzenia;
4) opracowywanie planu pracy uczestników wypoczynku zorganizowanych w grupę;
5) organizowanie zajęć zgodnie z rozkładem dnia;
6) realizacja programu;
7) sprawowanie opieki nad uczestnikami wypoczynku zorganizowanymi w grupę w zakresie higieny, zdrowia, wyżywienia oraz innych czynności opiekuńczych;
8) zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom wypoczynku zorganizowanym w grupę;
9) zapewnienie uczestnikom wypoczynku, we współpracy z ratownikiem wodnym, opieki w czasie korzystania z wyznaczonych obszarów wodnych, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych;
10) prowadzenie innych zajęć zleconych przez kierownika wypoczynku.

 

Opiekun kolonijny – ile może mieć dzieci pod opieką?

 

Zgodnie z powyższym aktem prawnym (art. 4.) jeden wychowawca może mieć pod opieką maksymalnie 20 osób – z pewnymi wyjątkami. Jeśli grupę tworzą dzieci do 10. roku życia (lub jest to grupa mieszana, w której są takie dzieci), to liczba osób uczestników wypoczynku podpadających pod jednego opiekuna zmniejsza się do 15.

 

Co więcej, jeden wychowawca może mieć w swojej grupie najwyżej 2 podopiecznych z niepełnosprawnością lub przewlekle chorych (z wyjątkiem sytuacji, w której wypoczynek organizowany jest wyłącznie dla takich osób – wówczas obowiązują oddzielne przepisy).

 

Wychowawca kolonijny a umowa

 

Z wychowawcami kolonijnymi zazwyczaj podpisywana jest umowa zlecenie.

 

Opiekun kolonijny – średnie wynagrodzenie

 

Darmowy transport, wyżywienie, zakwaterowanie i często możliwość przyjazdu z własnym dzieckiem – to standardowe „dodatki” do pensji wychowawcy. I te aspekty nierzadko decydują o popularności ofert pracy dla wychowawców. Jeśli chodzi o same zarobki, wiele zależy od tego, kto organizuje wyjazd oraz czy opiekun kolonijny pracę podejmie w Polsce, czy poza nią. Wychowawca wycieczki zwykle może liczyć na zarobek około 1000 zł netto tygodniowo w przypadku wyjazdów krajowych, stawki zagraniczne bywają dwukrotnie wyższe.

 

Wychowawca kolonijny – gdzie szukać ofert pracy?

 

Praca opiekuna kolonijnego to atrakcyjny sposób na zarabianie pieniędzy w ciągu letnich wakacji czy ferii zimowych. Ogłoszenia publikowane są przez placówki dydaktyczne, ośrodki wychowawcze, opiekuńczo-medyczne i instytucje kulturalne. Oferty znaleźć można w sieci, np. bezpośrednio na stronach tych podmiotów lub na praca.pl.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?