Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wychowawca kolonijny: jak zostać? Ile zarabia?

Wychowawca kolonijny: jak zostać? Ile zarabia?

 
Wychowawca kolonijny: jak zostać? Ile zarabia?

Sezon urlopowy, wakacyjna przerwa na studiach to dobry czas, by podreperować domowy budżet. Zalety pracy sezonowej są liczne, a osoby, które lubią podróżować, mogą połączyć przyjemne z pożytecznym i wyjeżdżać do ciekawych miejsc w charakterze opiekuna na koloniach czy obozach. Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać wychowawcą kolonijnym? Ile zarabia osoba na tym stanowisku?

 

Spis treści

Wychowawca kolonijny – kto może nim zostać?

 

Nie tylko nauczyciel ma prawo pracować jako wychowawca kolonijny. To jednak odpowiedzialne i wymagające zadanie, dlatego opiekun nie może być przypadkową osobą. Musi wiedzieć, jak rozmawiać z młodzieżą, jak zachować się w trudnych, niebezpiecznych sytuacjach, udzielić pierwszej pomocy itd.

 

Kto zatem może znaleźć pracę jako opiekun kolonijny? Wymagania wymienione w Ustawie o systemie oświaty, niedawno uległy zmianie. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym kierownikiem wypoczynku może być osoba, która (art. 92p.):

 

1) nie była karana za umyślne przestępstwo przeciwko życiu i zdrowiu, przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, przestępstwo przeciwko rodzinie i opiece, z wyjątkiem przestępstwa określonego w art. 209 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1444 i 1517 oraz z 2021 r. poz. 1023), przestępstwo określone w rozdziale 7 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2020 r. poz. 2050) albo wobec której nie orzeczono zakazu prowadzenia działalności związanej z wychowywaniem, leczeniem, edukacją małoletnich lub opieką nad nimi lub zakazu przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, kontaktowania się z określonymi osobami, zbliżania się do określonych osób lub opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu;
2) ukończyła 18 lat;
3) posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe;
4) ukończyła kurs na kierownika wypoczynku;
5) posiada co najmniej trzyletnie doświadczenie w wykonywaniu zadań dydaktyczno-wychowawczych lub opiekuńczo-wychowawczych, uzyskane w okresie ostatnich 15 lat.

Z kolei wychowawczą wypoczynku może być ktoś, kto:

1) spełnia warunki, o których mowa w ust. 1 pkt 1–3;
2) ukończył kurs na wychowawcę wypoczynku.

 

Ustawodawca przewidział pewne wyjątki dotyczące wykształcenia kierunkowego, stażu pracy oraz konieczności odbycia kursu zawodowego przez kandydata.

Przykładowo, z tego ostatniego obowiązku wyłączone są osoby z uprawnieniami pedagogicznymi z innych tytułów, m.in. nauczyciele, osoby pracujące z dziećmi w placówkach dziennego wsparcia lub opiekuńczo-wychowawczych posiadające uprawnienia pedagogiczne oraz instruktorzy harcerscy w stopniu co najmniej przewodnika lub równoważnym, nadanym w organizacji harcerskiej. Instruktorów pełniących funkcję wychowawcy w formach wypoczynku prowadzonych przez organizacje harcerskie nie dotyczy także wymóg posiadania średniego wykształcenia. Serwis Rzeczypospolitej Polskiej przygotował FAQ dotyczące wymagań i obowiązków wiążących się z organizacją kolonii dla dzieci i młodzieży. 

 

Opiekun kolonijny – wymagania

 

Żeby podjąć pracę w zawodzie wychowawcy wypoczynku na kolonii czy obozie, kandydat musi przedstawić dokumenty: ukończenia kursu lub świadczące o uprawnieniach nauczycielskich bądź innych, upoważniających do wykonywania obowiązków wychowawcy. Niezbędne jest też zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego. Pracodawcy w procesie rekrutacji zwykle wymagają także nadesłania CV oraz listu motywacyjnego.

 

W wykonywaniu obowiązków opiekuna kolonijnego pomaga wachlarz specyficznych cech osobowości. Organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szukają na to stanowisko osób:

 

  • odpowiedzialnych,
  • wzbudzających autorytet,
  • asertywnych,
  • empatycznych,
  • wytrzymałych fizycznie i psychicznie,
  • lubiących pracę z dziećmi,
  • kreatywnych,
  • cierpliwych,
  • odpornych na stres,
  • opanowanych i budzących zaufanie.

 

Opiekun kolonijny: kurs – ile trwa?

 

Kurs na wychowawcę wypoczynku dla dzieci i młodzieży trwa łącznie 36 godzin. Zwykle realizowany jest w ciągu kilku dni. Obejmuje zarówno wykłady, jak i zajęcia praktyczne. Bardzo często kurs prowadzony jest więc w formie hybrydowej – część teoretyczna odbywa się za pośrednictwem platformy internetowej, praktyczna zaś stacjonarnie.

 

Zapisując się na szkolenie, należy zwrócić uwagę na to, czy organizuje je placówka mająca odpowiednie uprawnienia MEN i spełniająca standardy ISO. Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu uczestnik otrzymuje zaświadczenia potwierdzające prawo do podjęcia pracy wychowawcy wypoczynku.

 

Wychowawca kolonijny – zakres obowiązków

 

Wychowawca kolonijny obowiązki ma dość rozległe. Jeśli zatem ktokolwiek traktuje tę pracę jedynie w kategoriach darmowego wyjazdu w piękne miejsce i odpoczynku, na miejscu może się rozczarować. Zakres zadań jest ujęty w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży Zgodnie z § 5. 2.:

 

Do obowiązków wychowawcy wypoczynku należy:

1) zapoznanie się z kartami kwalifikacyjnymi uczestników wypoczynku;
2) poinformowanie kierownika wypoczynku o specjalnych potrzebach uczestników wypoczynku;
3) prowadzenie dziennika zajęć realizowanych podczas wypoczynku, którego wzór określa załącznik nr 5 do rozporządzenia;
4) opracowywanie planu pracy uczestników wypoczynku zorganizowanych w grupę;
5) organizowanie zajęć zgodnie z rozkładem dnia;
6) realizacja programu;
7) sprawowanie opieki nad uczestnikami wypoczynku zorganizowanymi w grupę w zakresie higieny, zdrowia, wyżywienia oraz innych czynności opiekuńczych;
8) zapewnienie bezpieczeństwa uczestnikom wypoczynku zorganizowanym w grupę;
9) zapewnienie uczestnikom wypoczynku, we współpracy z ratownikiem wodnym, opieki w czasie korzystania z wyznaczonych obszarów wodnych, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych;
10) prowadzenie innych zajęć zleconych przez kierownika wypoczynku.

 

Opiekun kolonijny – ile może mieć dzieci pod opieką?

 

Zgodnie z powyższym aktem prawnym (art. 4.) jeden wychowawca może mieć pod opieką maksymalnie 20 osób – z pewnymi wyjątkami. Jeśli grupę tworzą dzieci do 10. roku życia (lub jest to grupa mieszana, w której są takie dzieci), to liczba osób uczestników wypoczynku podpadających pod jednego opiekuna zmniejsza się do 15.

 

Co więcej, jeden wychowawca może mieć w swojej grupie najwyżej 2 podopiecznych z niepełnosprawnością lub przewlekle chorych (z wyjątkiem sytuacji, w której wypoczynek organizowany jest wyłącznie dla takich osób – wówczas obowiązują oddzielne przepisy).

 

Wychowawca kolonijny a umowa

 

Z wychowawcami kolonijnymi zazwyczaj podpisywana jest umowa zlecenie.

 

Opiekun kolonijny – średnie wynagrodzenie

 

Darmowy transport, wyżywienie, zakwaterowanie i często możliwość przyjazdu z własnym dzieckiem – to standardowe „dodatki” do pensji wychowawcy. I te aspekty nierzadko decydują o popularności ofert pracy dla wychowawców. Jeśli chodzi o same zarobki, wiele zależy od tego, kto organizuje wyjazd oraz czy opiekun kolonijny pracę podejmie w Polsce, czy poza nią. Wychowawca wycieczki zwykle może liczyć na zarobek około 1000 zł netto tygodniowo w przypadku wyjazdów krajowych, stawki zagraniczne bywają dwukrotnie wyższe.

 

Wychowawca kolonijny – gdzie szukać ofert pracy?

 

Praca opiekuna kolonijnego to atrakcyjny sposób na zarabianie pieniędzy w ciągu letnich wakacji czy ferii zimowych. Ogłoszenia publikowane są przez placówki dydaktyczne, ośrodki wychowawcze, opiekuńczo-medyczne i instytucje kulturalne. Oferty znaleźć można w sieci, np. bezpośrednio na stronach tych podmiotów lub na praca.pl.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Mistrz Bezpośredniej Produkcji (Wydział Wyposażeniowy)

    Remontowa Shipbuilding S.A.   Gdańsk, blisko stacji SKM Politechnika    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Czym będziesz się zajmować: Nadzorem nad właściwym przebiegiem procesów prefabrykacji, montaży oraz nad terminową realizacją wykonywanych prac wyposażeniowych; Nadzorem nad dokumentacją technologiczną, techniczną oraz materiałową; Planowaniem, organizowaniem i koordynowaniem pracy...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Młodszy Specjalista ds. windykacji

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca zdalna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  część etatu  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Zakres obowiązków: Monitorowanie i windykacja przeterminowanych płatności; Telefoniczny i e-mailowy kontakt z klientami; Inicjowanie działań zapewniających terminowe płatności od klientów; Regularna komunikacja z klientami, rozwiązywanie zapytań dotyczących płatności; Analiza i...
  • Agent Nieruchomości

    Liberty sp. z o.o.   Olsztyn    praca mobilna
    specjalista junior / mid / senior / ekspert / kierownik/koordynator / menedżer  umowa agencyjna / kontrakt B2B  pełny etat   5 000 - 50 000 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    NIKT NA ŚWIECIE NIE SPRZEDAJE TYLE NIERUCHOMOŚCI CO RE/MAX Dołącz do elitarnego zespołu RE/MAX Liberty prowadzonego przez Edytę i Arnolda Łowickich w Olsztynie, i rozpocznij swoją karierę w najbardziej rozpoznawalnej marce na świecie! Edyta i Arnold Łowiccy to doświadczeni mentorzy,...
  • Pracownik sezonowy

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Szwedzka firma Grimslövs Skogstjänst AB poszukuje nowych pracowników na stanowiska pracowników do sadzenia na sezon 2025 (szacowany czas to połowa marca do połowy lipca). Dobrym pracownikom umowa może zostać przedłużona.
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    5 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.