Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wrocław – cechy rynku pracy

Wrocław – cechy rynku pracy

 
Wrocław – cechy rynku pracy

Wrocław to świetnie rozwijająca się aglomeracja północno-zachodniej Polski. Miasto stu mostów przyciąga turystów, ale też inwestorów i osoby zdecydowane na zarobkową migrację. Co warto wiedzieć o Wrocławiu, dolnośląskim rynku pracy? Jak wysokie jest tu bezrobocie i w jakich zawodach najłatwiej o pracę?

 

Bezrobocie – Wrocław


Stopa bezrobocia mówi bardzo wiele o sytuacji na rynku pracy. We Wrocławiu oraz w województwie dolnośląskim od lat utrzymuje się na niskim poziomie.

Wg danych GUS na koniec lutego 2022 r. wskaźnik wynosił:

  • we Wrocławiu – 1,9%,
  • w powiecie wrocławskim – 1,8%,
  • w woj. dolnośląskim – 4,8%,
  • w Polsce – 5,5%.


Bezrobocie we Wrocławiu nie jest zatem dużym problemem.

 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że zatrudnienia w tym mieście często szukają osoby na co dzień mieszkające w innych miejscowościach województwa dolnośląskiego oraz w dalszych częściach kraju. Jeśli interesują Cię oferty typu: "praca Świerzawa", "zatrudnienie w Legnicy" albo "praca Międzybórz" – sprawdzaj również ogłoszenia publikowane we Wrocławiu. Bardzo wielu pracodawców obecnie umożliwia bowiem wykonnywanie obowiązków w trybie zdalnym.  

 

Wrocław – firmy, rozwinięte branże

 

Wrocław, jako stolica województwa dolnośląskiego, jest największym rynkiem pracy w regionie. Działa tu ponad 134,6 tys. podmiotów gospodarki narodowej (wg danych GUS, REGON, stan na koniec lutego 2022 r.). We Wrocławiu i okolicach rozwijają się różnorodne sektory. Wśród najbardziej perspektywicznych wymienić należy branże motoryzacyjną, maszynową oraz lotniczą, chemiczną i farmaceutyczną, technologie informacyjno-komunikacyjne, przetwórstwo spożywcze. Oczywiście prężnie działają tu również handel i usługi, a zapotrzebowanie wrocławskich pracodawców na kadrę jest bardzo duże, co potwierdzają wyniki badania Barometr zawodów.

 

Wrocław – zawody deficytowe i nadwyżkowe

 

Barometr zawodów jest prowadzonym przez ekspertów na podstawie danych z powiatowych urzędów pracy i GUS-u badaniem zapotrzebowania na pracowników i pracę w Polsce. Dzieli ono zawody na trzy grupy:

  • zawody deficytowe – przewiduje się brak problemów ze znalezieniem pracy – zapotrzebowanie na pracowników jest duże, chętnych i wykwalifikowanych kandydatów mało,
  • zawody w równowadze – podobna liczba ofert pracy i chętnych,
  • zawody nadwyżkowe – prognozuje się trudności w procesach rekrutacyjnych – małe zapotrzebowanie pracodawców przy jednoczesnej dużej liczbie kandydatów.


Jak zatem wyglądają możliwości pracy we Wrocławiu? Jako zawody z dużym deficytem kandydatów wskazano:

  • w zakładach przemysłowych – elektryków, elektromechaników i elektromonterów, monterów maszyn i urządzeń, pracowników fizycznych w produkcji i pracach prostych, ślusarzy,
  • w firmach budowlanych – monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, robotników budowlanych,
  • w branży TSL – kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierów, zaopatrzeniowców i dostawców,
  • w usługach medycznych i opiekuńczych – opiekunów osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne,
  • w innych obszarach zawodowych – nauczycieli praktycznej nauki zawodu, pomoce kuchenne, projektantów i administratorów baz danych, programistów, sprzątaczki i pokojowe.


We Wrocławiu praca czeka jednak także na wielu innych kandydatów – o różnych umiejętnościach i wykształceniu. Poza wyżej wskazanymi, na liście deficytowej znajduje się kolejnych 50 grup zawodów. Co bardzo ważne, eksperci nie określili żadnych zawodów nadwyżkowych.

 

Praca dla Ukraińców:

 

  • bez znajomości języka polskiego

 

Przed koniecznością zorganizowania sobie życia, znalezienia pracy w obcym kraju, często bez znajomości języka, stanęły miliony Ukrainek i Ukraińców, którzy musieli opuścić ojczyznę w związku z rosyjską agresją. Polska uprościła procedury zatrudnienia dla Ukraińców, aby ułatwić im odnalezienie się w nowych realiach. Aktualnie, aby pracować w Polsce, wystarczy legalny tytuł pobytowy, nr PESEL i zgłoszenie przez pracodawcę w Powiatowym Urzędzie Pracy faktu zatrudnienia pracownika z Ukrainy.

Aktualne oferty "praca Wrocław" w języku polskim, ale także angielskim i ukraińskim znaleźć można na praca.pl. Warto również zgłosić się do Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu (ul. Gliniana 20-22, 50-525 Wrocław). Z PUP można skontaktować się także telefonicznie pod nr:

  • 694340718, 694340616 – pośrednik,
  • 531198210 – rejestracja,
  • 600329135, 604253127 – doradcy zawodowi.

 

  • ze znajomością języka polskiego


We Wrocławiu praca jest dostępna w bardzo wielu branżach. Osoby znające język polski mają szersze możliwości kontynuowania pracy we wcześniej wykonywanym zawodzie. Wielu pracodawców kieruje swoje ogłoszenia właśnie dla specjalistów pochodzenia ukraińskiego. Warto regularnie przeglądać ogłoszenia pracy na portalu rekrutacyjnym – na praca.pl znajduje się ponad 1000 ofert – a także na stronie Centralnej Bazy Ofert Pracy, gdzie publikowane są propozycje udostępniane przez urzędy pracy.

 

Ukraińska wersja językowa: Вроцлав - особливості ринку праці

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.