Co jakiś czas na rynku pracy pojawiają się nowe trendy, które wpływają zarówno na postawy i potrzeby pracownika, jak i pracodawcy. Jeden z najpopularniejszych to work-life balance, czyli równowaga między życiem zawodowym a osobistym. Jednak ta znana koncepcja ma nowego konkurenta – work-life fit weszło na światowy rynek pracy, zmieniając znane nam modele zatrudnienia. Czy elastyczne warunki pracy zwiększają wydajność pracowników? Jak najnowsze trendy wpływają na pracodawców? Sprawdź!
Spis treści
Work-life fit – co to? Historia
Work-life fit to nowatorski model pracy zakładający elastyczne podejście do miejsca i czasu, w jakich pracownik wywiązuje się z obowiązków zawodowych. Podstawowe założenie tej koncepcji to skupienie na potrzebach pracownika oraz efektach podejmowanych przez niego działań.
Przyjmuje się, że autorem pojęcia work-life fit jest Donny Shimamoto – wolontariusz AICPA (krajowa organizacja zawodowa biegłych rewidentów) oraz założyciel firmy audytorskiej i konsultingowej z Honolulu. Jego idea bazuje na założeniu, że każdy człowiek jest inny, a potrzeby pracownika można spełnić jedynie poprzez zachowanie równowagi pomiędzy jakością życia a wykonywaną pracą.
Work-life balance a work-life fit
Work-life fit to następca work-life balance – dla jednych jest to doskonalsza forma znanego już modelu pracy, dla innych jego całkowite przeciwieństwo. Pewne jest, że oba te rewolucyjne trendy na rynku pracy mają jeden wspólny cel – zrównoważenie życia osobistego i zawodowego, aby unikać przepracowania i wypalenia. Do tego celu dążą jednak w nieco inny sposób.
Work-life balance zakłada stabilność pracy zawodowej, która nie powinna wpływać na nasze życie osobiste. Dzięki temu obie sfery życia mogą tworzyć spójną całość sprzyjającą realizacji wyznaczonych sobie celów. Taka idea sprzyja osobom ceniącym z góry ustalone zasady – stałe godziny pracy i jasną organizację zadań.
Work-life fit idzie o krok dalej: życie osobiste i zawodowe nie są oddzielone grubą kreską – zostają połączone w sposób pozwalający na jednoczesne realizowanie celów prywatnych i biznesowych. Dobrym przykładem jest chociażby workation – urlop, w trakcie którego praca zawodowa wykonywana jest zdalnie. To nowoczesna kultura organizacji, w której sposób realizacji zadań oraz czas i miejsce pracy zależą od pracownika.
Work-life fit: zalety
Praca zgodna z work-life fit to zindywidualizowany tryb pracy pozytywnie wpływający na skupienie i kreatywność, a tym samym efektywność pracy. Zwiększa się zadowolenie z wykonywanych zadań, co przekłada się na mniejszą rotację pracowników.
Z punktu widzenia pracownika elastyczny czas pracy i system zgodny z jego potrzebami to przede wszystkim:
-
znacznie mniejsze ryzyko wypalenia zawodowego;
-
szybszy powrót do pracy po porodzie i urlopie macierzyńskim;
-
nieograniczone możliwości zmiany miejsca zamieszkania;
-
możliwość łączenia życia zawodowego i pasji (nawet tych czasochłonnych);
-
szansa na dalszy rozwój zawodowy – kursy, szkolenia, studia.
Work-life fit: wady
Pionierski trend wskazujący na korzyści, jakie przynosi elastyczny czas pracy. Indywidualny model czasu pracy dopasowany do potrzeb pracowników ma wiele zalet. Taki sposób organizacji zadań ma jednak także wady. Jedna z nich to konieczność zmiany podejścia pracodawcy do pracownika – work-life fit wymaga zaufania, którego często brakuje w relacjach zawodowych.
Pewne jest, że taki model pracy nie będzie idealny dla każdego. Docenią go młodzi rodzice, kobiety w ciąży i ci, dla których najlepszą opcją jest praca zdalna. Obecnie znajomość tego trendu ustępuje work-life balance, co może stanowić przeszkodę we wdrażaniu nowego modelu.
Work-life fit w Polsce
Polski rynek pracy uważnie obserwuje światowe trendy, ale ich wdrożenie na naszym podwórku wcale nie jest takie oczywiste. Niezbędna jest zmiana podejścia pracodawców, a co za tym idzie – zaufanie pracownikom w kwestii realizacji zadań na wysokim poziomie bez ścisłej kontroli przełożonego. W naszym kraju sporym wyzwaniem jest już sama praca zdalna, która w wielu firmach wciąż budzi wątpliwości odnośnie produktywności pracowników. Obecnie home office, praca hybrydowa czy właśnie modele typu work-life balance i work-life fit w Polsce wprowadzane są głównie przez międzynarodowe koncerny oraz przedsiębiorstwa stawiające na innowacje.