Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Work-life fit – definicja. Czym różni się od work-life balance?

Work-life fit – definicja. Czym różni się od work-life balance?

 
Work-life fit – definicja. Czym różni się od work-life balance?

Co jakiś czas na rynku pracy pojawiają się nowe trendy, które wpływają zarówno na postawy i potrzeby pracownika, jak i pracodawcy. Jeden z najpopularniejszych to work-life balance, czyli równowaga między życiem zawodowym a osobistym. Jednak ta znana koncepcja ma nowego konkurenta – work-life fit weszło na światowy rynek pracy, zmieniając znane nam modele zatrudnienia. Czy elastyczne warunki pracy zwiększają wydajność pracowników? Jak najnowsze trendy wpływają na pracodawców? Sprawdź!

 

Spis treści

Work-life fit – co to? Historia

 

Work-life fit to nowatorski model pracy zakładający elastyczne podejście do miejsca i czasu, w jakich pracownik wywiązuje się z obowiązków zawodowych. Podstawowe założenie tej koncepcji to skupienie na potrzebach pracownika oraz efektach podejmowanych przez niego działań.

Przyjmuje się, że autorem pojęcia work-life fit jest Donny Shimamoto – wolontariusz AICPA (krajowa organizacja zawodowa biegłych rewidentów) oraz założyciel firmy audytorskiej i konsultingowej z Honolulu. Jego idea bazuje na założeniu, że każdy człowiek jest inny, a potrzeby pracownika można spełnić jedynie poprzez zachowanie równowagi pomiędzy jakością życia a wykonywaną pracą.

 

Work-life balance a work-life fit

 

Work-life fit to następca work-life balance – dla jednych jest to doskonalsza forma znanego już modelu pracy, dla innych jego całkowite przeciwieństwo. Pewne jest, że oba te rewolucyjne trendy na rynku pracy mają jeden wspólny cel – zrównoważenie życia osobistego i zawodowego, aby unikać przepracowania i wypalenia. Do tego celu dążą jednak w nieco inny sposób.

 

Work-life balance zakłada stabilność pracy zawodowej, która nie powinna wpływać na nasze życie osobiste. Dzięki temu obie sfery życia mogą tworzyć spójną całość sprzyjającą realizacji wyznaczonych sobie celów. Taka idea sprzyja osobom ceniącym z góry ustalone zasady – stałe godziny pracy i jasną organizację zadań. 

 

Work-life fit idzie o krok dalej: życie osobiste i zawodowe nie są oddzielone grubą kreską – zostają połączone w sposób pozwalający na jednoczesne realizowanie celów prywatnych i biznesowych. Dobrym przykładem jest chociażby workation – urlop, w trakcie którego praca zawodowa wykonywana jest zdalnie. To nowoczesna kultura organizacji, w której sposób realizacji zadań oraz czas i miejsce pracy zależą od pracownika.

 

Work-life fit: zalety

 

Praca zgodna z work-life fit to zindywidualizowany tryb pracy pozytywnie wpływający na skupienie i kreatywność, a tym samym efektywność pracy. Zwiększa się zadowolenie z wykonywanych zadań, co przekłada się na mniejszą rotację pracowników.

 

Z punktu widzenia pracownika elastyczny czas pracy i system zgodny z jego potrzebami to przede wszystkim:

 

  • znacznie mniejsze ryzyko wypalenia zawodowego;

  • szybszy powrót do pracy po porodzie i urlopie macierzyńskim;

  • nieograniczone możliwości zmiany miejsca zamieszkania;

  • możliwość łączenia życia zawodowego i pasji (nawet tych czasochłonnych);

  • szansa na dalszy rozwój zawodowy – kursy, szkolenia, studia.

 

Work-life fit: wady

 

Pionierski trend wskazujący na korzyści, jakie przynosi elastyczny czas pracy. Indywidualny model czasu pracy dopasowany do potrzeb pracowników ma wiele zalet. Taki sposób organizacji zadań ma jednak także wady. Jedna z nich to konieczność zmiany podejścia pracodawcy do pracownika – work-life fit wymaga zaufania, którego często brakuje w relacjach zawodowych.

 

Pewne jest, że taki model pracy nie będzie idealny dla każdego. Docenią go młodzi rodzice, kobiety w ciąży i ci, dla których najlepszą opcją jest praca zdalna. Obecnie znajomość tego trendu ustępuje work-life balance, co może stanowić przeszkodę we wdrażaniu nowego modelu.

 

Work-life fit w Polsce

 

Polski rynek pracy uważnie obserwuje światowe trendy, ale ich wdrożenie na naszym podwórku wcale nie jest takie oczywiste. Niezbędna jest zmiana podejścia pracodawców, a co za tym idzie – zaufanie pracownikom w kwestii realizacji zadań na wysokim poziomie bez ścisłej kontroli przełożonego. W naszym kraju sporym wyzwaniem jest już sama praca zdalna, która w wielu firmach wciąż budzi wątpliwości odnośnie produktywności pracowników. Obecnie home office, praca hybrydowa czy właśnie modele typu work-life balance i work-life fit w Polsce wprowadzane są głównie przez międzynarodowe koncerny oraz przedsiębiorstwa stawiające na innowacje.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?