Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Work-life fit – definicja. Czym różni się od work-life balance?

Work-life fit – definicja. Czym różni się od work-life balance?

 
Work-life fit – definicja. Czym różni się od work-life balance?

Co jakiś czas na rynku pracy pojawiają się nowe trendy, które wpływają zarówno na postawy i potrzeby pracownika, jak i pracodawcy. Jeden z najpopularniejszych to work-life balance, czyli równowaga między życiem zawodowym a osobistym. Jednak ta znana koncepcja ma nowego konkurenta – work-life fit weszło na światowy rynek pracy, zmieniając znane nam modele zatrudnienia. Czy elastyczne warunki pracy zwiększają wydajność pracowników? Jak najnowsze trendy wpływają na pracodawców? Sprawdź!

 

Spis treści

Work-life fit – co to? Historia

 

Work-life fit to nowatorski model pracy zakładający elastyczne podejście do miejsca i czasu, w jakich pracownik wywiązuje się z obowiązków zawodowych. Podstawowe założenie tej koncepcji to skupienie na potrzebach pracownika oraz efektach podejmowanych przez niego działań.

Przyjmuje się, że autorem pojęcia work-life fit jest Donny Shimamoto – wolontariusz AICPA (krajowa organizacja zawodowa biegłych rewidentów) oraz założyciel firmy audytorskiej i konsultingowej z Honolulu. Jego idea bazuje na założeniu, że każdy człowiek jest inny, a potrzeby pracownika można spełnić jedynie poprzez zachowanie równowagi pomiędzy jakością życia a wykonywaną pracą.

 

Work-life balance a work-life fit

 

Work-life fit to następca work-life balance – dla jednych jest to doskonalsza forma znanego już modelu pracy, dla innych jego całkowite przeciwieństwo. Pewne jest, że oba te rewolucyjne trendy na rynku pracy mają jeden wspólny cel – zrównoważenie życia osobistego i zawodowego, aby unikać przepracowania i wypalenia. Do tego celu dążą jednak w nieco inny sposób.

 

Work-life balance zakłada stabilność pracy zawodowej, która nie powinna wpływać na nasze życie osobiste. Dzięki temu obie sfery życia mogą tworzyć spójną całość sprzyjającą realizacji wyznaczonych sobie celów. Taka idea sprzyja osobom ceniącym z góry ustalone zasady – stałe godziny pracy i jasną organizację zadań. 

 

Work-life fit idzie o krok dalej: życie osobiste i zawodowe nie są oddzielone grubą kreską – zostają połączone w sposób pozwalający na jednoczesne realizowanie celów prywatnych i biznesowych. Dobrym przykładem jest chociażby workation – urlop, w trakcie którego praca zawodowa wykonywana jest zdalnie. To nowoczesna kultura organizacji, w której sposób realizacji zadań oraz czas i miejsce pracy zależą od pracownika.

 

Work-life fit: zalety

 

Praca zgodna z work-life fit to zindywidualizowany tryb pracy pozytywnie wpływający na skupienie i kreatywność, a tym samym efektywność pracy. Zwiększa się zadowolenie z wykonywanych zadań, co przekłada się na mniejszą rotację pracowników.

 

Z punktu widzenia pracownika elastyczny czas pracy i system zgodny z jego potrzebami to przede wszystkim:

 

  • znacznie mniejsze ryzyko wypalenia zawodowego;

  • szybszy powrót do pracy po porodzie i urlopie macierzyńskim;

  • nieograniczone możliwości zmiany miejsca zamieszkania;

  • możliwość łączenia życia zawodowego i pasji (nawet tych czasochłonnych);

  • szansa na dalszy rozwój zawodowy – kursy, szkolenia, studia.

 

Work-life fit: wady

 

Pionierski trend wskazujący na korzyści, jakie przynosi elastyczny czas pracy. Indywidualny model czasu pracy dopasowany do potrzeb pracowników ma wiele zalet. Taki sposób organizacji zadań ma jednak także wady. Jedna z nich to konieczność zmiany podejścia pracodawcy do pracownika – work-life fit wymaga zaufania, którego często brakuje w relacjach zawodowych.

 

Pewne jest, że taki model pracy nie będzie idealny dla każdego. Docenią go młodzi rodzice, kobiety w ciąży i ci, dla których najlepszą opcją jest praca zdalna. Obecnie znajomość tego trendu ustępuje work-life balance, co może stanowić przeszkodę we wdrażaniu nowego modelu.

 

Work-life fit w Polsce

 

Polski rynek pracy uważnie obserwuje światowe trendy, ale ich wdrożenie na naszym podwórku wcale nie jest takie oczywiste. Niezbędna jest zmiana podejścia pracodawców, a co za tym idzie – zaufanie pracownikom w kwestii realizacji zadań na wysokim poziomie bez ścisłej kontroli przełożonego. W naszym kraju sporym wyzwaniem jest już sama praca zdalna, która w wielu firmach wciąż budzi wątpliwości odnośnie produktywności pracowników. Obecnie home office, praca hybrydowa czy właśnie modele typu work-life balance i work-life fit w Polsce wprowadzane są głównie przez międzynarodowe koncerny oraz przedsiębiorstwa stawiające na innowacje.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Brygadzista / Monter sieci zewnętrznej wodno - kanalizacyjnej

    Max Bau Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat   50,00 - 70,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Opis stanowiska: Zatrudnimy do naszych budów na terenie Niemiec wykwalifikowanych brygadzistów, monterów sieci zewnętrznej wod.-kan.
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Pracownik ds. fakturowania i rozliczeń w firmie transportowej

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   4 300 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Twój zakres obowiązków: Wystawianie faktur: Wdrażanie procesu wystawiania faktur oraz dbanie o ich terminową i poprawną emisję. Uzgadnianie i weryfikacja danych: Dokładna weryfikacja i porównywanie danych, zarówno finansowych, jak i operacyjnych, w celu zapewnienia zgodności i...
  • Product Governance Analyst

    Aon   Kraków    praca hybrydowa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    How this opportunity is different The product governance team has undergone some exciting new changes which means that we are in the process of embedding the new framework and systems into our team. These processes will help Aon to cater for the varied range of products and services under our remit...
  • Doradca Klienta w Dziale Guest Relations

    Coral Travel Poland Sp. z o.o.   Katowice    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior / senior  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twoje obowiązki: Przyjmowanie zgłoszeń i reklamacji od Klientów (drogą telefoniczną oraz e-mailowa), Kontakt z Klientami, działami firmy oraz podmiotami zewnętrznymi w celu rozpatrzenia reklamacji, Procesowanie reklamacji pomiędzy Działami Firmy a podmiotami zewnętrznymi, Koordynacja...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?