Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Work-life balance – w interesie firmy i pracownika

Work-life balance – w interesie firmy i pracownika

 
Work-life balance – w interesie firmy i pracownika

Zasada work-life balance


Szczególną odmianą benefitów oferowanych pracownikom są programy nakierowane na utrzymanie równowagi między pracą a życiem osobistym i rodzinnym. Work-life balance jest obecnie integralnym elementem strategii personalnych wielu firm. Szczegółowe rozwiązania w tej dziedzinie opierają się na pomysłach standardowych – takich jak np. praca zdalna – ale także oryginalnych – jak na przykład... wspieranie zespołu muzycznego, złożonego z pracowników czy dofinansowywanie firmowych sekcji sportowych.

Pracownicy bardzo cenią sobie elastyczność. Np. kiedy jedna osoba może rozpoczynać i kończyć pracę w innych godzinach niż pozostali czy kiedy szef zgadza się na pracę w domu w szczególnych sytuacjach. To bardzo duże ułatwienie np. dla kobiet, które po urlopie macierzyńskim chcą wrócić do aktywności zawodowej, ale muszą ją połączyć z opieką nad dzieckiem. Ale praca zdalna i elastyczne godziny są bonusem nie tylko dla młodych matek – także mężczyźni mogą z tych form korzystać, jeśli tylko nie odbije się to negatywnie na wynikach pracy.

 

Work-life balance - jak osiągnąć równowagę w pracy i w życiu

 

System pracy oparty o work-life balance przynosi firmie wiele korzyści. Nie chodzi w nim o to, by ludzie byli skupieni na tym, aby się nie przepracować i dużo odpoczywać. Koncepcja work-life balance nie kłóci się z nadgodzinami, o ile są one faktycznie uzasadnione, potrzebne i nie wpisują się w codzienny grafik pracowników (co zresztą jest niedozwolone).

Zazwyczaj równowaga między życiem a karierą kojarzy się z umiejętnością niezajmowania się pracą poza jej godzinami. Warto jednak podkreślić drugą stronę medalu. Aby uniknąć nadgodzin, nadrabiania zaległości w weekendy czy w wolnym czasie, trzeba czas pracy faktycznie przeznaczyć na obowiązki. Powinniśmy w pełni poświęcić się służbowym zadaniom, nie rozwlekać ich, nie tracić czasu na oglądanie śmiesznych filmów z kotami – to pozostawmy na weekend. Umiejętne rozłożenie zadań, o ile zakres naszych obowiązków nie jest nazbyt rozbudowany, to podstawa, jeśli chcemy osiągnąć równowagę.

 

Zasada work-life balance a polityka firmy


Pomocne w utrzymaniu prawidłowego balansu między życiem a pracą może być umożliwienie pracownikowi dodatkowego – poza ustawowym urlopem – oddechu od spraw zawodowych. Z przywilejów korzysta wielu pracowników europejskich firm, które postawiły na work-life balance. W Polsce takich przedsiębiorstw także jest coraz więcej. Część z nich już wprowadziła dodatkowy urlop dla osób, które przepracowały w organizacji więcej niż 20 lat, albo daje możliwość pójścia na półroczny, bezpłatny urlop, tzw. sabbatical, w czasie którego pracownik może podreperować zdrowie fizyczne i psychiczne, albo oddać się swoim pasjom pozazawodowym.

Pracownik, wprowadzając w życie zasadę work-life balance zyskuje wewnętrzny spokój. Ma przestrzeń na osobisty rozwój i motywację. Co zyskuje pracodawca, który zamiast na długie i częste nadgodziny przemęczonych pracowników stawia na ich dobrostan? Obecnie zarządy widzą głęboki sens ekonomiczny w propagowaniu zdrowej równowagi między pracą a życiem. Można przypuszczać, że w tej dziedzinie piony HR nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?