Zasada work-life balance
Szczególną odmianą benefitów oferowanych pracownikom są programy nakierowane na utrzymanie równowagi między pracą a życiem osobistym i rodzinnym. Work-life balance jest obecnie integralnym elementem strategii personalnych wielu firm. Szczegółowe rozwiązania w tej dziedzinie opierają się na pomysłach standardowych – takich jak np. praca zdalna – ale także oryginalnych – jak na przykład... wspieranie zespołu muzycznego, złożonego z pracowników czy dofinansowywanie firmowych sekcji sportowych.
Pracownicy bardzo cenią sobie elastyczność. Np. kiedy jedna osoba może rozpoczynać i kończyć pracę w innych godzinach niż pozostali czy kiedy szef zgadza się na pracę w domu w szczególnych sytuacjach. To bardzo duże ułatwienie np. dla kobiet, które po urlopie macierzyńskim chcą wrócić do aktywności zawodowej, ale muszą ją połączyć z opieką nad dzieckiem. Ale praca zdalna i elastyczne godziny są bonusem nie tylko dla młodych matek – także mężczyźni mogą z tych form korzystać, jeśli tylko nie odbije się to negatywnie na wynikach pracy.
Work-life balance - jak osiągnąć równowagę w pracy i w życiu
System pracy oparty o work-life balance przynosi firmie wiele korzyści. Nie chodzi w nim o to, by ludzie byli skupieni na tym, aby się nie przepracować i dużo odpoczywać. Koncepcja work-life balance nie kłóci się z nadgodzinami, o ile są one faktycznie uzasadnione, potrzebne i nie wpisują się w codzienny grafik pracowników (co zresztą jest niedozwolone).
Zazwyczaj równowaga między życiem a karierą kojarzy się z umiejętnością niezajmowania się pracą poza jej godzinami. Warto jednak podkreślić drugą stronę medalu. Aby uniknąć nadgodzin, nadrabiania zaległości w weekendy czy w wolnym czasie, trzeba czas pracy faktycznie przeznaczyć na obowiązki. Powinniśmy w pełni poświęcić się służbowym zadaniom, nie rozwlekać ich, nie tracić czasu na oglądanie śmiesznych filmów z kotami – to pozostawmy na weekend. Umiejętne rozłożenie zadań, o ile zakres naszych obowiązków nie jest nazbyt rozbudowany, to podstawa, jeśli chcemy osiągnąć równowagę.
Zasada work-life balance a polityka firmy
Pomocne w utrzymaniu prawidłowego balansu między życiem a pracą może być umożliwienie pracownikowi dodatkowego – poza ustawowym urlopem – oddechu od spraw zawodowych. Z przywilejów korzysta wielu pracowników europejskich firm, które postawiły na work-life balance. W Polsce takich przedsiębiorstw także jest coraz więcej. Część z nich już wprowadziła dodatkowy urlop dla osób, które przepracowały w organizacji więcej niż 20 lat, albo daje możliwość pójścia na półroczny, bezpłatny urlop, tzw. sabbatical, w czasie którego pracownik może podreperować zdrowie fizyczne i psychiczne, albo oddać się swoim pasjom pozazawodowym.
Pracownik, wprowadzając w życie zasadę work-life balance zyskuje wewnętrzny spokój. Ma przestrzeń na osobisty rozwój i motywację. Co zyskuje pracodawca, który zamiast na długie i częste nadgodziny przemęczonych pracowników stawia na ich dobrostan? Obecnie zarządy widzą głęboki sens ekonomiczny w propagowaniu zdrowej równowagi między pracą a życiem. Można przypuszczać, że w tej dziedzinie piony HR nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa.