Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Województwo świętokrzyskie w 2021 roku – bezrobocie rejestrowane

Województwo świętokrzyskie w 2021 roku – bezrobocie rejestrowane

 
Województwo świętokrzyskie w 2021 roku – bezrobocie rejestrowane

Województwo świętokrzyskie to rozwijający się region, w którym działa blisko 124 tys. podmiotów gospodarczych, w tym ponad sto dużych jednostek. Do ważnych obszarów gospodarki województwa należą przemysł, rolnictwo, a także turystyka. Po trudnych miesiącach początku pandemii sytuacja na tutejszym rynku pracy stabilizuje się, o czym świadczy zmniejszająca się stopa bezrobocia – jednak wciąż jest ona powyżej średniej krajowej. Co raport Głównego Urzędu Statystycznego mówi o rynku pracy w województwie świętokrzyskim? Przyjrzyjmy się najnowszym danym.

 

Stopa bezrobocia rejestrowanego

 

GUS podsumowuje sytuację w Świętokrzyskiem w ciągu całego minionego roku i porównuje ją z tą, z jaką mieliśmy do czynienia w 2020 r. Widoczne tendencje tutejszego rynku pracy napawają ostrożnym optymizmem. Przede wszystkim zanotowano wyraźny spadek stopy bezrobocia rejestrowanego oraz liczby bezrobotnych figurujących w spisach urzędów pracy.

 

31 grudnia 2021 r. stopa bezrobocia w województwie wynosiła 7,3%, rok wcześniej była na poziomie 8,3%. Dla porównania, wskaźnik dla kraju w 2021 r. wynosił 5,4%, a w 2020 r. – 6,3%.

 

Twórcy raportu zauważają:

 

Województwo świętokrzyskie należy do grupy województw o wysokiej stopie bezrobocia. Na koniec miesiąca sprawozdawczego najniższą wartość wskaźnika odnotowano w województwie wielkopolskim (3,1%), natomiast w jeszcze trudniejszej sytuacji niż świętokrzyskie pozostawały województwa: kujawsko-pomorskie (7,7%), podkarpackie (8,2%) oraz warmińsko-mazurskie (8,6%).

 

Czytaj także: rynek pracy w Kielcach.

 

Bezrobotni zarejestrowani według:

 

  • wieku

 

Na koniec 2021 r. w świętokrzyskich urzędach pracy zarejestrowanych było łącznie 38 tys. bezrobotnych – o 15,3% mniej niż przed rokiem.

 

W tym regionie bezrobocie dotyka przede wszystkim młodych. Osoby w wieku od 25 do 34 lat stanowiły najliczniejszą grupę zarejestrowanych bezrobotnych (26,6% ogółu). Znaczny był też odsetek osób bez pracy do 25 roku życia (12,1%). Ci w wieku od 35 do 44 lat stanowili z kolei 25,1% wszystkich zarejestrowanych w urzędach bezrobotnych, w wieku od 45 do 54 lat – 19,2%, a powyżej 55 roku życia – 17,0%.

 

  • wykształcenia

 

Problem ze znalezieniem posady mają przede wszystkim osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym / branżowym – to 25,8% ogółu bezrobotnych, a także wykształceniem średnim zawodowym lub policealnym – 25,6%, oraz wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym – 20,0%. Bezrobotni po liceum ogólnokształcącym stanowili 11,5% zarejestrowanych w PUP, a ci z dyplomem uczelni wyższej – 17,1%.

 

  • czasu pozostawania bez pracy

 

W województwie świętokrzyskim największą grupę stanowiły osoby zmagające się z bezrobociem trwającym co najmniej 2 lata – to aż 29,6% wszystkich zarejestrowanych. Sporo było także osób niemogących znaleźć zatrudnienia przez okres od roku do dwóch lat – 18,0%. Jak widać, długotrwale bezrobotni stanowili niemal połowę wszystkich osób figurujących w rejestrze.

 

Rok do roku zmniejszył się odsetek osób bez pracy przez okres od 6 do 12 miesięcy – w końcu 2021 r. wyniósł 15,0% (spadek o 4,7 p.proc.) oraz tych szukających etatu od 3 do 6 miesięcy (na koniec 2021 r. 13,0%, spadek o 1,8 p.proc).

Przybyło natomiast bezrobotnych rozglądających się za posadą do 1 miesiąca (wzrost rok do roku o 1,4 p.proc., w grudniu 2021 r. – 8,9%) i od 1 do 3 miesięcy (wzrost o 1,1 p.proc., do 15,5%).

 

Źródło danych: GUS.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Nowy Targ    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Specjalista / Specjalistka ds. procesu zarządzania kapitałem

    Bank Pocztowy S.A.   Warszawa    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Twój zakres obowiązków udział w realizacji procesów wewnętrznych związanych z zarządzaniem kapitałem i procesem ICAAP; udział w wyliczaniu miar adekwatności kapitałowej i MREL; realizacja testów warunków skrajnych; udział w aktualizacji Planu Naprawy; dokonywanie analiz oraz...
  • Młodszy Kontroler Finansowy (Analityk Danych)

    Faurecia Gorzów S.A.   Gorzów Wielkopolski    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat
    4 godz.
    Z nami: Weźmiesz udział w kluczowych procesach finansowych (takich jak zamknięcie miesiąca, prognozowanie i budżetowanie), co pozwoli Ci zrozumieć, jak funkcjonuje biznes od strony finansów. Nauczysz się współpracy międzydziałowej w dużej firmie Automotive: będziesz współpracować z...
  • Pielęgniarka / Pielęgniarz

    Fresenius   Kłodzko    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 godz.
    Opis stanowiska: prowadzenie zabiegów hemodializy, opieka pielęgniarska nad pacjentami hemodializowanymi oraz dializowanymi otrzewnowo, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej​​​. Oczekujemy: aktualnego prawa wykonywania zawodu pielęgniarka/ pielęgniarz, zaangażowania i chęci rozwoju.​
  • Pracownik do sadzenia drzew (sezonowy)

    Grimslovs Skogstjanst AB   Szwecja, Emmaboda    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 17 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Szczegóły oferty: Pracownik sadzenia drzew na sezon 2025 (marca-lipiec). Możliwość przedłużenia umowy dla najlepszych pracowników.
  • Specjalista ds. Kadr i Wynagrodzeń

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Czy masz doświadczenie w zarządzaniu dokumentacją personalną, znasz na wylot przepisy prawa pracy oraz obsługę płacową? Excel nie ma przed Tobą tajemnic? Jeśli tak, to doskonale się składa – czekamy na Ciebie! Do Twoich głównych zadań należeć będzie: Obsługa kadrowo-płacowa...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.