Województwo opolskie to zróżnicowany gospodarczo region – rozwija się tu zarówno przemysł, w tym paliwowo-energetyczny, maszynowy, metalowy, a także chemiczny czy spożywczy, ale także rolnictwo oraz turystyka. Jak wygląda sytuacja na rynku pracy w Opolu i innych częściach województwa? Główny Urząd Statystyczny przedstawił raport podsumowujący miniony rok. Przyjrzyjmy się najważniejszym danym.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w 2021 r.
Informacje na temat stanu opolskiego rynku pracy zostały ujęte w sprawozdaniu GUS pt. Bezrobocie rejestrowane w województwie opolskim w 2021 r. Twórcy raportu na wstępie zauważają:
W województwie opolskim w końcu 2021 r. zaobserwowano poprawę sytuacji na rynku pracy. W ujęciu rocznym zanotowano zmniejszenie się ogólnej liczby zarejestrowanych bezrobotnych oraz spadek stopy bezrobocia. W ciągu roku odnotowano mniejszą liczbę nowo rejestrujących się bezrobotnych niż osób wyłączonych z ewidencji.
Sytuacja w Opolskiem odzwierciedlała ogólne tendencje na rynku pracy w Polsce, w znacznej mierze dyktowane warunkami pandemii. W pierwszych miesiącach 2021 r. bezrobocie było wyższe niż przed rokiem, a od kwietnia w województwie (od czerwca w Polsce) stopa bezrobocia zaczęła się obniżać.
Pod koniec 2021 r. wskaźnik w województwie był na poziomie 6,0%. Dla porównania, wskaźnik dla kraju w tym czasie to 5,4%. Zarówno krajowa, jak i wojewódzka stopa bezrobocia zmniejszyła się rok do roku o 0.9 p. proc.
Jeśli chodzi o przekrój regionalny:
Do powiatów o najwyższej stopie bezrobocia należały: głubczycki (9,0%), namysłowski (8,6%) oraz prudnicki (8,5%). Niższa stopa bezrobocia niż średnia w województwie obserwowana była w czterech powiatach, tj. m. Opolu (3,2%), w powiecie oleskim (4,0%), strzeleckim (4,2%) oraz krapkowickim (5,3%).
Warto dodać, że wg najnowszych danych GUS (luty 2022) stopa bezrobocia w woj. opolskim wynosi 6,1%, a w Polsce – 5,5%.
Bezrobotni nowo zarejestrowani i wyrejestrowani
Na koniec 2021 r. w urzędach pracy w woj. opolskim zarejestrowanych było łącznie 21,5 tys. bezrobotnych. To o 13,8% mniej niż w tym samym okresie przed rokiem. Ponadto:
W końcu grudnia 2021 r., najwięcej zarejestrowanych bezrobotnych było w powiecie nyskim (3,2 tys.), a następnie w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim i m. Opolu (po 2,5 tys.) oraz w powiatach: brzeskim (2,3 tys.) i opolskim (2,1 tys.), powiaty te skupiały ponad połowę (58,3%) zarejestrowanych bezrobotnych w województwie.
Dla porównania, w lutym 2022 r. liczba bezrobotnych w tym województwie wyniosła 22,1 tys. Opolskie jest zarazem województwem o najmniejszej liczbie osób ze statusem bezrobotnych w kraju.
W 2021 r., tak jak w poprzednim roku, więcej było bezrobotnych kobiet niż mężczyzn – stanowiły 56,7% zarejestrowanych w urzędach. 25,3% wszystkich bezrobotnych to osoby młode, mające od 25 do 34 lat. Przeważały osoby o niskim wykształceniu – 57,5% zarejestrowanych ukończyło maksymalnie gimnazjum lub zasadniczą szkołę zawodową / branżową. 26,3% osób figurujących w statystykach urzędów pracy miało staż zatrudnienia od 1 roku do 5 lat.
W minionym roku w opolskich do opolskich urzędów pracy zarejestrowano 31,2 tys. osób i jednocześnie wykreślono z ewidencji 34,6 tys. osób. Różnica między wyrejestrowanymi a wyrejestrowanymi osobami wyniosła zatem 3,4 tys. 60,2% wyrejestrowanych osób podjęło pracę. Kolejne 10,5% wykreślono z ewidencji z powodu potwierdzenia niegotowości do podjęcia zatrudnienia.
Źródło danych: GUS