Możesz być pewien, że na usługi szkół jazdy popyt nigdy nie przeminie – prawo jazdy przecież chce mieć niemal każdy. Konkurencja na rynku jest jest jednak duży szczególnie w większych miejscowościach. Ponadto taki ośrodek musi spełniać określone wymagania ustawowe. A zatem jak otworzyć własną szkołę nauki jazdy? Oto kilka przydatnych wskazówek na start.
Szkoła jazdy: kto może otworzyć?
Na początek zupełnie podstawowe informacje. Ośrodek szkoleniowy kierowców, OSK, zwany potocznie szkołą nauki jazdy, to miejsce, w którym każda chętna, dopuszczona do tego prawnie (a więc pełnoletnia, kwalifikująca się zdrowotnie) osoba odbywa kurs prawa jazdy – teoretyczny i praktyczny, a następnie podchodzi do egzaminów i zdobywa uprawnienia, czy jak mówimy – prawo jazdy. Kategorie tegoż są oczywiście różne i ośrodek powinien umożliwić kursantom naukę jazdy samochodem osobowym, ciężarowym, autobusem, ale też dać możliwość wyrobienia prawa jazdy na motocykl.
Polskie prawo reguluje to, kto może zostać zarówno instruktorem, jak i egzaminatorem. Wyczerpujące informacje na ten temat udostępnia Ministerstwo Infrastruktury. Przykładowo, instruktorem może być pełnoletnia osoba z wykształceniem co najmniej średnim, która przynajmniej od 3 lat posiada prawo jazdy kat. B oraz co najmniej od roku prawo jazdy kategorii odpowiedniej do prowadzonych przez nią zajęć. Taka osoba musi także uzyskać orzeczenia lekarskie i psychologiczne, nie być karana prawomocnym wyrokiem (za określone typy przestępstw). Wymagane jest ukończenie kursu na instruktora, zdanie odpowiedniego egzaminu i uzyskanie wpisu do ewidencji instruktorów techniki jazdy.
Sprawdź, jak zostać instruktorem nauki jazdy.
Osoba chcąca założyć ośrodek szkolenia kierowców musi mieć uprawnienia instruktora lub zatrudnić certyfikowanego instruktora.
Należy zaznaczyć, że szkoła jazdy to działalność regulowana – każda tego typu jednostka musi zostać wpisana do prowadzonego przez starostę powiatowego Rejestru ośrodków szkolenia kierowców. Do wniosku o rejestrację trzeba dołączyć dowód uiszczenia opłaty za wpis w wysokości 500 zł.
Zgodnie z informacją podaną w rządowym Serwisie informacyjno-usługowy dla przedsiębiorcy osoba, która chce zrealizować pomysł na własny biznes musi:
- prowadzić działalność gospodarczą (być przedsiębiorcą),
- nie być karana prawomocnym wyrokiem za określone przestępstwa (m.in. za przestępstwo w celu osiągnięcia korzyści majątkowych),
- być instruktorem nauki jazdy / zatrudnić instruktorów,
- posiadać / wynajmować / dzierżawić i mieć dokument poświadczający tytuł prawny na okres działania OKS do infrastruktury przystosowanej do działalności szkoły (salę wykładową, pomieszczenie biurowe, plac do zajęć praktycznych), a także floty pojazdów do nauki,
- dysponować materiałami szkoleniowymi, zbiorami zawierającymi przepisy ruchu drogowego.
Jak założyć własną szkołę nauki jazdy?
Przepisy określają zarówno wielkość i wyposażenie sali, pomieszczenia biurowego, jak i to, jak ma wyglądać plac manewrowy. Sala wykładowa powinna mieć wielkość co najmniej 25 metrów kwadratowych, być oświetlona, ogrzewana, zapewniać dostęp do świeżego powietrza. Musi być też oddzielona od innych pomieszczeń. W sali powinny znajdować się pomoce dydaktyczne, w tym tablica do pisania, komputery z oprogramowaniem do nauki itp. Pomieszczenie powinno mieścić co najmniej 10 osób, a jeśli jest przeznaczone dla powyżej 20 osób – powinno być większe o 1 metr kwadratowy na każdą kolejną osobę.
Z kolei plac manewrowy musi mieć powierzchnię z asfaltu, betonu lub kostki brukowej. Powinien być niedostępny dla pojazdów innych niż szkoleniowe. Niezbędne jest właściwe oznakowanie placu, pozwalające na ćwiczenie poszczególnych manewrów. Co więcej, jeśli na placu będą prowadzone kursy prawa jazdy na tramwaj – musi mieć sieć trakcyjną i umożliwiać przejazd tramwaju na odcinku co najmniej 100 metrów.
Szkoła jazdy: jak zrobić reklamę firmy?
Spełniająca wymogi prawne infrastruktura to nie wszystko. Szkołę nauki jazdy trzeba także dobrze zareklamować. Ośrodki prowadzą szkolenia na terenie powiatu, w którym się znajdują, ewentualnie w sąsiednim powiecie – dlatego reklama powinna być skierowana do odbiorców lokalnych. Warto stworzyć stronę w sieci z podstawowymi informacjami, danymi kontaktowymi, najlepiej też z atrakcyjnymi zdjęciami. Profesjonalna witryna zachęci kandydatów, przekona ich, że mają do czynienia z rzetelną placówką. Co więcej, dobrze jest promować biznes w mediach społecznościowych. Nie zaszkodzi reklama w lokalnej prasie i tradycyjne ulotki bądź plakaty.
Pamiętaj, że osoby chcące skorzystać z usługi OSK wybiorą szkołę, która wzbudza ich zaufanie. W reklamie podkreślaj więc profesjonalizm, dorobek instruktorów itp.
Własna szkoła jazdy: jak wyliczyć zysk firmy?
Założenie ośrodka szkoleniowego jest kosztowne, dlatego koniecznie sporządź dobry biznesplan, uwzględniający wydatki:
- na zakup / dzierżawę / wynajem gruntów i pomieszczeń oraz ich przystosowanie do celów szkoleniowych,
- nabycie pojazdów,
- nabycie sprzętu komputerowego, pomocy dydaktycznych, sprzętu biurowego, oznakowania, środków do dezynfekcji i innych środków czystości,
- zatrudnienie instruktorów,
- opłaty urzędowe,
- stałe opłaty za media,
- reklamę.
Zyski szkoły mogą być spore – ceny za kursy oraz egzaminy stale rosną. Przykładowo, w 2022 r. kurs na prawo jazdy kat. B kosztuje minimum około 2000-2500 zł, w zależności od lokalizacji szkoły.