Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Wigilia firmowa – sposób na integrację pracowników

Wigilia firmowa – sposób na integrację pracowników

 
Wigilia firmowa – sposób na integrację pracowników

Wigilia firmowa jest zwyczajem, który na dobre zagościł w polskiej kulturze pracowniczej. Czasem zastępuje ją noworoczna impreza, ale zawsze taka uroczysta kolacja firmowa stanowi świetny pretekst do integracji w miłej atmosferze.

 

Wigilia firmowa – pomysły

 

Nie istnieje jeden wzorzec, według którego powinna przebiegać wigilia firmowa. Pomysły na jej organizację mogą być zarówno klasyczne (wielość rodzajów ciast i śledzi), jak i zdecydowanie mniej standardowe. Do tych drugich zaliczyć można imprezy wzorowane na kalamburach i karaoke. Stosować można także biurową odmianę znanej zabawy polegającej na odszukiwaniu wskazówek prowadzących do miejsca ukrycia „skarbu”, a nawet zimowy bieg z przeszkodami. Wszystko zależy od kultury organizacyjnej i tak naprawdę preferencji pracujących w firmie osób.

 

Wigilia firmowa – atrakcje

 

Impreza wigilijna dla pracowników może przebiegać według różnych scenariuszy, jednak zdecydowanie najczęściej spotykanym jest ten polegający na biesiadowaniu. To właśnie wspólne spożywanie posiłków najbardziej kojarzy się z zawiązywaniem wspólnoty.


Niemal obowiązkowym punktem takiego spotkania są życzenia. Składane przez szefa mogą być połączone z podziękowaniem za włożony w rozwój firmy trud i podsumowaniem mijającego roku.

 

Spotkanie wigilijne w pracy – dlaczego jest ważne?

 

Wspólne obchodzenie różnych świąt i okazji integruje pracowników i tworzy zgrany, sprawnie działający zespół.

 

Jednak nie tylko wymiar praktyczny jest istotny w spotkaniach takich jak wigilia firmowa. Atrakcje wydają się istotne, choć oczywiście nie są głównym powodem, dla którego obchodzimy takie wydarzenia. Równie ważny (a może nawet ważniejszy) aspekt stanowi wymiar symboliczny.

 

Spotkanie wigilijne w pracy jest okazją do poznania się, zawiązania bliższych relacji, wymienienia spostrzeżeń w luźniejszej niż zazwyczaj formie. Zwłaszcza w dużych przedsiębiorstwach bywa tak, że pracownicy z poszczególnych działów zupełnie się nie znają. Wspólna impreza pozwala to zmienić. Nie bez znaczenia jest także proces umacniania poczucia przywiązania do firmy, co jest szczególnie ważne w sytuacji niskiego bezrobocia, gdy pracownicy nie wahają się przechodzić do konkurencji.

 

Zaproszenie na wigilię firmową – wzór

 

W przypadku imprez organizowanych w biurze za wystarczający uznaje się e-mail rozesłany do wszystkich pracowników. Należy zawrzeć w nim podstawowe informacje dotyczące podziału obowiązków, terminów czy miejsca spotkania. Nieco inaczej wygląda natomiast wzór zaproszenia na wigilię firmową w restauracji. Zazwyczaj jest on zdecydowanie bardziej formalny – zawiera kilka słów wstępu, adres lokalu, godzinę rozpoczęcia imprezy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?