Wigilia pracownicza to w wielu firmach już tradycja, bez której trudno wyobrazić sobie grudzień. Jest okazją do podsumowania rocznych osiągnięć, wręczenia prezentów czy premii, świetnym sposobem na integrację zespołu. Trudno jednak zapomnieć o koronawirusie, który wciąż ma duży wpływ na wszystkie aspekty naszego życia. Czy warto organizować imprezy okolicznościowe w dobie pandemii? Jak robić to bezpiecznie?
Wigilia pracownicza – czy warto ją organizować w pandemii?
Działania służące integracji pracowników są bardzo ważne. W czasach rozproszonych zespołów, pracy zdalnej, sytuacji niepewności i wzmożonego stresu, warto docenić i wykorzystać tę sposobność do spotkania się ze współpracownikami w mniej formalnych okolicznościach. Pandemia sprawiła jednak, że organizacja imprez jest o wiele trudniejsza, wymaga przestrzegania zasad sanitarnych. Duże wyzwanie stanowi zaplanowanie imprezy w sposób bezpieczny.
Pracodawca ma do wyboru kilka opcji:
- wigilia pracownicza w biurze – w większych firmach mogą być organizowane spotkania wewnętrzne w poszczególnych działach, w czasie pracy lub na koniec dnia,
- wigilię firmową online – to rozwiązanie dla zespołów pracujących na co dzień zdalnie,
- impreza wigilijna w restauracji – w tym roku lokale gastronomiczne w okresie przedświątecznym są otwarte, dlatego ta opcja jest możliwa, trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad epidemiologicznych.
Przygotowując tego typu spotkanie, pracodawca musi dołożyć wszelkich starań, by zatrudnieni czuli się bezpiecznie.
Zasady bezpieczeństwa podczas wigilii firmowej
Przede wszystkim należy kierować się wytycznymi rządu, przestrzegać obowiązujących zasad sanitarnych, być na bieżąco z sytuacją epidemiologiczną w kraju.
Warto zapoznać się z wytycznymi Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, które dotyczą organizacji imprez (w tym wesel, przyjęć) i spotkań okolicznościowych. Wigilię firmową można zaliczyć do tej grupy.
Wytyczne są podzielone na kilka części. Omówmy pokrótce najważniejsze punkty w kontekście zasad bezpieczeństwa przy organizacji świątecznej imprezy pracowniczej.
Zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom, gościom oraz innym osobom z zewnątrz (dostawcy, firmy/osoby obsługujące imprezę)
Limit osób, które mogą wziąć udział w imprezie, wynosi 100 osób. Co ważne, nie wliczają się do niego osoby zaszczepione. Przed spotkaniem należy poinformować gości o zasadach, których trzeba będzie przestrzegać podczas wigilii, a także o tym, że nie mogą przyjść osoby zakażone SARS-CoV-2, przebywające na kwarantannie czy w izolacji ani pracownicy mający objawy ze strony układu oddechowego.
Pracodawca powinien też dysponować pełną listą gości oraz danymi (imię nazwisko, kontakt) osób z obsługi. Taki dokument przygotowuje się na wypadek konieczności poinformowania inspekcji sanitarnej o przypadku zachorowania. Jeśli wydarzenie odbywa się w lokalu gastronomicznym, kelnerzy i inna obsługa powinna nosić maseczki.
Bezpieczna organizacja imprezy/spotkania
Przed wejściem do obiektu w widocznym miejscu powinna znajdować się informacja o konieczności dezynfekcji rąk. Wewnątrz należy umieścić przypomnienie o zachowaniu bezpiecznej odległości od rozmówcy oraz częstym myciu rąk, a także instrukcji dot. zakładania rękawiczek i masek itd. Trzeba też zapewnić środki do dezynfekcji rąk – rekomenduje się umieszczenie ich przy wejściu, w sali jadalnej, obok toalet czy w pomieszczeniach socjalnych. Warto też zadbać, aby w szatni odzież wierzchnia gości nie stykała się ze sobą.
Usługa gastronomiczna
Jeśli wigilia jest organizowana w restauracji, liczba kelnerów musi być dostosowana do liczby gości (1 kelner na maksymalnie 15 osób). Niezależnie od miejsca, nie powinno się ustawiać szwedzkiego stołu, barów sałatkowych czy dozowników z napojami, z których każdy z gości korzysta samodzielnie. Jedzenie musi podawać osoba z obsługi. W przypadku imprez organizowanych w biurze można np. zamówić wigilijne potrawy w postaci cateringu pakowanego w osobnych porcjach.
Standardowo należy też zadbać o wentylację i wietrzenie pomieszczeń oraz często dezynfekować powierzchnie wspólne – toalety, klamki, poręcze itp. W wytycznych rekomendowana jest dezynfekcja co godzinę.
Procedury zapobiegawcze: podejrzenie zakażenia koronawirusem
To zasady dotyczące nie tylko imprez, ale też właściwie w każdej innej sytuacji. Pracownicy powinni wiedzieć, że nie przychodzą do pracy, jeśli zauważą u siebie niepokojące objawy. Jeśli symptomy sugerujące zakażenie koronawirusem zostaną zauważone u osoby, która już przyszła do pracy (czy na spotkanie wigilijne po pracy), należy odsunąć ją od obowiązków, odizolować w osobnym pomieszczeniu i odesłać do domu transportem prywatnym, sanitarnym. W takim przypadku trzeba też dokładnie zdezynfekować pomieszczenia, w których przebywał taki pracownik. Pełna lista wytycznych znajduje się na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.