Grudzień jest nie tylko czasem intensywnych podsumowań, przygotowań raportów finansowych i planów na przyszły rok, ale też świetnym miesiącem na integrację pracowników i budowanie ducha zespołu. Wigilia pracownicza i prezenty świąteczne od pracodawcy to w wielu firmach już tradycja. Czy tego typu grudniowe wydatki można uznać za koszty podatkowe?
Organizacja wigilii firmowej – jak wliczyć ją w koszty uzyskania przychodu?
W ramach przypomnienia – koszt uzyskania przychodów to wydatek poniesiony w jednym z trzech celów:
- osiągnięcia przychodów lub
- zachowania źródła przychodów lub,
- zabezpieczenia źródła przychodów.
To jasno wynika z art. 22.1. Ustawy o PIT. W artykule jest jednak wskazany szereg wyjątków od tej zasady, wśród których znajdują się wydatki na reprezentację, często budzące wątpliwości właśnie w kontekście organizacji różnego typu spotkań z pracownikami czy kontrahentami.
Wigilia firmowa, podobnie jak inne imprezy okolicznościowe organizowane przez pracodawcę, służy integracji pracowników, poprawie relacji w grupie, co przekłada się na wzrost zaangażowania pracowników, ich lojalność wobec firmy. Dlatego też na spotkaniach wigilijnych odbywa się zwykle część oficjalna, podziękowanie za wkład pracowników, omówienie całorocznych osiągnięć, wyróżnienie najlepszych osób itd. Sama kolacja wigilijna, bez takiego kontekstu, nie spełni ustawowych warunków.
Pracodawca ma zatem prawo uznać firmową wigilię pracowniczą za koszt uzyskania przychodu. W razie kontroli to jednak na nim ciąży obowiązek udowodnienia, że impreza miała związek z osiągnięciem przychodów, zachowaniem albo zabezpieczeniem ich źródła.
Inaczej traktowana jest kolacja wigilijna, na którą zapraszani są kontrahenci. To już koszty reprezentacyjne, a więc wyłączone z kosztów uzyskania przychodu.
Prezenty świąteczne – kiedy można wliczyć w koszta firmy?
W wielu polskich firmach pracodawca co roku wręcza zatrudnionym karty upominkowe lub bony towarowe, kosze ze słodyczami, bilety do kina czy inne prezenty gwiazdkowe. Podobnie jak organizacja wigilii firmowej takie podarunki mają służyć zwiększeniu wydajności pracowników, budowaniu pozytywnych relacji. Na to, czy można je zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, ma wpływ źródło finansowania prezentów. Jeśli są one przydzielane wg kryterium socjalnego i kupowane ze środków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, to nie stanowią kosztów podatkowych.
Jeżeli natomiast prezenty świąteczne dla pracowników zostały sfinansowane ze środków obrotowych firmy, taki wydatek uznaje się za koszt podatkowy.