Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Warszawa: rynek pracy – charakterystyka

Warszawa: rynek pracy – charakterystyka

 
Warszawa: rynek pracy – charakterystyka

Warszawa – jako stolica Polski – jest najbardziej rozwiniętym i największym ośrodkiem gospodarczym kraju. To miasto nowoczesne, kojarzące się z dużym i bardzo elastycznym rynkiem pracy, otwartym dla pracowników z Polski i zagranicy. Na kogo czekają ogłoszenia typu: praca Warszawa?

 

Spis treści

Bezrobocie w Warszawie – ile wynosi? Jakie ma skutki?

 

Zacznijmy od tego, że bezrobocie w Polsce, ale też w województwie mazowieckim jest silnie zróżnicowane pod względem terytorialnym. W Mazowieckiem najwięcej firm działa w Warszawie i otaczających stolicę kraju powiatach. Im dalej od aglomeracji warszawskiej (poza małymi wyjątkami), tym przedsiębiorczość ma mniejszą skalę, a bezrobocie jest wyższe.

Jakie są skutki bezrobocia? Dotyczą one zarówno jednostek, ich rodzin, jak i całych społeczności. Osoba, która przez długi czas boryka się z brakiem pracy, może zacząć czuć się wykluczona, obniża się poczucie własnej wartości, pogarszają się jej relacje z bliskimi. W szerszej perspektywie bezrobocie wpływa na sytuację gospodarczą kraju – spada poziom produkcji, państwo ma większe wydatki na pomoc socjalną oraz aktywizację zawodową bezrobotnych.

Jak wygląda stopa bezrobocia w województwie mazowieckim, Warszawie i kraju? Zgodnie z danymi GUS na koniec marca 2022 r. wskaźnik ten wynosił:

  • dla Warszawy – 1,8%,
  • dla województwa mazowieckiego – 4,6%,
  • dla Polski – 5,4%.


Jak widać, w samej Warszawie sytuacja osób poszukujących pracy jest dobra. Niskie bezrobocie, o wiele poniżej średnich krajowej i wojewódzkiej, pozwala wnioskować o tym, że stołeczny rynek pracy jest otwarty na pracowników.

 

Warszawa: zapotrzebowanie na rynku pracy 2022


Jeśli planujemy szukanie pracy, przebranżowienie albo wybór ścieżki zawodowej, dobrze jest poznać trendy na rynku zatrudnienia. Jednym z darmowych narzędzi, które świetnie się do tego sprawdzają, jest badanie Barometr zawodów. To przygotowywana na zlecenie resortu pracy prognoza zapotrzebowania pracodawców na pracowników.

W Barometrze znajdziemy wykaz zawodów deficytowych i nadwyżkowych oraz będących w równowadze. Co oznaczają te określenia?

  • Zawody deficytowe to takie, na które zapotrzebowanie jest wyższe niż liczba kandydatów spełniających kryteria pracodawców. W tym przypadku mała liczba chętnych do pracy i duża podaż pracy pozwalają znaleźć zatrudnienie od zaraz.
  • Mianem zawodów nadwyżkowych określa się te, w których liczba bezrobotnych przewyższa liczbę dostępnych ofert pracy.
  • Zawody zrównoważone charakteryzują się tym, że liczba ofert pracy jest zbliżona do liczby bezrobotnych gotowych podjąć zatrudnienie.


W jakich branżach czeka praca w Warszawie od zaraz? Jak wygląda zapotrzebowanie na rynku pracy 2022 w stolicy kraju?

Do zawodów z największym deficytem kandydatów zaliczają się:

  • w transporcie, logistyce, spedycji – listonosze i kurierzy, magazynierzy, pracownicy obsługi ruchu szynowego, zaopatrzeniowcy i dostawcy, maszyniści,
  • w budownictwie – murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani,
  • w przetwórstwie przemysłowym – spawacze, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych,
  • nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących,
  • pracownicy służb mundurowych,
  • sprzątaczki i pokojowe.


Ponadto eksperci wskazali kolejne 53 grupy zawodów deficytowych. Sporą grupę wśród nich stanowią pracownicy budowlani o różnych umiejętnościach.

Wiele ofert pracy w Warszawie znajdą też pracownicy medyczni i świadczący usługi opiekuńcze. Warto pamiętać, że Ministerstwo Zdrowia uprościło procedury uznawania kwalifikacji zawodowych obywateli Ukrainy (sprawdź Personel medyczny z Ukrainy – jak ubiegać się o zgodę na wykonywanie zawodu w Polsce?).

W stolicy świetnie rozwinięte są usługi i handel, rośnie w siłę sektor BPO/SSC, pojawiają się liczne innowacyjne startupy. Ma to swoje odzwierciedlenie w liczbie zawodów deficytowych. Zatrudnienie w firmach w Warszawie znajdą np. pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, samodzielni księgowi, sprzedawcy i kasjerzy, specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży, specjaliści ds. projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych.

Podczas pandemii wzrosło zainteresowanie handlem przez internet, sprzedażą wysyłkową. Branża e-commerce stale się rozwija. Eksperci prognozują w związku z tym zapotrzebowanie na wskazanych w grupie z dużym deficytem pracowników branży transportowej, a także pracowników sprzedaży internetowej.

Następny obszar zawodowy, gdzie szukanie pracy może szybko przynieść efekty, to edukacja. Na warszawskim rynku pracy brakuje nauczycieli wielu specjalizacji. Wakaty czekają także w zakładach produkcyjnych (brakuje kandydatów m.in. na elektryków, elektromechaników i elektromonterów, inżynierów elektryków i energetyków, kamieniarzy, operatorów obrabiarek skrawających, monterów i innych).

Branże z deficytami to ponadto motoryzacja, sektor gastronomiczno-spożywczy. W dobrej sytuacji są poszukujący zatrudnienia pracownicy służb mundurowych, pracownicy socjalni, sprzątaczki i pokojowe.

Co bardzo istotne, na 2022 r. dla Warszawy nie wskazano żadnych zawodów nadwyżkowych.

 

Chcesz znaleźć pracę w obrębie aglomeracji warszawskiej, w spokojnej i malowniczej okolicy? Zobaczy oferty typu praca Brwinów

 

Praca dla Ukraińców

 

bez znajomości języka polskiego

 

W znalezieniu pracy osobom nieznającym języka polskiego może pomóc przede wszystkim urząd pracy, zlokalizowany w trzech placówkach w Warszawie:

  • Urząd Pracy m. st. Warszawy

ul.Grochowska 171B, 04-111 Warszawa,

  • Urząd Pracy m. st. Warszawy

placówka, ul.Ciołka 10A, 01-402 Warszawa,

  • Urząd Pracy m. st. Warszawy

placówka, ul. Młynarska 37A, 01-175 Warszawa.

Oferty udostępnione przez PUP można przejrzeć online w języku ukraińskim na stronie Centralnej Bazy Ofert Pracy. Ogłoszenia od warszawskich pracodawców w języku ukraińskim (a także po angielsku) publikowane są także na praca.pl – w wyszukiwarkę ofert można wpisywać hasła po ukraińsku. Dla Ukraińców została ponadto uruchomiona ogólnopolska infolinia Zielonej Linii – nr 19524.

 

ze znajomością języka polskiego


Mówienie po polsku znacznie ułatwia szukanie pracy. W wielu zawodach potrzebna jest bowiem choćby podstawowa znajomość języka polskiego, w codziennej komunikacji w zespole czy z klientami. Obywatele Ukrainy mogą podejmować pracę na takich samych zasadach jak Polacy, mają też prawo zakładać w Polsce własne firmy. Warszawa to z pewnością dobre miasto do szukania pracy, zarówno stałej, w wykonywanym wcześniej zawodzie, jak i dorywczej czy sezonowej.

Ukraińska wersja językowa: Варшава: ринок праці – характеристика

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Tunelowych - Operator Tarczy TBM

    GULERMAK Agir Sanayi Insaat ve Taahhut A.S. Oddział w Polsce   Warszawa, Bemowo      za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    20 godz.
    Obowiązki: Prace przy tworzeniu tuneli metra za pomocą urządzenia TBM w Warszawie, Nadzorowanie bieżących robót tunelowych, Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i procedur bdziałowych, Realizacja planu prac zgodnie z terminarzem, Zapewnienie bezpieczeństwa i koordynacja pracy zespołu,...
  • Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Ede   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień za pomocą skanera ręcznego; kompletowanie zamówień do wysyłki; przyjmowanie reklamacji; Wymagania: znajomość języka angielskiego (komunikatywna) gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres – co najmniej 3...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    21 godz.
    Opis stanowiska: Stawiamy na pracę stacjonarną (nasze biura znajdują się w Warszawie, Poznaniu, Gdyni oraz we Wrocławiu). Aktywne pozyskiwanie klientów i możliwość współpracy z obecnymi klientami firmy. Kompleksowa aranżacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi i...
  • Pracownik działu zakupów

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    22 godz.
    Zakres obowiązków: Poszukiwanie nowych źródeł zaopatrzenia dla firmy oraz zapewnienie optymalnych warunków współpracy handlowej z dostawcami; Monitorowanie i analiza danych rynkowych dotyczących dostawców oraz surowców; Negocjowanie cen i warunków dostaw; Dokonywanie zakupów na potrzeby...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    23 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Krawiec / Krawcowa - Pracownik szwalni

    Estella Sp. z o.o.   Polkowice    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    24 godz.
    Obowiązki: szycie pościeli na maszynach;

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.