Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Warszawa: rynek pracy – charakterystyka

Warszawa: rynek pracy – charakterystyka

 
Warszawa: rynek pracy – charakterystyka

Warszawa – jako stolica Polski – jest najbardziej rozwiniętym i największym ośrodkiem gospodarczym kraju. To miasto nowoczesne, kojarzące się z dużym i bardzo elastycznym rynkiem pracy, otwartym dla pracowników z Polski i zagranicy. Na kogo czekają ogłoszenia typu: praca Warszawa?

 

Spis treści

Bezrobocie w Warszawie – ile wynosi? Jakie ma skutki?

 

Zacznijmy od tego, że bezrobocie w Polsce, ale też w województwie mazowieckim jest silnie zróżnicowane pod względem terytorialnym. W Mazowieckiem najwięcej firm działa w Warszawie i otaczających stolicę kraju powiatach. Im dalej od aglomeracji warszawskiej (poza małymi wyjątkami), tym przedsiębiorczość ma mniejszą skalę, a bezrobocie jest wyższe.

Jakie są skutki bezrobocia? Dotyczą one zarówno jednostek, ich rodzin, jak i całych społeczności. Osoba, która przez długi czas boryka się z brakiem pracy, może zacząć czuć się wykluczona, obniża się poczucie własnej wartości, pogarszają się jej relacje z bliskimi. W szerszej perspektywie bezrobocie wpływa na sytuację gospodarczą kraju – spada poziom produkcji, państwo ma większe wydatki na pomoc socjalną oraz aktywizację zawodową bezrobotnych.

Jak wygląda stopa bezrobocia w województwie mazowieckim, Warszawie i kraju? Zgodnie z danymi GUS na koniec marca 2022 r. wskaźnik ten wynosił:

  • dla Warszawy – 1,8%,
  • dla województwa mazowieckiego – 4,6%,
  • dla Polski – 5,4%.


Jak widać, w samej Warszawie sytuacja osób poszukujących pracy jest dobra. Niskie bezrobocie, o wiele poniżej średnich krajowej i wojewódzkiej, pozwala wnioskować o tym, że stołeczny rynek pracy jest otwarty na pracowników.

 

Warszawa: zapotrzebowanie na rynku pracy 2022


Jeśli planujemy szukanie pracy, przebranżowienie albo wybór ścieżki zawodowej, dobrze jest poznać trendy na rynku zatrudnienia. Jednym z darmowych narzędzi, które świetnie się do tego sprawdzają, jest badanie Barometr zawodów. To przygotowywana na zlecenie resortu pracy prognoza zapotrzebowania pracodawców na pracowników.

W Barometrze znajdziemy wykaz zawodów deficytowych i nadwyżkowych oraz będących w równowadze. Co oznaczają te określenia?

  • Zawody deficytowe to takie, na które zapotrzebowanie jest wyższe niż liczba kandydatów spełniających kryteria pracodawców. W tym przypadku mała liczba chętnych do pracy i duża podaż pracy pozwalają znaleźć zatrudnienie od zaraz.
  • Mianem zawodów nadwyżkowych określa się te, w których liczba bezrobotnych przewyższa liczbę dostępnych ofert pracy.
  • Zawody zrównoważone charakteryzują się tym, że liczba ofert pracy jest zbliżona do liczby bezrobotnych gotowych podjąć zatrudnienie.


W jakich branżach czeka praca w Warszawie od zaraz? Jak wygląda zapotrzebowanie na rynku pracy 2022 w stolicy kraju?

Do zawodów z największym deficytem kandydatów zaliczają się:

  • w transporcie, logistyce, spedycji – listonosze i kurierzy, magazynierzy, pracownicy obsługi ruchu szynowego, zaopatrzeniowcy i dostawcy, maszyniści,
  • w budownictwie – murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, robotnicy budowlani,
  • w przetwórstwie przemysłowym – spawacze, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych,
  • nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących,
  • pracownicy służb mundurowych,
  • sprzątaczki i pokojowe.


Ponadto eksperci wskazali kolejne 53 grupy zawodów deficytowych. Sporą grupę wśród nich stanowią pracownicy budowlani o różnych umiejętnościach.

Wiele ofert pracy w Warszawie znajdą też pracownicy medyczni i świadczący usługi opiekuńcze. Warto pamiętać, że Ministerstwo Zdrowia uprościło procedury uznawania kwalifikacji zawodowych obywateli Ukrainy (sprawdź Personel medyczny z Ukrainy – jak ubiegać się o zgodę na wykonywanie zawodu w Polsce?).

W stolicy świetnie rozwinięte są usługi i handel, rośnie w siłę sektor BPO/SSC, pojawiają się liczne innowacyjne startupy. Ma to swoje odzwierciedlenie w liczbie zawodów deficytowych. Zatrudnienie w firmach w Warszawie znajdą np. pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, pracownicy telefonicznej i elektronicznej obsługi klienta, ankieterzy, teleankieterzy, samodzielni księgowi, sprzedawcy i kasjerzy, specjaliści ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży, specjaliści ds. projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych.

Podczas pandemii wzrosło zainteresowanie handlem przez internet, sprzedażą wysyłkową. Branża e-commerce stale się rozwija. Eksperci prognozują w związku z tym zapotrzebowanie na wskazanych w grupie z dużym deficytem pracowników branży transportowej, a także pracowników sprzedaży internetowej.

Następny obszar zawodowy, gdzie szukanie pracy może szybko przynieść efekty, to edukacja. Na warszawskim rynku pracy brakuje nauczycieli wielu specjalizacji. Wakaty czekają także w zakładach produkcyjnych (brakuje kandydatów m.in. na elektryków, elektromechaników i elektromonterów, inżynierów elektryków i energetyków, kamieniarzy, operatorów obrabiarek skrawających, monterów i innych).

Branże z deficytami to ponadto motoryzacja, sektor gastronomiczno-spożywczy. W dobrej sytuacji są poszukujący zatrudnienia pracownicy służb mundurowych, pracownicy socjalni, sprzątaczki i pokojowe.

Co bardzo istotne, na 2022 r. dla Warszawy nie wskazano żadnych zawodów nadwyżkowych.

 

Chcesz znaleźć pracę w obrębie aglomeracji warszawskiej, w spokojnej i malowniczej okolicy? Zobaczy oferty typu praca Brwinów

 

Praca dla Ukraińców

 

bez znajomości języka polskiego

 

W znalezieniu pracy osobom nieznającym języka polskiego może pomóc przede wszystkim urząd pracy, zlokalizowany w trzech placówkach w Warszawie:

  • Urząd Pracy m. st. Warszawy

ul.Grochowska 171B, 04-111 Warszawa,

  • Urząd Pracy m. st. Warszawy

placówka, ul.Ciołka 10A, 01-402 Warszawa,

  • Urząd Pracy m. st. Warszawy

placówka, ul. Młynarska 37A, 01-175 Warszawa.

Oferty udostępnione przez PUP można przejrzeć online w języku ukraińskim na stronie Centralnej Bazy Ofert Pracy. Ogłoszenia od warszawskich pracodawców w języku ukraińskim (a także po angielsku) publikowane są także na praca.pl – w wyszukiwarkę ofert można wpisywać hasła po ukraińsku. Dla Ukraińców została ponadto uruchomiona ogólnopolska infolinia Zielonej Linii – nr 19524.

 

ze znajomością języka polskiego


Mówienie po polsku znacznie ułatwia szukanie pracy. W wielu zawodach potrzebna jest bowiem choćby podstawowa znajomość języka polskiego, w codziennej komunikacji w zespole czy z klientami. Obywatele Ukrainy mogą podejmować pracę na takich samych zasadach jak Polacy, mają też prawo zakładać w Polsce własne firmy. Warszawa to z pewnością dobre miasto do szukania pracy, zarówno stałej, w wykonywanym wcześniej zawodzie, jak i dorywczej czy sezonowej.

Ukraińska wersja językowa: Варшава: ринок праці – характеристика

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.