Wadium - definicja
Zasady ustanawiania wadium możemy znaleźć w Kodeksie cywilnym oraz Ustawie z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych.
Artykuł Art. 704 . Kodeksu mówi: „§ 1. W warunkach aukcji albo przetargu można zastrzec, że przystępujący do aukcji albo przetargu powinien, pod rygorem niedopuszczenia do nich, wpłacić organizatorowi określoną sumę albo ustanowić odpowiednie zabezpieczenie jej zapłaty (wadium).
§ 2. Jeżeli uczestnik aukcji albo przetargu, mimo wyboru jego oferty, uchyla się od zawarcia umowy, której ważność zależy od spełnienia szczególnych wymagań przewidzianych w ustawie, organizator aukcji albo przetargu może pobraną sumę zachować albo dochodzić zaspokojenia z przedmiotu zabezpieczenia. W pozostałych wypadkach zapłacone wadium należy niezwłocznie zwrócić, a ustanowione zabezpieczenie wygasa. Jeżeli organizator aukcji albo przetargu uchyla się od zawarcia umowy, ich uczestnik, którego oferta została wybrana, może żądać zapłaty podwójnego wadium albo naprawienia szkody”.
Podsumowując, wadium w przetargu to jego zabezpieczenie. Zamawiający chroni się w ten sposób przed nieuczciwym wykonawcą. Warto zaznaczyć, że nie we wszystkich transakcjach takie świadczenie występuje. Wpłata wadium jest konieczna lub fakultatywna. Obowiązek wadium występuje w przypadku zamówień o wartości równej lub wyższej niż kwota określona w przepisach wydanych na podstawie artykułu 11. ust. 8 wspomnianej wcześniej ustawy. Jeśli kwota ta jest niższa, wtedy kwestia wadium jest uzależniona od wyboru zamawiającego.
Ile wynosi wadium
Wysokość wadium również określa ustawa. W punkcie 4. art. 45 znajdziemy informację, że nie może ono przekraczać kwoty stanowiącej 3% wartości zamówienia. Dokument szczegółowo opisuje dodatkowe przypadki:
„5. Jeżeli zamawiający dopuszcza składanie ofert częściowych lub udziela zamówienia w częściach, określa kwotę wadium dla każdej z części. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio.
5a. Jeżeli zamawiający przewiduje udzielenie zamówień, o których mowa w art. 67 ust. 1 pkt 6 i 7 lub art. 134 ust. 6 pkt 3, określa kwotę wadium dla wartości zamówienia podstawowego. Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio”.
Kiedy przepada wadium
Wadium przetargowe z zasady powinno zostać zwrócone. Jednak istnieją przesłanki, które dają zamawiającemu prawo do zatrzymania tego zabezpieczenia. Tak się dzieje jeśli wykonawca odmówi podpisania umowy, mimo że to jego oferta została wybrana, kiedy nie wniesie zabezpieczenia należytego wykonania umowy albo nie dostarczy niezbędnych dokumentów na wezwanie. W takich właśnie przypadkach wadium przetargowe pozostanie w rękach zamawiającego.