Praca.pl Poradniki Rynek pracy
„W tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem” – czy na pewno?

„W tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem” – czy na pewno?

 
„W tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem” – czy na pewno?

W 2017 roku do egzaminu maturalnego  przystąpi 268 tys. uczniów (zgodnie z wyliczeniami „Gazety Prawnej”). Co ciekawe, liczba wolnych miejsc na uczelniach publicznych ma być dokładnie taka sama, jak  liczba maturzystów. Dewaluacja wyższego wykształcenia stanie się faktem. Pracodawcy będą oczekiwać  znacznie więcej, niż tylko tytułu magistra. Czego dokładnie? Na to pytanie odpowiedzą liderzy sektora life science.

 

„Dwudziestopięciolatek z dziesięcioletnim doświadczeniem i tytułem magistra” – pracodawcy często poszukują młodych osób z ogromnym doświadczeniem. Jakie aktywności podejmowane przez studenta jeszcze w trakcie studiów, procentują w procesie rekrutacyjnym przy poszukiwaniu pierwszej pracy po studiach?


 

 

prof. dr hab. Tadeusz Pietrucha,
prezes Bio-Tech Conulsting, założyciel portalu Biotechnologia.pl, pomysłodawca BioForum, współzałożyciel Mabionu, Bio-Tech Media oraz Bio-Tech Investment

 

 

 

 

 

Tadeusz Pietrucha: To nie jest prawda, a mit wytworzony przez media. Pracodawcy są realistami i wiedzą, co mogą, a czego nie są w stanie uzyskać od młodego pracownika.  Rynek pracy działa w sposób podobny do rynku innych produktów. Pracodawca ma konkretną potrzebę i dlatego chce kupić określone umiejętności, które są niezbędne, by jego firma sprawnie funkcjonowała. On nie kupuje czasu, który oferuje mu pracownik, tylko jego umiejętności, a płaci za efekty jego pracy. Problem pojawia się wówczas, gdy pracownik nie ma nic więcej do zaoferowania poza swoim czasem.  Taka oferta nie jest atrakcyjna z punktu widzenia pracodawcy. Oprócz czasu kandydat musi zaoferować jeszcze to coś, co kreuje jego rzeczywistą wartość na rynku pracy. Coś, co stanowi odpowiedź na potrzebę pracodawcy. Sam tytuł magistra  tym ‘’czymś’’ nie jest. Ważne jest jednak to, czy za tytułem znajdują się rzeczywiste umiejętności, rzeczywisty potencjał, rzeczywista wiedza. Na rozmowie kwalifikacyjnej trzeba się wykazać właśnie tymi zasobami, a nie dyplomem, wykazem ocen, czy też listą ukończonych kursów. Pracodawca zazwyczaj nie ogląda dyplomu ani listy ocen. Sprawdza natomiast, jakie są potencjalne kompetencje pracownika, czy są odpowiednie, by sprostać potrzebom firmy. Im większa jest kompatybilność pomiędzy oferowanymi umiejętnościami pracownika a potrzebami pracodawcy, tym wyższa wartość pracownika i tym większe honorarium możliwe do uzyskania.

Wojciech Kamysz: Przede wszystkim student w trakcie studiów nie może siedzieć z założonymi rękoma. Powinien działać w labie (czy to z ramienia koła naukowego, czy jako po prostu żądny nowych umiejętności student). Nie tylko spędzać  w nim czas, ale uczyć się technik laboratoryjnych. Absolwenci piszą w swoich listach motywacyjnych, że do firmy przychodzą się uczyć. Przecież mieli na to 5 lat podczas studiów!

Paweł Przewięźlikowski: Wybór kierunku studiów jest jedną z pierwszych ważnych życiowych decyzji,  jakie przyjdzie nam podjąć. Dla pracodawcy natomiast jest to pierwszy punkt selekcji potencjalnych kandydatów na stanowisko w firmie. Drugą kwestią, prawdopodobnie jeszcze ważniejszą, jest to, jak wykorzystamy okres swojej edukacji. Studia są czasem na naukę, poszerzanie wiedzy, zdobywanie doświadczenia i precyzowanie, co nas w życiu interesuje.  W obecnych czasach uczelnie oferują tak duże możliwości w kwestii stażów i wymian naukowych z zagranicznymi uniwersytetami, że ogromnym błędem jest z tego nie skorzystać.  Zdobywanie doświadczenia naukowego i komercyjnego w wybranym kierunku jest najważniejsze. Do naszej firmy spływają  setki podań o staże. Chciałbym, abyśmy mogli tym wszystkim młodym ludziom zapewnić szkolenie, ale niestety, nie jest to możliwe. Szanuję natomiast ich chęć nauki i zdobywania doświadczenia, bo jest to coś, czego oczekujemy od wszystkich naszych pracowników.


Jakich kluczowych cech i kompetencji poszukuje Pan obecnie wśród młodych talentów?

 

 

 

 

Wojciech Kamysz, dr hab. nauk farmaceutycznych, specjalista syntezy leków peptydowych. Profesor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Właściciel firmyLipopharm i wydawca oraz redaktor naczelny czasopisma Laborant.

 

 

 

 

 

Wojciech Kamysz: Jako osoba na co dzień pracująca przy stole laboratoryjnym, odpowiem konkretnie. Od absolwentów, którzy chcieliby ze mną współpracować oczekuję mądrości, chęci do pracy, entuzjazmu,kreatywności, uśmiechu i poczucia humoru, a jednocześnie  pokory. Na gwiazdorzenie jeszcze przyjdzie pora.

Tadeusz Pietrucha: Przede wszystkim poszukuję talentów, a tych nie ma zbyt dużo. Oczekuję od moich współpracowników, także tych nowozatrudnionych,  pewnego minimum wiedzy, do osiągnięcia którego obligują studia. W naszej branży spodziewam się znacznie większego poziomu wiedzy biologicznej i medycznej niż od absolwentów innych kierunków. Przede wszystkim jednak poszukuję u kandydatów pasji, kreatywności i zaangażowania. Umiejętności można zdobyć, wiedzę uzupełnić. Natomiast cechy, o których wspomniałem albo się ma, albo nie. Studia są bardzo dobrym okresem, by te cechy z siebie wydobyć i je rozwinąć. To jest największy kapitał, który ceni sobie rynek pracy.

Paweł Przewięźlikowski: W czasie rozmów kwalifikacyjnych do naszej firmy testujemy nie tylko wiedzę kandydatów. Mamy świadomość, że zarówno program studiów jak i tematyka pracy magisterskiej, są często niezależne od kandydata. Nie dyskwalifikujemy nikogo na podstawie takich kwestii. Oczekujemy od naszych przyszłych pracowników solidnej, bazowej wiedzy z danego zakresu, umiejętności logicznego myślenia i chęci dalszego rozwoju. Poszukujemy ambitnych pracowników, którzy z powodzeniem odnajdą się w multidyscyplinarnym zespole. Ludzi, którzy potrafią nieszablonowo myśleć i inspirować innych. Potrzebujemy pracowników, którzy potrafią pracować pod presją czasu, mają świadomość, że ich praca wpływa na wyniki całego zespołu, a swoje zadania wykonują z należytą dbałością.

 

Gdyby mógłby Pan dać jedną radę dwudziestoletniemu sobie – co by to było?

 

Tadeusz Pietrucha: Miej odwagę mieć wielkie marzenia! Wierz w siebie i wierz, że możesz je zrealizować.

Wojciech Kamysz: Kolego! Ucz się, pracuj ciężko, jak tylko możesz, pożeraj książki, zapuść korzenie w laboratorium, czytaj publikacje. Płyń pod prąd. Za 10 lat to Ty będziesz gościem realizującym naukowe marzenia. Jeśli będziesz miał ochotę – wykorzystasz je we własnej firmie, jeśli wolisz pracować u kogoś – praca dla tak przygotowanego fachowca na pewno się znajdzie.

Paweł Przewięźlikowski: Warto podążać w życiu za swoją pasją, nawet jeśli w danym momencie nie jest to najbardziej oblegany kierunek studiów, bowiem praca zgodna z naszą pasją sprawi, iż nigdy nie zabraknie nam w życiu zawodowym motywacji, spełnienia i zwykłej, a tak przecież ważnej, radości z tego, co robimy.

 

 

 

 

Paweł Przewięźlikowski, współzałożyciel i prezes Selvity oraz BioCentrum, członek Rady Gospodarczej Małopolski oraz Małopolskiej Rady Innowacji. W przeszłości w ramach zadań w grupie kapitałowej ComArch był współzałożycielem
 i pierwszym Prezesem Zarządu portalu Interia.pl

 

 

 

 


Podsumowując – gdy ktoś nie chce, szuka powodów, gdy ktoś chce, szuka sposobów. Jeśli masz więcej pytań do liderów sektora life science, będziesz miał okazje zadać je osobiście podczas BioForum – najważniejszej konferencji środowiska biobiznesu w Środkowej Europie, która odbędzie się w dniach 20-21 maja we Wrocławiu.

 

Zastosowanie się do ich rad to znacznie lepszy pomysł niż zasilenie grona malkontentów, powtarzających za wątpliwym autorytetem: „W tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem”. Jest. A teraz już wiesz, jak ją zdobyć.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Inżynier R&D

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca hybrydowa / stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Twoje zadania: Przygotowywanie i realizacja w programie CAD (Catia/NX) procesów konstruktorskich/ projektowych; związanych z nowymi lub modernizowanymi prototypami z polipropylenu ekspandowanego (EPP) i polistyrenu ekspandowanego (EPS); Prowadzenie rozmów z dostawcami narzędzi (formy) na polu...
  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna   za 3 dni wygasa
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Kierownik Działu Nadziewarek

    Balcerzak Sp. z o.o.   Wróblów    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Zakres obowiązków: Kierowanie działem produkcji (Nadziewarek) Prowadzenie stałej analizy i optymalizacji procesów w powierzonym dziale; Nadzór nad przestrzeganiem zgodności receptur, wskaźników oraz procesów produkcyjnych; Kierowanie, planowanie i organizacja pracy podległych...
  • Pracownik kompletujący zamówienia / Magazynier

    Flexcraft Polska Sp. z o.o.   Holandia, Alkmaar   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę tymczasową  tymczasowa/dodatkowa  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Obowiązki: zbieranie zamówień w systemie voice-pick; kompletowanie zamówień; obsługa zwrotów; praca na rożnych działach magazynowych; Wymagania: gotowość do pracy w systemie zmianowym; chęć nawiązania współpracy na dłuższy okres; Mile widziane: prawo jazdy kat. B; znajomość języka angielskiego;
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Czarny Piątek w Polsce, czyli jak wygląda Black Friday oczami pracownika?

Nadchodzi długo wyczekiwany przez wielu Czarny Piątek, czyli dzień przedświątecznych obniżek cen. Dla klientów to szansa na złapanie wyjątkowych okazji, dla firm zysk, ale i ogromne wyzwanie logistyczne. Kto najbardziej korzysta na Black Friday? Czy robienie zakupów tego dnia faktycznie się opłaca? Podpowiadamy, jak przetrwać Czarny Piątek i z perspektywy konsumenta, i pracownika sklepu.

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.