Utrata pracy a Kodeks pracy
Zwolnienie z pracy może dosięgnąć każdego, dlatego warto znać swoje prawa. Wszystko zależy od tego, z jakiego powodu otrzymaliśmy wypowiedzenie umowy. Jedną z przyczyn może być np. ogłoszenie upadłości firmy.
Nie jest to jednak równoznaczne z ustaniem stosunku pracy. Najpierw przedsiębiorca jest zobowiązany do wręczenia podwładnym pisemnych wypowiedzeń lub rozwiązania umowy za porozumieniem stron. Warto jednak pamiętać, że prawo pracy daje przedsiębiorcy możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia z 3 miesięcy do 1. Zatrudnieni mogą wtedy domagać się wypłaty odszkodowania, ale muszą być świadomi, że w przypadku ogłoszenia upadłości zostają pozbawieni ochrony przed zwolnieniem (zapis ten dotyczy także kobiet w ciąży, pracowników na L4 oraz osób w wieku przedemerytalnym).
Jeżeli właściciel firmy zerwał umowę o pracę, a my uważamy, że nie było ku temu podstaw, to istnieje możliwość ubiegania się o odszkodowanie lub przywrócenie na dane stanowisko. Według artykułu 264. Kodeksu pracy: „odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę wnosi się do sądu pracy w ciągu 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę”. Taki sam termin dotyczy żądania przywrócenia.
Utrata pracy - najczęstsze powody
Z jakich powodów przedsiębiorcy decydują się na wypowiedzenie umowy? Kodeks pracy mówi, że przyczyną zwolnienia może być ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych, przy czym nie jest dokładnie określone, co oznacza ten termin. Najczęściej jednak zalicza się tutaj:
• częste zaniedbywanie obowiązków,
• notoryczne spóźnianie się,
• przychodzenie do firmy pod wpływem alkoholu,
• ujawnienie tajemnicy służbowej,
• kradzież sprzętów firmowych,
• nieusprawiedliwiona nieobecność,
• samowolne opuszczenie stanowiska pracy,
• działanie na szkodę firmy.
Bardzo często świeżo zatrudniony podwładny nie potrafi się zintegrować się z zespołem, dlatego współpraca nie przebiega owocnie. W takiej sytuacji przełożony może podjąć decyzję o nieprzedłużaniu umowy. Właśnie dlatego stosowana jest umowa na okres próbny, która ma zweryfikować, czy nowa osoba rzeczywiście pasuje na dane stanowisko.
Straciłem pracę i co dalej - negatywne skutki
Jeżeli straciliśmy pracę, trzeba wziąć głęboki oddech i spokojnie przemyśleć położenie, w jakim się znaleźliśmy. Oczywiście odbije się to na naszych finansach, dlatego trzeba się wziąć w garść i zacząć działać.
Poszukiwanie nowej posady warto rozpocząć od aktualizacji CV. Trzeba się także zastanowić się, jak wytłumaczymy na rozmowie kwalifikacyjnej zaistniałą sytuację (zwłaszcza jeżeli zwolnienie nastąpiło z naszej winy).
Problem może pojawić się także w momencie, gdy przez dłuższy czas nie znaleźliśmy nowego zatrudnienia. Odbije się to nie tylko na naszym domowym budżecie, ale również na zdrowiu psychicznym. Długotrwały stres związany z bezrobociem może nawet spowodować depresję, która jest bardzo ciężką chorobą.