Choć stopa bezrobocia jest niska, wciąż w całej Polsce są grupy osób, które borykają się z brakiem pracy. Mają zbyt niskie kwalifikacje zawodowe bądź wręcz przeciwnie – są wykształceni, a ich trudności ze znalezieniem zatrudnienia wynikają z zaawansowanego wieku, przerwy w karierze albo ze specyfiki lokalnego rynku pracy. Niezależnie od przyczyn, aktywizacja bezrobotnych to bardzo ważne zadanie urzędów pracy. Realizują je zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Co dokładnie reguluje ten dokument?
Korzyści wynikające z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy:
-
dla pracownika
Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. 2004 nr 99 poz. 1001) to dokument określający zadania państwa, takie jak promocja zatrudnienia, aktywizacja zawodowa oraz łagodzenie skutków bezrobocia. Realizują je instytucje rynku pracy, czyli publiczne służby zatrudnienia, Ochotnicze Hufce Pracy, agencje zatrudnienia, instytucje szkoleniowe, dialogu społecznego i partnerstwa lokalnego.
Ten akt prawny musi być co jakiś czas dopracowywany, by zadania instytucji rynku pracy nie traciły na aktualności i odpowiadały na bieżące problemy ludności. Przykładowo nowelizacja Ustawy o promocji zatrudnienia z 26 kwietnia 2019 r. (Ustawa o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, Dz.U. 2019 poz. 986) zniosła profilowanie bezrobotnych w UP na 3 grupy. Ograniczyło to biurokrację i pozwoliło na skoncentrowaniu się urzędników wokół tworzenia Indywidualnego Planu Działania – odpowiadającego na potrzeby konkretnego bezrobotnego.
Osoby, które poszukują pracy, mogą liczyć na różne formy wsparcia. Należą do nich:
- poradnictwo zawodowe – indywidualne bądź grupowe porady, których udziela doradca zawodowy w UP,
- pośrednictwo pracy – lokalne oferty pracy są dostępne w urzędach i na ich stronach internetowych, a także podczas targów i giełd zatrudnienia,
- świadczenia pieniężne – zasiłek dla bezrobotnych, dodatek aktywizacyjny, świadczenia dla zwolnionych z pracy rolników, bon na zasiedlenie i zatrudnieniowy,
- wsparcie w podnoszeniu kwalifikacji – przygotowanie zawodowe dorosłych, kursy i szkolenia, dofinansowanie studiów podyplomowych, stypendia czy pożyczka szkoleniowa.
-
dla pracodawcy
Ustawa o promocji zatrudnienia ze zmianami jest ważnym dokumentem także dla pracodawców. Korzystanie z usług instytucji rynku pracy pozwala firmom na wypełnienie luk kadrowych, znalezienie kandydata do pracy o odpowiednich kwalifikacjach i doświadczeniu. Firma może otrzymać wsparcie finansowe na zatrudnienie osoby skierowanej z UP, np. nisko oprocentowaną pożyczkę na utworzenie miejsca pracy dla bezrobotnego, świadczenie aktywizacyjne, bon zatrudnieniowy dla bezrobotnego do 30 roku życia, dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego w wieku 50+. Przedsiębiorca może też skorzystać z poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy, przyjąć bezrobotnego na staż.